SCENARIUSZ DYDAKTYCZNO – WYCHOWAWCZY W KLASIE III
Prowadzący: Justyna Chomik, Katarzyna Jaskulska, Agata Kowalczykova, Justyna Skiba, Anna Janczyk
Grupa: klasa III Szkoły podstawowej
Data: 20.05.2013
Miejsce: Inwałd Park Miniatur
Czas wycieczki: 6 godzin
Temat kompleksowy: W świecie architektury
Temat dnia: Najsłynniejsze budowle świata
Cel ogólny:
Poznawanie geograficznych i historycznych aspektów światowej architektury
Cele operacyjne:
Rozróżnia najsłynniejsze budowle świata
Doskonali swoje ummiejętności w zakresie komunikacji
Integruje się z innymi uczestnikami wycieczki
Dostosowywuje się do obserwacji kierowanej
Stosuje się do regulaminu i poleceń nauczyciela
Rozwija spotrzregawczość i wyobraźnię
Metody: oglądowe, działalności praktycznej
Formy: zespołowa, grupowa, wyciezka
Srodki: mapa świata, aparat fotograficzny, notesy, długopisy
Literatura: A. Szkolak „Spacery i wycieczki jako niezbędny element rozwoju aktywności dziecięcej“ w: „Dziecko 6-letniew szkole – spacery i wycieczki w edukacji wczesnoszkolnej“ (red.) Karczewska, Kwaśniewska
Przebieg zajęć:
Etap I
Miejsce spotkania: parking przed szkołą
Godzina spotkania: 7:30
Sprawdzenie autokaru: 7:00
Odjazd: 8:00
Plan wycieczki:
- przyjazd: 9:15
- odczytanie regulaminów: 9:15-9:30
- zwiedzanie: 9:30
- koniec zwiedzania: 11:30
- posiłek: 11:45
- koniec posiłku i zabawa w wesołym miasteczku: 12:20
- zbiórka, wsiadanie do autokaru: 12:50
- odjazd: 13:00
Etap II
Zadania dla uczniów:
- przed wycieczką dzielimy dzieci na grupy, każda z grup zbiera informacje podczas wycieczki na temat danej budowli, które będą następnie prezentować na zajęciach po wycieczce.
Etap III
Dokonanie analizy i ocena stopnia przyswojonych przez dzieci wiadomości, dokonanie syntezy i nagradzanie.