Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III B
Miejsce realizacji S.P. nr 22, ul. Chmielowskiego 1, Kraków
Data: 17.03.2010
Czas trwania zajęć: 90 min
Prowadząca: Anna Fornal
Temat bloku: Małe zwierzaki o wielkim sercu.
Temat dnia: Świat zwierząt. Ssaki i ptaki.
Cele ogólne
Kształtowanie umiejętności rozróżniania i nazywania różnych gatunków zwierząt.
Poznanie zwyczajów ssaków i ptaków.
Wdrażanie do poczucia odpowiedzialności za zwierzęta.
Cele operacyjne: Uczeń:
rozpoznaje głos różne gatunki zwierząt,
potrafi wymienić cechy ssaków,
układa logiczny tekst z pociętych fragmentów,
czyta ze zrozumieniem.
Metody i techniki pracy: opowiadanie, pogadanka
Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: teksty o ptakach i ssakach pocięte na zdania, te same teksty w całości (do wklejenia do zeszytu)
Literatura merytoryczna i metodyczna: J. Białobrzeska, B. Ordakowska – Szumska, K. Wierzbicka, U. Smoczyńska „Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie”.
Przebieg zajęć:
Sprawdzenie zadanie domowego.
Nauczyciel sprawdza zadanie domowe indywidualnie każdemu uczniowi, w tym czasie ochotnicy czytają głośno swoje prace.
Czytanie i omawianie tekstu „Kochajcie nas” (Podręcznik – cz.2 str. 50)
Wskazany przez nauczyciela uczeń odczytuje tekst. Następnie nauczyciel prowadzi rozmowę i zadaje odtwórcze pytania do tekstu aby sprawdzić, czy uczniowie zrozumieli tekst. Pyta również o osobiste doświadczenia uczniów w opiece nad zwierzętami.
Słuchanie piosenki „I jak tu nie kochać psa”.
Nauczyciel odtwarza piosenkę z płyty CD, uczniowie słuchają i śledzą tekst. Próbują śpiewać.
Układanie rozsypanki zdaniowej.
Nauczyciel rozdaje grupom dwie rozsypanki zdaniowe. Jedna dotyczy ptaków, druga ssaków. Uczniowie mają za zadanie ułożyć zdania tak aby powstała logiczna i spójna całość. Po wykonaniu zadania, wybrani uczniowie prezentują pracę grupy.
Odczytywanie tekstu piosenki „I jak tu nie kochać psa”.
Nauczyciel ponownie odtwarza piosenkę z płyty CD, uczniowie śpiewają razem z nagraniem. Następnie uczniowie odczytują po jednej zwrotce piosenki. Ponownie ją śpiewają. Następnie nauczyciel odtwarza sam podkład, bez wokalu, uczniowie śpiewają do samego podkładu muzycznego.
Uzupełnianie zdań w ćwiczeniach, str.62-65.
Uczniowie rozwiązują zadania indywidualnie. Po rozwiązaniu każdego z nich nauczyciel wskazuje kilku uczniów, którzy ma odczytać swoją odpowiedź dla całej klasy.