Joanna Reczka 30.09.2013
Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu.
Blok tematyczny: Jesień w ogrodzie.
Temat dnia: Poznajemy warzywa z naszego ogrodu. Wysłuchanie wiersza pt. „Urodziny
Marchewki”
Grupa: 4-latki
Cele ogólne:
- zapoznanie z nazwami podstawowych nazw warzyw, które możemy znaleźć w ogrodzie,
- wdrażanie do prawidłowej reakcji na sygnał dany przez nauczyciela.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha z uwagą treści wiersza,
- wypowiada się na określony temat,
- potrafi odgadywać zagadki,
- reaguje na sygnały dawane przez nauczyciela,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- potrafi wykonać prace plastyczną.
Metody:
-oglądowa,
- słowna,
- czynna.
Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- treść wiersza pt. „Urodziny marchewki”. Załącznik nr 1,
- sylwety warzyw,
- tamburyn,
- treści zagadek. Załącznik nr 2,
- praca plastyczna ”Marchewka”.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie.
Dzieci spacerują po sali na sygnał zatrzymują się, słuchają i wykonują polecenie
- Jabłko, gruszka i daktyle klaśnij w ręce razy tyle (2 razy)
- I kapusta i ogórek, tyle razy podskocz w górę (4 razy)
- Marchewka, pietruszka i bób, tyle razy przysiad zrób (klaszcze 3 razy)
- Kalarepka i mak, za uszy się złap
2. Zaproszenie dzieci do wysłuchania wiersza pt. “Urodziny Marchewki”.
Załącznik nr 1.
3. Rozmowa na temat wiersza kierowana pytaniami:
- O czym był wiersz?
- Kto miał urodziny?
- Jakie warzywa przyszły na urodziny marchewki?
- Co robiły warzywa na przyjęciu urodzinowym?
4. Zagadki o warzywach.
Nauczyciel czyta zagadki:
Załącznik nr 2.
5. Zabawa ruchowa „Praca w ogrodzie”.
Nauczyciel opowiada dzieciom historyjkę. Zadaniem dzieci jest ruchowa ilustracja opowiadania.
Wiosną słoneczko zaczęło mocniej przygrzewać. Czasami padał drobny deszczyk (dz. uderzają lekko o podłogę), czasami wiał lekki wiaterek (dz. poruszają lekko uniesionymi ramionami). Pan ogrodnik przyszedł do ogrodu, skopał i zagrabił grządki (z. naśladują kopanie i grabienie). Później zasiał na grządkach różne warzywa: marchewkę, pietruszkę, groch (dz. naśladują sianie warzyw). Często chodził do ogrodu, by sprawdzić, czy warzywa dobrze rosną (dz. spacerują i przyglądają się grządkom), podlewał i wyrywał chwasty. Jesienią gdy warzywa już wyrosły i dojrzały, przyniósł wielki kosz, zebrał warzywa i zaniósł do spiżarni(dz. naśladują wyrywanie marchewek, zbieranie pomidorów, dźwiganie wielkiego kosza). Przez całą zimę ogrodnik będzie jadł i cieszył się smakiem owoców i warzyw(dz. zjadają owoce i warzywa)
6. Zabawa ruchowa: „Ogrodnicy”
Dzieci swobodnie biegają po sali. Na sygnał zatrzymują się i pokazują daną czynność (np. wykopujemy marchewkę, zrywamy jabłka, przekopujemy grządki)
7. Praca plastyczna „Marchewka”
Dzieci mają za zadanie wykleić obrazek marchewki plasteliną.
Załącznik nr 1.
Wiersz pt. „Urodziny marchewki”
Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta.
Kartofelek podskakuje,
Burak z rzepką już tańcuje.
Pan kalafior z krótką nóżką
Biegnie szybko za pietruszką.
Kalarepka w kącie stała
Ze zmartwienia aż pobladła.
Tak się martwi, płacze szczerze,
Nikt do tańca jej nie bierze.
Wtem pomidor nagle wpada,
Kalarepce ukłon składa.
Moja droga kalarepko
Tańczże ze mną, tańczże krzepko.
Wszystkie pary jarzynowe
Już do tańca są gotowe.
Gra muzyka, to poleczka,
Wszyscy tańczą już w kółeczkach.
Załącznik nr 2.
Zagadki o warzywach.
1.Czerwony brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. /burak /
2.Jakie warzywo, chociaż niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? Więc gdy je pokroić się chce, to chronić trzeba oczy swe. /cebula/
3.Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza, to jest pomarańczowa. Kiedy za zielony chwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. / marchew/
4.Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony. /ogórek/
5.Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę, ma bielutki korzeń i zieloną natkę. /pietruszka/
6.Z wierzchu czerwona, a w środku biała. Kiedy ją jadłeś, w język cię szczypała. /rzodkiewka/