Scenariusz wycieczki do biblioteki
Cele:
kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
kształtowanie poczucia szacunku dla książek;
wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki;
poznanie pracy bibliotekarza;
wzbogacenie słownictwa dzieci dotyczącego tematu Biblioteka;
Pomoce: arkusz papieru A-4, kredki, zniszczona książka, przykładowe egzemplarze książek, kredka do pasowania na czytelnika, odznaka ,,Małego Czytelnika”
PRZEBIEG:
Wstęp:
Rozwiązanie zagadki.
- Rozwiązując zagadkę dowiecie się, gdzie dzisiaj wybierzemy się z wizytą.
,,Oto zagadka książkowa! Dziesięć liter na to słowo, a na końcu jest w nim „teka”,
książka tam na ciebie czeka, coraz to inna, coraz nowsza., to...(biblioteka)”.
Pogadanka nt. tego czym jest biblioteka oraz jak należy się w niej zachować.
1.Powitanie.
2. Rozmowa tematyczna wokół problemów:
- Czym jest biblioteka?
- Czym biblioteka różni się od księgarni?
-Jak nazywa sie osoba pracująca w bibliotece?
-Skąd się biorą książki w Bibliotece?
-Kto pisze książki? Jak nazywa się osoba, która ilustruje książki?
-Kto stawia pieczątki w książkach i po co?
- Co oznaczają numerki napisane w książkach?
-Kto może korzystać z Biblioteki?
-Co należy zrobić aby zostać czytelnikiem?
3. Rozmowa z Panią bibliotekarką.
Bibliotekarka opowiada o swojej pracy, pokazuje kartę czytelnika, mówi do czego służy. Wskazuje na regały, gdzie są książki dla dzieci młodszych, dla dzieci starszych, encyklopedie, słowniki. Zwraca uwagę na to, że niektórych książek nie można wypożyczać do domu. Zapoznanie z regulaminem korzystania z biblioteki.
4. Rozmowa na temat książek wybranych przez nauczyciela.
Rozmowa z dziećmi na temat książek prezentowanych przez nauczyciela: opisanie ich wyglądu ( gruba – cienka, duża – mała ), próby odczytania tytułów niektórych z nich.
Bibliotekarka pokazuje dzieciom egzemplarz zniszczonej książki, ukierunkowuje rozmowę na temat związany z odpowiednim obchodzeniem się z książką:
- Czym ta książka różni sie od pozostałych znajdujących się w bibliotece?
- Jak myślicie dlaczego ta książka jest zniszczona?
- Dlaczego w tej książce są pozaginane kartki?
-Jak można zaznaczyć miejsce, w którym skończyliśmy czytać?
-Czy należy szanować książki? Dlaczego?
5. Czytelnia.
Przejście do czytelni. Nauczyciel wyjaśnia, że niektórych książek nie można wypożyczać do domu, można je poczytać w tym
pomieszczeniu – czytelni. Można w nich wyszukać coś ciekawego, zapisać. Nauczycielka wskazuje na regały z czasopismami. Dzieci podchodzą do regałów, wybierają czasopisma, oglądają, czytają proste teksty.
6. Nauczycielka zapoznaje dzieci ze znaczeniem słowa ,,ilustrator” (osoba, która wykonuje ilustracje do książki czy czasopisma)
Zakończenie
Krótka rozmowa na temat tego, czego dzieci dowiedziały się o bibliotece i pracy bibliotekarki
Każde z dzieci zostaje zaproszone przez bibliotekarkę do przyjścia z rodzicami i zapisania się do biblioteki dzięki temu otrzyma kartę czytelnika. Nauczyciel przypomina do czego ona służy. Dzieci chętne wybierają sobie po jednej książce, które nauczycielka wypożycza dzieciom do przedszkola .