Konspekt dla II „LC”
Temat: Podział zachodniego chrześcijaństwa
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z ruchem reformacyjnym w Europie
Cele:
I. Wiadomości
A. Zapamiętanie wiadomości
Uczeń pamięta:
Daty: 1517, 1529, 1555,1572,1598
Pojęcia: edykt, reformacja, schizma, wojna domowa, tezy, inkwizycja, anglikanizm, luteranizm, kalwinizm
Postacie: Jan Kalwin, Marcin Luter, Henryk VIII, Edward VI, Karol V
Nazwy głównych krajów objętych reformacją: Niemcy, Szwajcaria, Francja, Anglia
B. Rozumienie wiadomości
Uczeń rozumie:
Pojęcia: edykt, reformacja, schizma, wojna domowa, tezy, inkwizycja, anglikanizm, luteranizm, kalwinizm, pokój augsburski, sobór trydencki
przyczyny wystąpienia reformacji – opisuje sytuację w Kościele u schyłku średniowiecza
założenia poszczególnych odłamów reformacji i poglądy ich założycieli.
postanowienia pokoju augsburskiego
znaczenie wystąpienia reformacji w Europie
II. Umiejętności
C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
wskazać na mapie państwa objęte reformacją
analizować i interpretować tekst źródłowy
wykazać różnice pomiędzy luteranizmem a kalwinizmem
porównać i ocenić sytuację w Europie przed i po wystąpieniu reformacji
D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
oceniać dalekosiężne skutki wystąpienia reformacji
analizować wpływ tych wydarzeń na współczesność
przedstawić pozytywne aspekty reformacji
uzasadnić przyczyny powodzenia i recepcji reformacji
przedstawić skutki wojen religijnych
III. Postawy i Przekonania
E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości
Przekonanie o doniosłej roli reformacji
Przekonanie o szacunku dla innych religii
Budowanie postawy tolerancyjnej dla innych wyznawców
F. Potrzeby i aspiracje
Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.
Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.
Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.
Metody Pracy: wykład, praca z mapą pod kierunkiem nauczyciela, praca z komputerem, dyskusja, rozmowa nauczająca.
Środki dydaktyczne: Słownik postaci historycznych, Mapa ścienna Europa w XVI wieku, Podręcznik M. Węcowski, J. Czubaty, Historia, prezentacja multimedialna
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia |
---|---|
I. Czynności organizacyjno – porządkowe: sprawdzenie listy obecności |
I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych, |
II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego: 1.Wymień trzy cywilizacje prekolumbijskie 2.W którym roku Kolumb odkrył Amerykę? 3. Jak nazywał się władca Inków uwięziony przez Pizarra ? |
II. Uczniowie odpowiadają na pytania: Odp. Inkowie, Majowie, Aztekowie Odp. 12 października 1492 Odp. Atahualpa |
III. Wprowadzenie do tematu: Podział zachodniego chrześcijaństwa Omówienie przebiegu reformacji w Niemczech Zadanie pytań uczniom: 1.Ile tez przybił Luter na drzwiach kościoła w Wittemberdze? 2. Która z podanych niżej odpowiedzi nie jest przyczyną Reformacji? a. Szerzenie się wśród kleru nepotyzmu. b. Wystawne życie biskupów i odejście od reguł zakonnych w wielu klasztorach. c. Kupowanie przez lud tzw. "odpustów". d. Wszystkie powyższe odpowiedzi to przyczyny Reformacji. Omówienie reformacji w Francji i anglikanizmu w Anglii Wspólne rozwiązywanie tabelki na tablicy |
III. Uczniowie zapisują temat lekcji do zeszytu Podział zachodniego chrześcijaństwa Uczniowie słuchają Uczniowie odpowiadają na pytania: 1.odp: 95 tez 2. odp: d Uczniowie słuchają Uczeń czyta biografię Henryka VIII Uczniowie przerysowują tabelkę do zeszytu i podają propozycje do niej |
IV. Rekapitulacja pierwotna: 1.W którym roku Luter przedstawił swoje tezy 2. W którym roku miał miejsce pokój augsburski ? |
IV. Uczniowie odpowiadają na pytania 1.odp. 1517 2. odp. 1555 |
V. Podanie pracy domowej:
|
V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu |