17 03 2010

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III B

Miejsce realizacji S.P. nr 22, ul. Chmielowskiego 1, Kraków

Data: 17.03.2010

Czas trwania zajęć: 90 min

Prowadząca: Anna Fornal

Temat bloku: Małe zwierzaki o wielkim sercu.

Temat dnia: Świat zwierząt. Ssaki i ptaki.

Cele ogólne

Cele operacyjne: Uczeń:

Metody i techniki pracy: opowiadanie, pogadanka

Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: teksty o ptakach i ssakach pocięte na zdania, te same teksty w całości (do wklejenia do zeszytu)

Literatura merytoryczna i metodyczna: J. Białobrzeska, B. Ordakowska – Szumska, K. Wierzbicka, U. Smoczyńska „Notes nauczyciela. Poznaję świat i wyrażam siebie”.

Przebieg zajęć:

  1. Sprawdzenie zadanie domowego.

Nauczyciel sprawdza zadanie domowe indywidualnie każdemu uczniowi, w tym czasie ochotnicy czytają głośno swoje prace.

  1. Czytanie i omawianie tekstu „Kochajcie nas” (Podręcznik – cz.2 str. 50)

Wskazany przez nauczyciela uczeń odczytuje tekst. Następnie nauczyciel prowadzi rozmowę i zadaje odtwórcze pytania do tekstu aby sprawdzić, czy uczniowie zrozumieli tekst. Pyta również o osobiste doświadczenia uczniów w opiece nad zwierzętami.

  1. Słuchanie piosenki „I jak tu nie kochać psa”.

Nauczyciel odtwarza piosenkę z płyty CD, uczniowie słuchają i śledzą tekst. Próbują śpiewać.

  1. Układanie rozsypanki zdaniowej.

Nauczyciel rozdaje grupom dwie rozsypanki zdaniowe. Jedna dotyczy ptaków, druga ssaków. Uczniowie mają za zadanie ułożyć zdania tak aby powstała logiczna i spójna całość. Po wykonaniu zadania, wybrani uczniowie prezentują pracę grupy.

  1. Odczytywanie tekstu piosenki „I jak tu nie kochać psa”.

Nauczyciel ponownie odtwarza piosenkę z płyty CD, uczniowie śpiewają razem z nagraniem. Następnie uczniowie odczytują po jednej zwrotce piosenki. Ponownie ją śpiewają. Następnie nauczyciel odtwarza sam podkład, bez wokalu, uczniowie śpiewają do samego podkładu muzycznego.

  1. Uzupełnianie zdań w ćwiczeniach, str.62-65.

Uczniowie rozwiązują zadania indywidualnie. Po rozwiązaniu każdego z nich nauczyciel wskazuje kilku uczniów, którzy ma odczytać swoją odpowiedź dla całej klasy.

