Scenariusz wycieczki z percepcji sztuki architektura sakralna i świecka

SCENARIUSZ WYCIECZKI Z ZAKRESU EDUKACJI PLASTYCZNEJ (percepcji sztuki) dla KLASY III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

DATA REALIZACJI: 21.05.2013 r.

PROWADZĄCY: Anna Kaczmarek, Joanna Jankowska, Monika Kornacka, Barbara Kaśków

CZAS TRWANIA WYCIECZKI: 3 godz.

MIEJSCA DOCELOWE: kościół Pod Wezwaniem Św. Jakuba w Częstochowie, bloki przy ulicy Kilińskiego.

LICZBA UCZESTNIKÓW: 20-stu uczniów

HASŁO PROGRAMOWE: przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat architektury sakralnej i świeckiej.

EDUKACJA: korelacja międzyprzedmiotowa (historia, technika, plastyka, Ed. społeczna, przyrodnicza, matematyczna, muzyczna) i godzina wychowawcza.

MATERIAŁY POMOCNICZE: mapa Częstochowy, aparat fotograficzny, apteczka pierwszej pomocy, podręczny ekwipunek, opracowany program i regulamin, lista uczestników wycieczki.

CEL GŁÓWNY: Poznanie cech architektury sakralnej i świeckiej.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- poznaje pojęcia: budowla świecka i sakralna

- uczeń poznał historię powstania architektury sakralnej i świeckiej,

- uczeń rozumie znaczenie nowo poznanych pojęć,

- zdobywa umiejętność koncentracji uwagi i pamięci słuchowej,

- uczeń potrafi kulturalnie zachowywać się w miejscach publicznych i sakralnych właściwie stosować formy grzecznościowe,

- uczeń zna nazwy miejsc i obiektów, które zwiedził,

- uczeń prezentuje prawidłową postawę wobec otaczającego środowiska,

PRZEBIEG WYCIECZKI

Lp. Czynności organizacyjno- dydaktyczne wycieczki Czynności uczniów Uwagi
1. Powitanie uczniów przez nauczycielkę w klasie, połączone ze sprawdzeniem przygotowanego ekwipunku na wycieczkę i sprawdzenie listy obecności. Uczniowie odpowiadają na przywitanie nauczycielki i zgłaszają swoją obecność podczas wyczytywania nazwisk z listy.
2.

Wprowadzenie do rozpoczęcia

wycieczki:

-podanie miejsca, celu i tematu wycieczki oraz zainteresowanie nim.

-zapoznanie uczniów z regulaminem wycieczki, zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do ich spełnienia od chwili rozpoczęcia do zakończenia wycieczki.

Uczniowie sygnalizują znajomość zasad

bezpieczeństwa oraz przestrzegania przepisów

ruchu drogowego i regulaminu wycieczki.

3.

Wyjście przed budynek szkoły i ustawienie się dwójkami w szeregu.

Wymarsz wraz z nauczycielką i dwoma opiekunami z grona rodziców.

Uczniowie wychodzą przed budynek szkoły, ustawiają się zgodnie z zaleceniami nauczycielki.

Uczniowie wyruszają wraz z nauczycielką i opiekunami do celu wycieczki.

4. Przybycie na miejsce nr 1 ( Pl. Władysława Biegańskiego w Częstochowie) Uczniowie przybywają na miejsce i dostosowują się do zaleceń opiekunów.
5. Zorganizowanie grupy przed wejściem do kościoła. Przypomnienie zasad prawidłowego zachowania obowiązujących w miejscach sakralnych. Uczniowie organizują się wokół nauczycielki. Potwierdzają znajomość zasad obowiązujących w miejscu sakralnym.
6.

N. oprowadza uczniów wokół kościoła i prosi o zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy architektoniczne budynku.

N. opowiada historię powstania świątyni i zwraca uwagę na bizantyjski styl byłej cerkwi.

N. tłumaczy uczniom niezrozumiałe dla nich pojęcia.

Uczniowie w ciszy i skupieniu obserwują budynek przemieszczając się na około niego. Uważnie słuchają przekazywanych przez N. treści i zadają do nich pytania.
7. Powrót przed drzwi wejściowe do kościoła. Uczniowie stają przed wejściem do kościoła. Przypominamy uczniom o odpowiednim zachowaniu.
8. Wejście grupy do kościoła i zajęcie miejsc w pierwszych ławkach zgodnie z sugestią nauczycielki. Uczniowie podchodzą do ołtarza i zajmują miejsca siedzące w pierwszych ławkach. N. rozsadza uczniów, którzy przeszkadzają.
9. Na spotkanie klasie wychodzi proboszcz, wita się słowami: ”Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Prosi on dzieci aby uklękły i przywitały się z Bogiem, rozpoczyna wspólną modlitwę „Ojcze Nasz”. Uczniowie odpowiadają na przywitanie księdza słowami: „Na wieki wieków amen”. Uczniowie klękają i odmawiają wspólnie modlitwę.
10. Po odmówionej modlitwie ksiądz zapoznaje uczniów ze świętym miejscem, w którym się znajdują. Zwraca uwagę na ołtarz główny i nawy boczne, malowidła ścienne, malowaną Drogę Krzyżową, sklepienne, prezbiterium, tabernakulum, witraże okienne. Uczniowie ze skupieniem i uwagą , obserwują omawiane przez księdza części kościoła. Utrwalają znane i poznają nowe pojęcia związane z tematyką sakralną tj. nawa główna, nawy boczne, malowidła ścienne, sklepienne, prezbiterium, witraże.
11. Ksiądz oprowadza grupę po kościele prezentując drogę krzyżową i malowidła ścienne. Uczniowie podziwiają namalowane na ścianach sceny z Pisma Świętego.
12. Udanie się wraz z całą klasą na chór, i oglądanie organ. Uczniowie wchodzą na chór, gdzie podziwiają organy kościelne i wnętrze kościoła z wysokości chóru kościelnego.
13. N. w imieniu klasy dziękuje księdzu za gościnność i poświęcony czas. Uczniowie dziękują księdzu i nagradzają go brawami.
14. Ksiądz żegna się z uczniami słowami: „Z panem Bogiem”. Uczniowie odpowiadają na pożegnanie księdza słowami: „Z Panem Bogiem”.
15. Nauczycielka prosi dzieci o ustawienie się w pary i powolne wyjście z kościoła. Grupa stosuje się do poleceń N. i wychodzi z kościoła.
16. Nauczycielka chwali dzieci za prawidłowe zachowanie się w kościele. Zarządza przerwę na ławeczkach w pobliżu kościoła: czas na odpoczynek, posiłek i regenerację sił . Uczniowie odpoczywają, zjadają śniadanie a także prowadzą luźne rozmowy.
17. N. zadaje uczniom pytania związane z architekturą kościoła. Pyta o kształt bryły kościoła, o dominujące barwy w kościele (gama barw wąska i szeroka), o znane i nowo poznane pojęcia. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczycielki. Chwalimy dzieci za prawidłowe odpowiedzi.
18. Po przerwie N. organizuje zbiórkę i prosi uczniów o ustawienie się parami w szeregu. Uczniowie ustawiają się zgodnie z prośbą nauczycielki.
19. Nauczycielka przypomina uczniom jak należy się zachować w miejscach publicznych z zachowaniem bezpieczeństwa. Dzieci potwierdzają znajomość właściwego zachowania i zasad bezpieczeństwa.
20. Kontynuacja wycieczki. Przejście przed pobliski budynek świecki- blok mieszkalny. Dzieci z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego dla pieszych przechodzą do kolejnego miejsca wycieczki.
21. Na miejscu N. wskazuje na budynek, który uczniowie mają obserwować. Następnie prosi dzieci o podanie różnic między tym budynkiem a wcześniej zwiedzanym budynkiem sakralnym. Uczniowie obserwują budynek następnie spontanicznie, na wyrywki mówią o cechach różniących obie budowle. Chwalimy dzieci za spostrzegawczość.
22. N. daje dzieciom przykładowe zadanie do wykonania: „ Policzcie ilość okien na konkretnej ścianie budynku, ilość klatek, pięter itp.” Uczniowie wykonują zadanie i udzielają na nie odpowiedzi. N. chwali dziecko, które prawidłowo wykonało zadanie, i wspólnie z klasą nagradza je brawami.
23. Nauczycielka wskazuje uczniom cechy oglądanego budynku świeckiego- bloku. Uczniowie uważnie słuchają objaśnień nauczycielki.
24. Chwilowy odpoczynek przed powrotem i czas przeznaczony na wyciągnięcie ogólnych wniosków z wycieczki. Uczniowie wyciągają wnioski z odbytej wycieczki. Podają poznane cechy obu typów architektury: sakralnej i świeckiej.
25. N. ogłasza konkurs na wykonanie dowolną techniką plastyczną pracy związanej z tematyką architektury sakralnej lub świeckiej. Uczniowie słuchają zasad ogłaszanego przez N. konkursu i wykazują żywe zainteresowanie tematem.
26.

Powrotna droga z wycieczki do szkoły. Wspólne,

przyjazne pożegnania.

Uczniowie wracają do szkoły. Prowadzą swobodne rozmowy, dzieląc się wrażeniami.

Scenariusz przygotowały: Anna Kaczmarek, Joanna Jankowska, Monika Kornacka, Barbara Kaśków, ZEWiEP, rok III, semestr VI, gr. C1, studia niestacjonarne.

