Scenariusz zajęć w klasie I Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
20.10 Karolina Polak
Temat dnia: Kot
Cele ogóle:
Doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na dany temat,
Kształcenie umiejętności przeliczenia
Doskonalenie spostrzegawczości
Doskonalenie umiejętności zadawania pytań i formułowania odpowiedzi
Doskonalenie słuchu muzycznego
Kształtowanie rytmu
Cele operacyjne-dziecko:
Zna zasadnicze różnice w rasach kotów,
Przyporządkowuje spółgłoskę „k” oraz czyta ją w tekście
Poprawnie zadaje pytanie i udziela odpowiedzi pełnym zdaniem
Formy pracy na zajęciach:
Indywidualne, zbiorowa
Przebieg zajęć:
1.Wykonanie pracy plastycznej – lepienie kota z plasteliny.
2. Czytanie tekstu i podkreślanie liter k, K.
Uczniowie czytają tekst zróżnicowany pod kątem trudności, łączą w pary takie same wyrazy (mleko, kot, kto).
3. Zabawa muzyczna „Kotek i kocur”.
Uczniowie naśladują zachowanie małego kotka i dzikiego kota – stawiają drobniejsze kroki, spokojniejsze i duże kroki, zdecydowane, wydają ciche dźwięki i głośne (nawiązanie do tempa i dynamiki w muzyce).
4.Układanie z liter wyrazów.
Uczniowie układają z poznanych dotąd liter wyrazy, dzielą je na sylaby, dokonują syntezy i analizy wzrokowej wyrazów.
5.Zdania pytające.
Nauczyciel nawiązuje do tekstu z czytanki na s. 46. i tekstu z ćw. 3 z ćwiczeń. Zwraca uwagę na pytajnik, który stawiamy na końcu zdania pytającego. Uczniowie czytają zdania pytające i piszą po śladzie pytajnik.
6.Zabawa słowna „Zadaj pytanie”.
U. pracują w parach. Na zmianę zadają koledze/koleżance pytania na temat kotów, wysłuchują
odpowiedzi i uzupełniają je.
7.Projektowanie kartki do albumu liter.
Uczniowie wycinają zdjęcia kota lub rysują go i wklejają do albumu, podpisują zdjęcie/rysunek „kotek”, wycinają z kartki kolorowego czasopisma litery k, K.
8.Przeliczanie elementów w sali.
Uczniowie przeliczają te elementy w sali, których nazwy zaczynają się głoską k, kończą się głoską k.
9. Przeliczanie kotów.
Uczniowie przeliczają koty domowe i dzikie pokazane na ilustracjach, zgodnie z podanym warunkiem;
liczbę kotów oznaczają za pomocą kresek lub kostek z odpowiednią liczbą oczek.
10.Praca domowa: napisz po śladzie w małej liniaturze litery k, K, e.