SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ŁYŻWIARSTWA
Prowadzący:, Pedagogika z wychowaniem fizycznym, IV rok
Temat: Doskonalenie jazdy tyłem. Zatrzymanie hokejowe.
Cele lekcji:
• umiejętności: uczeń potrafi: 1) zatrzymać się sposobem hokejowym, 2) uczeń potrafi jechać tyłem z różną prędkością.
• sprawność motoryczna: uczeń kształtuje: 1) koordynację ruchową, 2) zmysł równowagi.
• wiadomości: poznaje nowe zabawy i gry, zna zasady bezpieczeństwa podczas gier i zabaw na lodowisku.
• postawy i motywacje: uczeń potrafi współpracować w grupie, umie zastosować zdrowe zasady rywalizacji w stosunku do siebie i innych.
Środki dydaktyczne: krążki, pachołki.
Liczba uczniów: 16
Miejsce ćwiczeń: lodowisko
Klasa: VI
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treść (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów | Uwagi organizacyjno- metodyczne |
---|---|---|---|
I. Część wstępna 1. Zorganizowanie grupy z sprawdzenie gotowości do zajęć 2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń 3. Rozgrzewka a) przed lodowiskiem b) na lodowisku II. Część główna - Bieg, wyścig. 4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności. III. Część końcowa 5. Uspokojenie organizmu 6. Czynności organizacyjno - porządkowe, podsumowanie lekcji 7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
- Zbiórka. - Sprawdzenie obecności i liczby ćwiczących. - Kontrola ubioru i gotowości do zajęć. - Podanie tematu lekcji. - Zwrócenie uwagi na rolę kształtowanych umiejętności podczas zajęć. W miejscu: - naprzemienne krążenia ramion w tył, - słony boczne tułowia, - krążenia bioder, - skłony do prawej, lewej nogi, do środka, - przysiad na jednej nodze, drugą rozciągamy i odwrotnie, - 10 przysiadów, - podskoki w miejscu, - dwa okrążenia lodowiska. |
Przygoto - wanie organizmu do wysiłku | 3' Zbiórka w dwuszeregu. Zwrócenie uwagi na porządek. Sprawdzenie sznurowań na butach. 2’ Nauczyciel pełni rolę obserwatora, który jest koordynatorem przebiegu zajęć, czuwa nad bezpieczeństwem uczniów. 5' Uczniowie rozstawieni przed wejściem na lodowisko, każdy w bezpiecznej odległości od siebie. 2’ Uczniowie jadą jeden za drugim. |
„Podaj- chwyć” – pierwszy uczeń jedzie tyłem po prostej, chwyta piłeczkę przy pierwszym pachołku zostawia ją przy ostatnim pachołku zatrzymując się pługiem. Kolejna osoba zabiera piłeczkę i kładzie przy pierwszym pachołku. Wygrywa osoba, która pierwsza ukończy zadanie. Uczniowie ćwiczą zatrzymanie półpługiem na jedną i drugą nogę. „ Wyścigi tyłem” - na sygnał pierwsi zawodnicy startują tyłem, starając się najszybciej dojechać do mety. Na mecie wykonują hamowanie półpługiem podając umówiony sygnał, który jest znakiem do startu dla następnego zawodnika. Wygrywa drużyna, która najszybciej ustawi się na mecie. Pokaz wykonania zatrzymania hokejowego. Pokaz i omówienie. Uczniowie ćwiczą wykonanie zatrzymania hokejowego: - w miejscu, - z małej szybkości. „Przełóż krążek” - na sygnał prowadzącego pierwsi zawodnicy jadą przodem w kierunku stojaków, zatrzymują się dowolnym sposobem kolejno przy krążkach odwracając je na drugą stronę, okrążają pachołek i tyłem wracają do swoich rzędów. Wygrywa zespół, który najlepiej i najszybciej wykona swoje zadanie. Uczniowie ćwiczą zatrzymanie hokejowe na zmianę w prawo i w lewo. Jazda dowolna - jazda i zabawy na lodzie według inwencji dzieci. 1. Spokojna jazda za prowadzącym. 2. Zbiórka w dwuszeregu. 3. Omówienie lekcji: -wskazanie błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących. 4, Zachęcenie do kontynuowania jazdy na lodzie razem z rodzicami. Wskazanie na utylitarność ćwiczeń. |
U SM 1),2) W PiM SM1) U2) SM 2) W PiM U 1),2) U 1) SM 1),2) PiM W SM 1),2) U 1) PiM |
3’ Drużyny ustawiają się w rzędach przy wyznaczonej linii. Na wprost każdego rzędu W odległości ¼ lodowiska i ¾ lodowiska ustawiamy pachołek. 4’ Uczniowie podzieleni na dwa zespoły. 4’ Należy zwrócić szczególną uwagę na hamowanie wykonane na linii mety. Zawodnicy, którzy ukończyli bieg powinni ustawić się w takiej odległości od linii 2’ 4’ Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska. 4’ Zespoły ustawione są w rzędach na linii startu, w odległości około 30 metrów ustawione są stojaki wyznaczające półmetek. Pomiędzy linią startu a półmetkiem ułożone są krążki. 4’ Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska. 4' Uczniowie rozstawieni na całym lodowisku. 1’ 2’ 1’ |
|