KONSPEKT ZAJĘĆ
Data: 12.12. 2008
Klasa (grupa): 3 ( 9latki)
Liczba uczestników: 24
Blok tematyczny: WODA W PRZYRODZIE
Temat zajęć: Woda w życiu codziennym. Swobodne wypowiedzi na temat znaczenia wody w życiu codziennym na podstawie ilustracji w podręczniku oraz obserwacji i doświadczeń uczniów. Ciche czytanie ze zrozumieniem – wyszukiwanie zdań na dany temat. Znaczenie sieci wodociągowej. Ocena postępowania bohaterów – Jarka i Marka. Układanie zasad dotyczących oszczędzania wody. Zdania rozkazujące. Dzielenie licz typu 84:6, 120:5.
Czas trwania zajęć: 4 godz.
Miejsce zajęć : Klasa
Cele ogólne:
uczeń rozumie znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin.
uczeń zna pojęcie sieci wodociągowej.
uczeń rozpoznaje zdanie rozkazujące.
Cele
uczeń zna zużycie wody w gospodarstwie domowym.
uczeń zna drogę wody ze zbiornika wodnego do kranu
uczeń utrwali zasadę picia wody wyłącznie przegotowanej.
uczeń rozumie skutki niewłaściwego gospodarowania jej zasobami.
uczeń potrafi wyjaśnić związek działalności człowieka ze stanem czystości wód.
uczeń potrafi uzasadnić konieczność ochrony czystości wód.
uczeń potrafi dokonać oceny postępowania bohaterów
uczeń rozumie że należy oszczędnie gospodarować wodą.
uczeń buduje poprawnie zdania rozkazujące.
uczeń rozumie dzielenie liczb jako działanie odwrotne do mnożenia
uczeń rozwiązuje proste zadania tekstowe na mnożenie i dzielenie
Metody: Podające : rozmowa kierowana, objaśnianie. Poszukująca: rozmowa, praca z tekstem, dyskusja. Praktycznego działania: ćwiczenia praktyczne. Aktywizujące: zagadki.
Forma: indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: podręcznik – Wesoła szkoła. Kształcenie zintegrowane w kl. III. Podręcznik cz. II, s.22-23. Karty pracy – Wesoła szkoła. Kształcenie zintegrowane w kl. III. Karty pracy cz. II, k.p nr 12 ćw.1, k.p nr 14,ćw.1 podręcznik - Wesoła szkoła. Kształcenie zintegrowane w kl. III. Matematyka cz. II .k.p nr 7, wiersz.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
3godz.
Czynności organizacyjne: powitanie, sprawdzenie obecności.
Czynności organizacyjne. Sprawdzenie zadania domowego z poprzednich zajęć – wywiad z Kropelką.
Wprowadzenie do tematu przez przeczytanie wiersza pt „Przygoda małej Kropli” .
Wpadła kropla do strumienia , strumień płynie od niechcenia
Do strumienia wpada struga , najpierw jedna ,potem druga .
I już jako spora rzeczka , strumień dotarł do miasteczka .
Płynie kropla niezbyt szybko , to za listkiem , to za rybką.
Aż tu nagle młode pstrągi mówią : -Kryj się ,wodociągi !
Naszą kroplę coś chwyciło i wciągnęło z wielką siłą.
I już kropla płynie rurą , gdzie jest ciemno i ponuro .
Przerażoną i zemdloną , kroplę w filtrach oczyszczono .
I po chwili szumi w kranie , w filtrowanym , czystym stanie .
Z kranu wpadła wprost do pralki , gdzie się prały jakieś halki.
Prąd po pralce kroplę toczy , mydło kroplę gryzie w oczy .
Wreszcie bardzo wyczerpana , zaplątała się w falbanach .
Teraz wisząc koło pieca , tak piecowi się poleca:
Grzej mnie piecu jak najwięcej żebym miała wolne ręce .
Gdy się znowu stanę parą to ucieknę jakąś szparą .
Swobodna rozmowa na temat przeczytanego wiersza
jak myślicie o czym będziemy rozmawiać na dzisiejszej lekcji?
czy można spożywać taką wodę prosto ze zbiornika wodnego?(nie)
5. Droga kropli ze zbiornika do naszych kranów – przedstawienie ilustracji własnej obrazującej sieć rurociągową oraz sposób uzdatniania wody pitnej.
czy zawsze była woda w kranie?
czy znacie inne źródło pozyskiwania wody oprócz kranu? (studnia)
4 . Wykorzystanie wody - swobodna rozmowa na temat wykorzystania wody w naszym codziennym życiu – analizowanie ilustracji w podręczniku str.22 - gaszenie pożarów, woda jako źródło energii elektrycznej , woda jako nośnik ciepła , wykorzystanie wody w transporcie, woda jako surowiec chemiczny, woda jako miejsce relaksu
Co to znaczy oszczędzać wodę?
scenki z podręcznika str 23
analizowanie ich i ocena postępowania bohaterów.
jakie znasz inne sposoby oszczędzania wody (podlewanie ogrodu z wody deszczowej-wieczorem, trzeba sprawdzić izolację rur-czy nie przecieka, wodomierze, mycie auta wężem ogrodowym)
Zapis na tablicy oraz w zeszycie : Lekcja, Temat: WODA W ŻYCIU CODZIENNYM.
„Wodę używamy do:
picia
mycia
gaszenia pożarów
podlewania
prania , zmywania
Tworzenie z elementów obrazu sieci wodociągowej w domu mieszkalnym (Ćwiczenia k12 ćw.1 i k14 ćw.1)
Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem dzielenia licz typu 84:6, 120:5. Samoocena. Uczniowie sprawdzają i dokonują poprawy błędnie wykonanych obliczeń.
Podsumowanie i zakończenie zajęć.