Konspekt lekcji dla klasy III gimnazjum
Temat: Komórka jako najmniejsza funkcjonalna całość.
CELE DYDAKTYCZNE
1.
Wiadomości
Uczeń zna:
•
cechy istot żywych
•
pojęcia komórki eukariotycznej i prokariotycznej
•
budowę komórki roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej
•
funkcje poszczególnych organelli komórkowych
•
pojęcia organelle, histologia, cytologia
•
różnice w budowie komórki roślinnej i zwierzęcej
•
funkcje poszczególnych organelli
2.
Umiejętności
Uczeń potrafi:
•
wymienić cechy istot żywych
•
określić, które komórki należą do eukariotycznych, a które do prokariotycznych
•
omówić budowę komórki roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej
•
wymienić funkcje poszczególnych organelli komórkowych
•
określić, czym zajmuje się histologia i cytologia
•
wykazać różnice w budowie komórki eukariotycznej i prokariotycznej
3.
Postawy:
•
odczuwanie potrzeby pogłębiania wiedzy biologicznej
•
umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy
•
wyrabianie umiejętności dokonywania porównań, skojarzeń i obserwacji w celu
opisania cech istot żywych
4.
Strategie:
•
organizacyjna
•
asocjacyjna
5.
Metody:
•
pogadanka
•
elementy wykładu
6.
Formy pracy:
•
zbiorowa
•
indywidualna
7.
Środki dydaktyczne:
•
tablica, kreda, tablice komórki roślinnej, zwierzęcej i bakteryjnej
•
podręcznik, karta pracy
PRZEBIEG LEKCJI:
I.
FAZA WSTĘPNA (10min):
1.
Nauczyciel sprawdza listę obecności i zapisuje temat lekcji na tablicy: Komórka jako
najmniejsza funkcjonalna część całości.
2.
Nauczyciel pyta się uczniów w ramach powtórzenia:
•
Co to jest komórka?
•
Jakie cechy wykazuje istota żywa?
Nauczyciel zapisuje na tablicy wyniki pogadanki:
CECHY ISTOT śYWYCH:
•
Odżywianie
•
Oddychanie
•
Wydalanie
•
Wzrost
•
Rozmnażanie
•
Poruszanie się
KOMÓRKA- podstawowa jednostka budulcowa organizmów.
II.
FAZA REALIZACYJNA (30 min):
1.
Nauczyciel prowadzi krótki wykład na temat podziału komórek na dwa typy. Efektem
wykładu jest schemat narysowany na tablicy:
2.
Nauczyciel prezentuje uczniom schematy budowy komórki roślinnej, zwierzęcej i
bakteryjnej. Przy omówieniu schematów uczniowie wypełniają tabelkę, którą
otrzymali wcześniej od nauczyciela. Uczniowie wymieniają również funkcje
wybranych organelli.
3.
Nauczyciel sprawdza z uczniami efekty ich pracy- tabelę (załącznik nr 1.)
KOMÓRKA
PROKARIOTYCZNA
Komórka pozbawiona jadra
komórkowego (komórka
bakterii, sinic)
EUKARIOTYCZNA
Komórka z jadrem
komórkowym (komórki
roślinne, zwierzęce, grzybowe)
III.
FAZA PODSUMOWUJĄCA (5 min):
1.
Nauczyciel czyta uczniom zdania. Zadaniem uczniów jest ocena prawdziwości zdań:
•
Tylko komórka zwierzęca ma chloroplasty.
•
Wnętrze każdej żywej komórki wypełnia cytoplazma.
•
Komórki bakterii mają centralnie położone jądro.
•
Komórka zwierzęca nie posiada ściany komórkowej.
•
Mitochondriom jest magazynem energii dla komórki
2.
ZADANIE DOMOWE: Wyjaśnij pojęcia: cytologia, histologia.
Załącznik nr 1.
KOMÓRKA
EUKARIOTYCZNA
KOMÓRKA
PROKARIOTYCZNA
KOMÓRKA
ROŚLINNA
KOMÓRKA
ZWIERZĘCA
KOMÓRKA
BAKTERII
Ś
ciana komórkowa
+
-
+
Błona komórkowa
+
+
+
Wodniczka
(wakuola)
+
+
-
Siateczka
ś
ródplazmatyczna
+
+
-
Jądro komórkowe
+
+
- (nukleoid)
Mitochondrium
+
+
- (mezosom)
Aparat Golgiego
+
+
-
Cytoplazma
+
+
+
Rzęski
-
-
+
Chloroplasty
+
-
-
Rybosomy
+
+
-
Otoczka śluzowa
-
-
+
KOMÓRKA
EUKARIOTYCZNA
KOMÓRKA
PROKARIOTYCZNA
KOMÓRKA
ROŚLINNA
KOMÓRKA
ZWIERZĘCA
KOMÓRKA
BAKTERII
Ś
ciana komórkowa
Błona komórkowa
Wodniczka (wakuola)
Siateczka
ś
ródplazmatyczna
Jądro komórkowe
Mitochondrium
Aparat Golgiego
Cytoplazma
Rzęski
Chloroplasty
Rybosomy
Otoczka śluzowa
KOMÓRKA
EUKARIOTYCZNA
KOMÓRKA
PROKARIOTYCZNA
KOMÓRKA
ROŚLINNA
KOMÓRKA
ZWIERZĘCA
KOMÓRKA
BAKTERII
Ś
ciana komórkowa
Błona komórkowa
Wodniczka (wakuola)
Siateczka
ś
ródplazmatyczna
Jądro komórkowe
Mitochondrium
Aparat Golgiego
Cytoplazma
Rzęski
Chloroplasty
Rybosomy
Otoczka śluzowa
KOMÓRKA
EUKARIOTYCZNA
KOMÓRKA
PROKARIOTYCZNA
KOMÓRKA
ROŚLINNA
KOMÓRKA
ZWIERZĘCA
KOMÓRKA
BAKTERII
Ś
ciana komórkowa
Błona komórkowa
Wodniczka (wakuola)
Siateczka
ś
ródplazmatyczna
Jądro komórkowe
Mitochondrium
Aparat Golgiego
Cytoplazma
Rzęski
Chloroplasty
Rybosomy
Otoczka śluzowa