Dziecięca matematyka - "Uczymy misie"
Konspekt zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych z wykorzystaniem elementów metody E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
Prowadzący - Joanna Płaczek
Temat dnia: "Uczymy misie"
Obszary edukacyjny:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
4) rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
Cele:
Kształcące - Dziecko:
- wyznacza kierunki z punktu widzenia własnej osoby: za, przed, z boku, z przodu, z tyłu
- zna schemat własnego ciała
- przelicza elementy w zakresie własnych możliwości
- dodaje i odejmuje w zakresie 4 i więcej w miarę własnych możliwości
- dokonuje próby dodawania i odejmowania na konkretach
Cel wychowawczy:
- wdrażanie do respektowania zawartych umów i poszanowania innych uczestników zabaw
Czas zajęć: 20 min
Metody pracy: - elementy Dziecięcej Matematyki E.Gruszczyk - Kolczyńskiej, E.Zielińskiej, metoda aktywizująca, metoda słowna,
Formy: - zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: misie, dywaniki, liczmany - kasztany, koszyczki plastikowe
Przebieg zajęć:
1.Dzieci witają się z rodzicami następnie dzielą się na grupy - chłopcy i dziewczynki. Chętne dzieci przeliczają ile jest dziewczynek, ile jest chłopców. Następnie dzieci porównują kogo jest więcej, kogo mniej. Chętne dzieci (4 latki) przeliczają ile jest wszystkich dzieci w przedszkolu, ile jest rodziców.
2.Dzieci witają się z misiem - przytulają, szepczą na ucho, zapraszają do zabawy i ustalają z nimi zasady zabaw (misie chcą być grzeczne). Siadają na dywanikach
3.Kierunki i części ciała.
Nauczyciel prowadzi zabawę:
- rW górę na dół, o jak ładnie, miś na pewno już nie spadnie"
- Miś powiedział ,że chce usiąść na kolanko, na drugie,
- Chce usiąść przed dzieckiem, ja nie wiem bo nie jestem dzieckiem
- Zamykam oczy a miś siada za dzieckiem
- Miś chce usiąść z boku
- Miś chce usiąść na ramieniu
- Na głowie
- Chce usiąść na szyi.
Miś chce tańczyć -zabawa muzyczno - ruchowa: dzieci zapraszają misia do zabawy, którą częściowo kieruje nauczyciel. Misie tańczą u góry, na dole, w kółeczku, kręcą się, przytulają
4.Dzieci uczą misie liczyć.
Każde dziecko otrzymuje koszyczek. Dywaniki kładą przed sobą. Nauczyciel mówi dzieciom, że dla misiów przygotował cukierki - kasztanki, które misie bardzo lubią. Kasztanki są w dużych koszykach na stoliczkach dzieci.
- niech misie przyniosą tylko 1 cukierek i położą na dywaniku
- niech misie przyniosą tylko 1 cukierek i położą na dywaniku - ile mają cukierków?
- niech misie przyniosą 2 cukierki i położą na dywaniku - ile mają cukierków?
- niech misie przyniosą tylko 1 cukierek i położą na dywaniku - ile mają cukierków?
- misie są głodne - zjedzą 1 cukierek - ile zostało?
- misie są głodne - zjedzą 1 cukierek - ile zostało?
- misie są głodne - zjedzą 1 cukierek - ile zostało?
5.Misie bardzo ładnie się bawiły, zjadły dużo cukierków i chce im się spać. Dzieci żegnają misie, przytulają je do siebie i odkładają na półkę. Tak jak misie częstują się cukierkami i zapraszają rodziców do zabawy.