SCENARIUSZ ZAJĘĆ
KLASA II
TEMAT KOMPLEKSOWY: Jesienne opowieści.
TEMAT DNIA: Wywiad z meteorologiem.
TEMATYKA ZAJĘĆ: Pogoda i zjawiska pogodowe.
CELE CAŁODZIENNYCH ZAJĘĆ: Wyjaśnienie pojęć związanych z pogodą: meteorolog, pogoda. Czytanie wywiadu z meteorologiem. Poznanie komunikatów pogodowych, jako ważnych źródeł informacji. Poznawanie prognozy pogody, kalendarza pogody, symboli i znaków pogodowych. Czytanie i przepisywanie prognozy pogody. Znaczenie pogody w życiu człowieka. Utrwalenie pisowni z „ó” wymiennym. Dodawanie i odejmowanie w zakresie do 20.
CEL OGÓLNY: Poznanie pojęcia pogody i innych pojęć z nim związanych. Zjawiska pogodowe w naszym życiu.
CELE OPERACYJNE:
I POZIOM: WIADOMOŚCI
- wie, jak się należy zachowywać podczas czytania tekstu przez nauczyciela,
- zna pojęcie pogody i meteorologa,
- wie, jak wyglądają komunikaty pogodowe,
- wie, gdzie można znaleźć komunikaty pogodowe,
- zna kalendarz pogodowy, symbole i znaki pogodowe,
- zna wyrazy z „ó” wymiennym,
- rozumie zadania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20,
- zna kolejność liczb w zakresie 20.,
II POZIOM: UMIEJĘTNOŚCI
- potrafi wymienić zjawiska pogodowe,
- potrafi powiedzieć, jakie znaczenie w życiu człowieka ma pogoda,
- potrafi w kulturalny sposób zwracać się do rozmówcy, mówi na temat
- zadaje pytania i odpowiada na pytania innych osób,
- rozumie proste i krótkie teksty czytane,
- potrafi napisać wyrazy z „ó” wymiennym,
- dba o estetykę i poprawność graficzną pisma,
- czyta treść zadania ze zrozumieniem,
- umie obliczyć działanie matematyczne na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20,
METODY PRACY:
- słowna: pogadanka, objaśnianie, praca z tekstem,
- oglądowa: pokaz, obserwacja
- działań praktycznych,
FORMY PRACY:
- praca zbiorowa jednolita,
- indywidualna jednolita,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- wywiad z meteorologiem,
- kalendarz pogodowy,
- karty pracy i zeszyty ćwiczeń z zadaniami tekstowymi,
- nagranie z komunikatami pogodowymi na płycie CD,
- magnetofon,
- znaki i symbole pogodowe.
TOK LEKCJI:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Wyjaśnienie pojęć związanych z pogodą: pogoda i meteorolog przez dzieci i dopowiedzenie przez nauczycielkę brakujących wiadomości. Pytania do dzieci:
- Jak rozumiecie zwrot „dziś nie ma pogody?” – czy jest on poprawny?
- Czy wiedzą na czym polega praca meteorologa?
- Czy oglądają w domu pogodę?
- Gdzie można znaleźć komunikaty pogodowe?
- Jak nazywamy osobę opowiadającą o pogodzie?
3. Czytanie wywiadu z meteorologiem.
4. Poznanie komunikatów pogodowych z nagrań na płycie CD.
- Komunikaty pogodowe dla Polski podczas poszczególnych pór roku.
- Komunikat pogodowy dla Afryki.
Wskazanie podobieństw i różnic w komunikatach pogodowych.
5. Poznanie symboli i znaków pogodowych.
- burza
- deszcz
- śnieg
- mgła
Wyjaśnienie pojęć przez dzieci. Wskazywanie, co oznaczają poszczególne znaki.
6. Czytanie i przepisywanie prognozy pogody.
7. Znaczenie pogody w życiu człowieka – pogadanka.
- Jakie znaczenie ma pogoda?
- Dlaczego jest taka ważna?
- Czy pogoda ma wpływ na zdrowie i życie człowieka? Jaki?
8. Podpisywanie obrazków z różnymi rodzajami zjawisk atmosferycznych. Opisywanie, jaką pogodę widać na obrazku.
9. Utrwalanie pisania wyrazów z „ó” wymiennym – karty pracy.
10. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 bez przekraczania progu dziesiątkowego – karty pracy.
11. Podsumowanie dnia.
- Podsumowanie wiadomości zdobytych w trakcie zajęć.
- Ocena aktywności uczniów.
- Zadanie pracy domowej.