Scenariusz wycieczki wnętrze obiektu sakralnego Klasa III

SCENARIUSZ WYCIECZKI Z ZAKRESU EDUKACJI PLASTYCZNEJ (percepcji sztuki) dla KLASY III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

DATA REALIZACJI: 20.06.2013 r.

PROWADZĄCY: Anna Kaczmarek

CZAS TRWANIA WYCIECZKI: 3 godz.

MIEJSCA DOCELOWE: kościół Pod Wezwaniem Św. Krzyża w Strzebiniu.

LICZBA UCZESTNIKÓW: 20-stu uczniów

HASŁO PROGRAMOWE: przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat wnętrza architektury sakralnej.

EDUKACJA: korelacja międzyprzedmiotowa (historia, technika, plastyka, Ed. społeczna, matematyczna, muzyczna) i godzina wychowawcza.

MATERIAŁY POMOCNICZE: aparat fotograficzny, apteczka pierwszej pomocy, podręczny ekwipunek, opracowany program i regulamin, lista uczestników wycieczki.

CEL GŁÓWNY: Poznanie cech architektury sakralnej.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- poznaje pojęcia: budowla sakralna, nawa główna, nawy boczne, tabernakulum, prezbiterium i inne związane z architekturą zwiedzanego miejsca,

- uczeń poznał historię powstania architektury sakralnej,

- uczeń rozumie znaczenie nowo poznanych pojęć,

- zdobywa umiejętność koncentracji uwagi i pamięci słuchowej,

- uczeń potrafi kulturalnie zachowywać się w miejscach publicznych i sakralnych

- uczeń potrafi właściwie stosować formy grzecznościowe,

- uczeń zna nazwy miejsc i obiektów, które zwiedził,

- uczeń prezentuje prawidłową postawę wobec otaczającego środowiska,

- uczeń utrwalił znane sobie pojęcia i poznał nowe.

PRZEBIEG WYCIECZKI

Lp. Czynności organizacyjno- dydaktyczne wycieczki Czynności uczniów Uwagi
1. Powitanie uczniów przez nauczycielkę w klasie, połączone ze sprawdzeniem przygotowanego ekwipunku na wycieczkę i sprawdzenie listy obecności. Uczniowie odpowiadają na przywitanie nauczycielki i zgłaszają swoją obecność podczas wyczytywania nazwisk z listy.
2.

Wprowadzenie do rozpoczęcia

wycieczki:

-podanie miejsca, celu i tematu wycieczki oraz zainteresowanie nim.

-zapoznanie uczniów z regulaminem wycieczki, zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do ich spełnienia od chwili rozpoczęcia do zakończenia wycieczki.

Uczniowie sygnalizują znajomość zasad

bezpieczeństwa oraz przestrzegania przepisów

ruchu drogowego i regulaminu wycieczki.

3.

Wyjście przed budynek szkoły i ustawienie się dwójkami w szeregu.

Wymarsz wraz z nauczycielką i dwoma opiekunami z grona rodziców.

Uczniowie wychodzą przed budynek szkoły, ustawiają się zgodnie z zaleceniami nauczycielki.

Uczniowie wyruszają wraz z nauczycielką i opiekunami do celu wycieczki.

4. Przybycie na miejsce. Uczniowie przybywają na miejsce i dostosowują się do zaleceń opiekunów.
5. Zorganizowanie grupy przed wejściem do kościoła. Przypomnienie zasad prawidłowego zachowania obowiązujących w miejscach sakralnych. Uczniowie organizują się wokół nauczycielki. Potwierdzają znajomość zasad obowiązujących w miejscu sakralnym.
6. Nauczycielka prosi uczniów aby w ciszy i skupieniu weszli parami do kościoła i zajęli miejsce w pierwszych ławkach kościelnych. Uczniowie podchodzą do ołtarza i zajmują miejsca siedzące w pierwszych ławkach zgodnie z poleceniem nauczycielki N. rozsadza uczniów, którzy przeszkadzają.
7. Na spotkanie klasie wychodzi proboszcz, wita się słowami: ”Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Prosi aby dzieci uklękły i przywitały się z Bogiem, rozpoczyna wspólną modlitwę „Ojcze Nasz”. Uczniowie odpowiadają na przywitanie księdza słowami: „Na wieki wieków amen”. Uczniowie klękają i odmawiają wspólnie modlitwę.
8. Po odmówionej modlitwie nauczycielka zapoznaje uczniów ze świętym miejscem, w którym się znajdują. N. opowiada historię powstania świątyni, mówi o jej budowniczych (założycielach). N. podaje do informacji w jakich latach wzniesiono Kościół, kto go budował, ile lat trwała budowa. Uczniowie wysłuchują opowiadania nauczycielki i zadają pytania.
9. Nauczycielka zwraca uwagę uczniów na plan kościoła oparty na planie krzyża greckiego; styl wnętrza. Zwraca uwagę uczniów na wysokość sklepienia. Podaje uczniom do wiadomości, że Kościół jest wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Uczniowie zwracają uwagę na charakterystyczny plan budynku.
10.

N. Zwraca uwagę na typowe cechy wnętrza obiektu sakralnego: ołtarz główny i nawy boczne, malowidła ścienne i sklepienne, Drogę Krzyżową przedstawioną na płaskorzeźbach, obrazy znajdujące się w kościele, sklepienne, prezbiterium, tabernakulum, witraże okienne, chrzcielnicę, ławki kościelne, sztukaterię, lampy, świece, Krzyż, ambonę, zastosowane barwy w kościele (gama barw wąska i szeroka),

Nauczycielka nazywa poszczególne części ołtarza.

Uczniowie ze skupieniem i uwagą , obserwują omawiane przez nauczycielkę części kościoła. Utrwalają znane i poznają nowe pojęcia związane z tematyką sakralną tj. nawa główna, nawy boczne, malowidła ścienne, sklepienne, prezbiterium, witraże.
11.

Nauczycielka oprowadza grupę po kościele prezentując drogę krzyżową, obrazy i malowidła ścienne i sklepienne. Omawia wybrane działa sztuki: obrazy, płaskorzeźby, rzeźby świętych.

Podczas omawiania dzieł N. zwraca uwagę na:

  • Wskazanie nazwy techniki, np. rzeźby, reliefy, malowidła itd.

  • Wskazanie materiałów z jakich powstało dzieło, np. wykonane w drewnie, w marmurze, itd.

  • Zwrócenie uwagi na fakt czy dane dzieło jest orginałem czy reprodukcją.

  • Określenie tematyki np. Portret, scena biblijna, itd.

  • Ustalenie z dziećmi tytułu dzieła.

  • Dokonanie opisu treści zawartych w dziele np. Pan Jezus stoi i wciąga do nas ręce.

  • Wskazanie kolorystyki np. Jednobarwna, wielobarwna, itd.

  • Omówienie faktury dzieła, np. gładka, szorstka, chropowata, itd.

  • Opis detali np. ubioru.

  • Określenie ukrytych treści, symboliki dzieła

  • Nazwanie wyrażanych przez dane dzieło emocji.

  • Określenie nastroju dzieła.

  • Przypomnienie znanych pojęć plastycznych oraz wprowadzenie nowych.

N. pyta dzieci o wrażenia ogólne związane z wybranymi dziełami.

Uczniowie z uwagą obserwują omawiane dzieła sztuki.

Uczniowie na ochotnika opowiadają jakie wrażenie zrobiło na nich konkretne dzieło.

12. Udanie się wraz z całą klasą na chór, i oglądanie organ. Uczniowie wchodzą na chór, gdzie podziwiają organy kościelne i wnętrze kościoła z wysokości chóru kościelnego.
13.

N. daje dzieciom przykładowe zadanie do wykonania: „ Policzcie ilość okien znajdujących się w kościele.

N. daje uczniom chwilę wolnego czasu na wykonanie pamiątkowych zdjęć.

Uczniowie wykonują zadanie i udzielają na nie odpowiedzi.

Uczniowie wykonują zdjęcia wnętrza kościoła.

N. chwali dziecko, które prawidłowo wykonało zadanie, i wspólnie z klasą nagradza je brawami.
14. N. podaje uczniom do informacji w jakich latach przeprowadzono gruntowny remont kościoła, urządzono jego wnętrze, dano polichromię technikami: sgraffito i al fresco- podaje nazwiska artystów.

Uczniowie z uwagą wysłuchują podawanych przez nauczycielkę informacji.

Uczniowie oprowadzani przez księdza i nauczycielkę zwiedzają podziemia kościoła.

15. N. w imieniu klasy dziękuje księdzu za gościnność i poświęcony czas. Uczniowie dziękują księdzu i nagradzają go brawami.
16. Ksiądz żegna się z uczniami słowami: „Z panem Bogiem”. Uczniowie odpowiadają na pożegnanie księdza słowami: „Z Panem Bogiem”.
17. Nauczycielka prosi dzieci o ustawienie się w pary i powolne wyjście z kościoła. Grupa stosuje się do poleceń N. i wychodzi z kościoła.
18. Nauczycielka chwali dzieci za prawidłowe zachowanie się w kościele. Zarządza przerwę na ławeczkach w pobliżu kościoła: czas na odpoczynek, posiłek i regenerację sił . Uczniowie odpoczywają, zjadają śniadanie a także prowadzą luźne rozmowy.
19. N. zadaje uczniom pytania związane z architekturą kościoła. Pyta o plan kościoła o dominujące barwy w kościele (gama barw wąska i szeroka), o znane i nowo poznane pojęcia. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczycielki. Utrwalają znane i nowo poznane pojęcia. Chwalimy dzieci za prawidłowe odpowiedzi.
20. Po przerwie N. organizuje zbiórkę i prosi uczniów o ustawienie się parami w szeregu. Uczniowie ustawiają się zgodnie z prośbą nauczycielki.
21. Nauczycielka przypomina uczniom jak należy się zachować w miejscach publicznych z zachowaniem bezpieczeństwa. Dzieci potwierdzają znajomość właściwego zachowania i zasad bezpieczeństwa.
22. Powrotna droga z wycieczki do szkoły. Dzieci z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego dla pieszych wracają do szkoły.
23. Po powrocie do szkoły, rozebraniu się w szatni i wejściu do klasy nauczycielka prosi uczniów o zajęcie swoich miejsc. Uczniowie wracają do szkoły i zajmują swoje miejsca w ławkach.
24. N. ogłasza konkurs na wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej związanej z tematyką architektury sakralnej. Zwraca uczniom uwagę na to by w swojej pracy uwzględniły jak najwięcej cech charakterystycznych dla wnętrza budowli sakralnej. Uczniowie słuchają zasad ogłaszanego przez N. konkursu i wykazują żywe zainteresowanie tematem.
25. Nauczycielka prosi uczniów o wyciągnięcie z półek odpowiednich przyborów i rozpoczęcie pracy. Uczniowie przygotowują swoje stanowiska pracy, wyciągają wybrane przybory i rozpoczynają wykonanie pracy plastycznej.
26.

Po upływie określonego czasu nauczycielka pyta uczniów czy są już gotowi ze swoimi pracami.

Gdy wszyscy uczniowie wykonali swoje prace nauczycielka wspólnie z nimi omawia wszystkie prace. N. prosi autorów prac o ich omówienie z uwzględnieniem charakterystycznych cech wnętrza kościoła, które były omawiane podczas dzisiejszej wycieczki.

Uczniowie po skończeniu prac omawiają je przed całą klasą wspólnie z pomocą nauczycielki. Podają przedstawione przez nich charakterystyczne cechy wnętrza budowli sakralnej.
27. Nauczycielka wiesza wszystkie prace na klasowej gazetce. Uczniowie podziwiają wszystkie prace.
28. Nauczycielka dziękuje uczniom za udział w zajęciach i żegna się z nimi. Uczniowie żegnają się z nauczycielką.

Scenariusz przygotowały: Anna Kaczmarek, Joanna Matysik, Monika Kornacka, Barbara Kaśków - ZEWiEP, rok III, semestr VI, gr. C1, studia niestacjonarne.

