Scenariusz zajęć wychowawczych z wykorzystaniem technik rozwijania twórczego myślenia i działania
Temat zajęć: Pudełko zwane wyobraźnią.
Miejsce realizacji: szkoła podstawowa, VI klasa
Czas realizacji: 45 minut
Cele:
- cel poznawczy:
uczeń zna pojęcie twórczego myślenia, wyobraźni
uczeń wie jakie ćwiczenia mogą rozwijać jego twórcze myślenie
- cel kształcący:
rozwijanie wyobraźni i twórczego myślenia;
uczenie się oryginalnego podejścia do rozwiązywania zadań
odwaga w myśleniu i działaniu
ćwiczenie płynności i giętkości myślenia
zdobywanie i doskonalenie prostych umiejętności aktorskich
- cel wychowawczy:
kształtowanie umiejętności współpracy w grupie
Przebieg zajęć:
Przywitanie oraz zapoznanie z tematyką, formą, celami zajęć (pogadanka dotycząca twórczego myślenia i wyobraźni). (3 minut)
Twórcze przekształcenia - uczniowie wykonują kolejne polecenia nauczyciela, odpowiednio przekształcając swój obrazek zgodnie z nimi:
A. Narysuj prosty kwiat.
B. Przy użyciu jak najmniejszej liczby elementów zmień go w zwierzę.
C. Zmień swoje zwierzę w pojazd. (5 minut)
Niezwykłe zastosowania - nauczyciel wymyśla i podaje uczniom nazwę jakiegoś dobrze znanego przedmiotu użytecznego (np. doniczka), uczniowie wypisują na kartkach jak najwięcej możliwych zastosowań tego przedmiotu. (Zastosowania powinny być nietypowe, ale możliwe do realizacji). (5 minut)
Podobieństwa - wymieniamy 2 przedmioty np. żelazko, smalec i szukamy podobieństw między nimi, np. żelazko i smalec mogą się przypalić. (kot i musztarda, długopis i marchewka, zęby i prysznic, kaloryfer i firanka). (5 minut)
Brikolarz- z wyrazów : obraz, rękawiczka, zamieszanie, malowanie, parapet, śnieg należy stworzyć opowiadanie będące pewną całością. (7 minut)
Zaskakujące maszyny - dzielimy grupę na zespoły. Każdy z nich, mając do dyspozycji tylko siebie, ma za zadanie zbudować i zademonstrować wylosowaną maszynę. (maszynę do wychowywania, maszynę relaksującą, maszynę radości, maszynę rozśmieszającą, maszynę grozy). (7 minut)
Zrób coś z niczego - dzielimy uczestników na grupy. Każda grupa ma do dyspozycji inne materiały: I grupa pudełka po zapałkach, II grupa rolki po papierze toaletowym, III grupa folię aluminiową, IV grupa plastikowe pudełka po serkach. Wszystkie grupy mają dodatkowo do dyspozycji nożyczki i taśmę klejącą. Ich zadaniem jest wykonanie kompozycji przestrzennej, nadanie jej tytułu i wymyślenie dla niej reklamy. (10 minut)
Podsumowanie zajęć. (3 minuty)
Metody pracy:
- metoda słowna
- metoda problemowa
- metody praktyczne
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca grupowa
Środki dydaktyczne:
- czyste kartki ksero,
- długopisy,
- karteczki z rodzajami maszyn,
- pudełka po zapałkach,
- rolki po papierze toaletowym,
- folia aluminiowa,
- plastikowe pudełka po serkach,
- nożyczki,
- taśma klejąca.
Opracowała:
Chabik Monika,
Pedagogika opiek-wych, gr 1