Scenariusz z percepcji sztuki rzeźba

SCENARIUSZ WYCIECZKI Z ZAKRESU EDUKACJI PLASTYCZNEJ (percepcji sztuki) dla KLASY III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

DATA REALIZACJI: 21.05.2013 r.

PROWADZĄCY: Anna Kaczmarek, Joanna Jankowska, Monika Kornacka, Barbara Kaśków

CZAS TRWANIA WYCIECZKI: 3 godz.

MIEJSCA DOCELOWE: rzeźba Haliny Poświatowskiej i rzeźba Dziewczyny z gołębiami w 3-ciej Alei Najświętszej Marii Panny w Częstochowie.

LICZBA UCZESTNIKÓW: 20-stu uczniów

HASŁO PROGRAMOWE: przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat przestrzennej sztuki plastycznej jaką jest rzeźba.

EDUKACJA: korelacja międzyprzedmiotowa (historia, technika, plastyka, Ed. społeczna, przyrodnicza) i godzina wychowawcza.

MATERIAŁY POMOCNICZE: mapa Częstochowy, aparat fotograficzny, apteczka pierwszej pomocy, podręczny ekwipunek, opracowany program i regulamin, lista uczestników wycieczki.

CEL GŁÓWNY: Poznanie plastycznej sztuki przestrzennej jaką jest rzeźba.

CELE OPERACYJNE:

Uczeń:

- zdobywa umiejętność koncentracji uwagi i pamięci słuchowej,

- uczeń rozumie znaczenie nowo poznanych pojęć,

- uczeń poznał historię powstania rzeźb będących przedmiotem wycieczki,

- uczeń potrafi kulturalnie zachowywać się w miejscach publicznych i właściwie stosować formy grzecznościowe,

- uczeń zna nazwy miejsc i obiektów, które zwiedził,

- uczeń prezentuje prawidłową postawę wobec otaczającego środowiska,

- uczeń poznał potrafi rozpoznać charakterystyczne cechy rzeźby.

PRZEBIEG WYCIECZKI

Lp. Czynności organizacyjno- dydaktyczne wycieczki Czynności uczniów Uwagi
1. Powitanie uczniów w klasie połączone ze sprawdzeniem przygotowanego ekwipunku na wycieczkę i sprawdzenie listy obecności. Uczniowie odpowiadają na przywitanie nauczycielki i zgłaszają swoją obecność podczas wyczytywania nazwisk z listy.
2.

Wprowadzenie do rozpoczęcia

wycieczki:

-podanie miejsca, celu i tematu wycieczki oraz zainteresowanie nim.

-zapoznanie uczniów z regulaminem wycieczki, zasadami bezpieczeństwa oraz zapewnienie warunków do ich spełnienia od chwili rozpoczęcia do zakończenia wycieczki.

Uczniowie sygnalizują znajomość zasad

bezpieczeństwa oraz przestrzegania przepisów

ruchu drogowego i regulaminu wycieczki.

3.

Wyjście przed budynek szkoły i ustawienie się dwójkami w szeregu.

Wymarsz wraz z nauczycielką i dwoma opiekunami z grona rodziców.

Uczniowie wychodzą przed budynek szkoły, ustawiają się zgodnie z zaleceniami nauczycielki.

Uczniowie wyruszają wraz z nauczycielką i opiekunami do celu wycieczki.

4.

Przybycie na miejsce (3-cia Aleja NMP w Częstochowie).

.

Uczniowie przybywają na miejsce i dostosowują się do zaleceń opiekunów.
5.

Obserwacja rzeźby i wsłuchiwanie się w treści przekazywane przez nauczycielkę na temat rzeźby Haliny Poświatowskiej.

N. podaje: nazwisko autora, temat dzieła.

Uczniowie uważnie obserwują rzeźbę i słuchają opowiadania nauczycielki.
6. Nauczycielka wspólnie z uczniami próbuje określić cechy rzeźby takie jak wielkość, proporcja, faktura, kolory, nastrój rzeźby, wyrażane przez nią emocje i charakter kompozycji (statyczny czy dynamiczny). Uczniowie biorą czynny udział w wycieczce. Naprowadzani przez nauczycielkę próbują określić cechy dzieła. Chwalimy uczniów za prawidłowe odpowiedzi.
7. Nauczycielka zadaje dzieciom krótkie kontrolne pytania sprawdzające ilość zapamiętanych wiadomości związanych z dziełem. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczycielki. Chwalimy uczniów za prawidłowe odpowiedzi.
8. N. zadaje uczniom pytania związane z ich subiektywnym odbiorem dzieła. Uczniowie werbalnie próbują określić emocje jakie wywarła na nich rzeźba Haliny Poświatowskiej.
9. N, daje wolny czas na swobodną obserwację i robienie zdjęć. Uczniowie z bliska przyglądają się rzeźbie, dotykają jej i wykonują indywidualne i grupowe zdjęcia. Zwracamy uczniom uwagę na prawidłowe zachowanie.
10.

15 minutowa przerwa w zwiedzaniu (na ławeczkach w alejach). Czas na odpoczynek, posiłek i regenerację sił .

Luźne rozmowy N. z uczniami, oraz uczniów między sobą

Uczniowie odpoczywają, zjadają śniadanie a także prowadzą luźne rozmowy.
11. Nauczycielka prosi dzieci o ustawienie się dwójkami w szeregu. Uczniowie ustawiają się zgodnie z poleceniem nauczycielki.
12. Nauczycielka przypomina uczniom jak należy się zachować w miejscach publicznych z zachowaniem bezpieczeństwa. Dzieci poruszają się uwzględnieniem właściwego zachowania i zasad bezpieczeństwa.
13. Piesze przejście do oddalonej o około 300 metrów kolejnej rzeźby przedstawiającej dziewczynkę z gołębiami. Dzieci z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego dla pieszych przechodzą do kolejnego miejsca wycieczki.
14. N. podaje nazwisko autora, temat dzieła, treść, cechy oraz wyrażane przez rzeźbę emocje. Mówi o charakterze kompozycji o detalach i symbolice. Uczniowie namacalnie poznają kolejny element kultury miasta Częstochowy. Zachęcamy uczniów do udziału w określaniu cech rzeźby wzorując się na poprzednim dziele.
15. Chwilowy odpoczynek przed powrotem. Czas przeznaczony na wyciągnięcie ogólnych wniosków z wycieczki. Uczniowie wyciągają wnioski z odbytej wycieczki.
16. Powrotna droga z wycieczki do szkoły. Uczniowie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wracają do szkoły.
17. Po powrocie do klasy nauczycielka zadaje uczniom zadanie do wykonania w grupach 5-cio osobowych. N. rozdaje każdej grupie arkusz brystolu i poleca wykonanie rysunku jednej z oglądanych dziś rzeźb za pomocą dowolnie wybranego narzędzia, np. ołówka, kredek, farb.

Uczniowie wracają do klasy i zajmują swoje miejsca.

Uczniowie podzieleni na grupy wspólnie wybierają jedną rzeźbę i wykonują prace plastyczną.

Chwalimy dzieci za oryginalność, twórczość i pomysłowość w wykonywaniu pracy.
18. Gdy wszystkie prace są już gotowe nauczycielka zawiesza je na klasowej gazetce i omawia wspólnie z wszystkimi grupami. Uczniowie omawiają wykonane prace.
19. Zakończenie zajęć przez nauczycielkę. Podziękowanie za dzisiejszą wycieczkę i zajęcia. Pochwalenie uczniów z wzorowe zachowanie. Uczniowie dziękują nauczycielce i żegnają się z nią.
20.

Wspólne,

przyjazne pożegnania.

Swobodne rozmowy, dzielenie się wrażeniami,

robienie zdjęć do albumu i na gazetkę. Uczniowie czują się bardziej zintegrowani i

bliscy sobie.

Scenariusz przygotowały: Anna Kaczmarek, Joanna Jankowska, Monika Kornacka, Barbara Kaśków, ZEWiEP, rok III, semestr VI, gr. C1, studia niestacjonarne.

