Klaudia Haczkowska gr. IIIa
Scenariusz zajęć wyrównawczych z języka polskiego w klasie VI w dniu 11.09.2013r.
Temat zajęć: Jak redagować ogłoszenie?
Czas zajęć: 45 min.
I. Cele lekcji
Cele ogólne:
Uczeń nabywa umiejętności poprawnego redagowania ogłoszenia.
Cele operacyjne:
po zakończeniu zajęć uczeń powinien:
wskazać cechy ogłoszenia;
znać jego funkcje;
poprawnie je napisać.
II. Formy pracy
jednostkowa;
zbiorowa.
III. Metody pracy
praca z tekstem;
pogadanka;
ćwiczenia praktyczne.
IV. Środki dydaktyczne
Karta pracy;
Kartka dla każdego ucznia, na której napisze swoje ogłoszenie;
Dwie połączone ze sobą kartki A3 z nagłówkiem „OGŁOSZENIA”, na których uczniowie będą przyklejać swoje teksty.
V. Przebieg zajęć
Czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Cele i uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna ok. 5 min. | Przywitanie się z uczniami. Czynności organizacyjne. | Uczniowie odpowiadają na sprawdzanie obecności . | Zapoznanie się z klasą. |
Ok. 5 min. | Zapisuję temat na tablicy. Zadaję pytania: co to jest ogłoszenie? (Podanie do publicznej informacji jakiejś wiadomości); po co piszemy ogłoszenia?; gdzie możemy je znaleźć? (prasa, telewizja, radio, itd.) | Uczniowie przepisują temat do zeszytów. Odpowiadają na pytania. | Uczeń przekazuje swoją wiedzę. |
Ok. 10 min. | Rozdaję uczniom karty pracy. Proszę dwie osoby o przeczytanie polecenia do pierwszego zadania, a następnie treści ogłoszenia. Proszę o podanie jakie informacje zostały w nim zawarte. Wypisuję na tablicy cechy ogłoszenia (krótki tekst, zwięzły, rzeczowy, nagłówek, cechy przedmiotu, podane są tylko najważniejsze informacje, data, miejsce, dane kontaktowe, informacja o nagrodzie, itp.) | Uczniowie czytają tekst. Odpowiadają na pytanie. Przepisują do zeszytu cechy ogłoszenia. | Uczeń aktywnie słucha. Ćwiczy wyszukiwanie informacji w tekście. |
Ok. 10 min. | Proszę jedną osobę o przeczytanie opowiadania z zadania nr 2 na karcie pracy. Następnie proszę o podanie informacji zawartych w tekście, które powinny znaleźć się w ogłoszeniu i wykonanie ćwiczenia nr 3. Proszę kilka osób o przeczytanie swojego zadania. | Uczniowie czytają tekst i wyszukują potrzebne informacje. Wykonują zadanie nr 3. Wybrane osoby czytają swoje ogłoszenia. | Uczeń aktywnie słucha. Ćwiczy wyszukiwanie informacji w tekście i redaguje ogłoszenie. |
Ok. 15 min. | Rozdaję uczniom kartki, na których mają za zadanie zredagować swoje własne ogłoszenie o zgubieniu jakiegoś przedmiotu. Po napisaniu każda osoba czyta swój tekst i przykleja go na kartkę z ogłoszeniami. Podsumowuję informacje o ogłoszeniu, proszę o podanie pytań na jakie powinien odpowiadać prawidłowo skonstruowany anons (co?, gdzie?, kiedy?, jak?). | Uczniowie piszą ogłoszenia. Odpowiadają na pytania. | Doskonalenie umiejętności w redagowaniu ogłoszenia. Utrwalenie wiadomości. |
Ok. 1 min. | Dziękuję za lekcję i żegnam się z klasą. |
BIBLIOGRAFIA:
Konspekt - "Jak redagować ogłoszenie?" (kl. IV szkoły podstawowej). [online] [dostęp 9 września 2013] Dostępny w Internecie: <http://www.profesor.pl/publikacja,1615,Konspekty,Konspekt-Jak-redagowac-ogloszenie-kl-IV-szkoly-podstawowej>.