SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO ŁYŻWIARSTWA
Prowadzący:, Pedagogika z wychowaniem fizycznym, IV rok
Temat: Doskonalenie jazdy przodem.
Cele lekcji:
• umiejętności: uczeń potrafi jechać przodem 1) z różnym ustawieniem stóp, 2) wykonać przyspieszenie.
• sprawność motoryczna: uczeń kształtuje 1) szybkość, 2) zmysł równowagi.
• wiadomości: poznaje nowe zabawy i gry, zna zasady bezpieczeństwa podczas gier i zabaw na lodowisku.
• postawy i motywacje: uczeń przestrzega zasad bezpieczeństwa na lodowisku, potrafi radzić sobie z własnymi emocjami.
Środki dydaktyczne: kije hokejowe, pachołki.
Liczba uczniów: 15
Miejsce ćwiczeń: lodowisko
Klasa: VI
Tok lekcji (zadania ogólne) |
Treść (zadania szczegółowe) |
Realizacja celów | Uwagi organizacyjno- metodyczne |
---|---|---|---|
I. Część wstępna 1. Zorganizowanie grupy z sprawdzenie gotowości do zajęć 2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń 3. Rozgrzewka a) przed lodowiskiem b) na lodowisku II. Część główna - Bieg, wyścig. 4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności. III. Część końcowa 5. Uspokojenie organizmu 6. Czynności organizacyjno - porządkowe, podsumowanie lekcji 7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
- Zbiórka. - Sprawdzenie obecności i liczby ćwiczących. - Kontrola ubioru i gotowości do zajęć. - Podanie tematu lekcji. - Zwrócenie uwagi na rolę kształtowanych umiejętności podczas zajęć. W miejscu: - jednoczesne krążenia ramion w przód i w tył, - naprzemienne krążenia ramion w tył, - słony boczne tułowia, - krążenia bioder, - skłony do prawej, lewej nogi, do środka, - podskoki w miejscu, pozycja skulona. - dwa okrążenia lodowiska. |
Przygoto - wanie organizmu do wysiłku | 3' Zbiórka w dwuszeregu. Zwrócenie uwagi na porządek. 2’ Nauczyciel pełni rolę obserwatora, który jest koordynatorem przebiegu zajęć, czuwa nad bezpieczeństwem uczniów. 5' Uczniowie rozstawieni przed wejściem na lodowisko, każdy w bezpiecznej odległości od siebie. 2’ Uczniowie jadą jeden za drugim. |
„Sprinterzy” - Na sygnał nauczyciela dzieci kolejno jadą do pachołka, omijają go, po czym wracają do drużyny (w każdej sztafecie następna osoba startuje po dotknięciu dłoni przez poprzednika). Wygrywa drużyna, która szybciej ukończy wyścig. Uczniowie ćwiczą jazdę slalomem pomiędzy sześcioma pachołkami, powrót po prostej. „Wyścigi rzędów” – Uczniowie podzieleni na dwie drużyny. Na sygnał rzędy ruszają naprzód okrążają stojak i powracają na miejsce. Wygrywa zespół, który szybciej i bezbłędnie wykona swoje zadanie. Uczniowie ćwiczą jazdę w przód wężykiem na dwóch nogach z różnym ustawieniem stóp względem siebie: stopy złączone, stopy w pewnej odległości, stopa przed stopą. „Przyspieszanie” - Uczniowie jadą dookoła lodowiska. Na sygnał zwiększają tempo jazdy i starają się dogonić poprzednika. Dogoniony zjeżdża na środek lodowiska. Doganianie trwa najdłużej 30 sekund i zostaje powtórzone po odpoczynku. Uczniowie ćwiczą jazdę w przód wężykiem na jednej nodze z różnym położeniem nogi wolnej ( z tyłu, z przodu, z boku) Jazda dowolna -jazda i zabawy na lodzie według inwencji dzieci. 1. Ćwiczenia uspokajające - Jadąc przodem uczniowie kreślą na lodzie zadane litery alfabetu. 2. Zbiórka w dwuszeregu. 3. Omówienie lekcji: -wskazanie błędów, wyróżnienie najlepiej ćwiczących. 4, Zachęcenie do kontynuowania jazdy na lodzie razem z rodzicami. Wskazanie na utylitarność ćwiczeń. |
U SM 1),2) W PiM U1), SM,2) PiM U2) SM 2) W PiM U 1) SM 2) PiM U 2) SM1) PiM W U 1), PiM SM 2) PiM PiM |
3’ Drużyny ustawiają się w rzędach przy wyznaczonej linii (¼ lodowiska). Na wprost każdego rzędu, w odległości ¾ lodowiska, ustawiamy pachołek (wyznacza on półmetek). 4’ Uczniowie podzieleni na dwa zespoły. 4’ Drużyny ustawione są w rzędach na linii startu. Każdy zawodnik trzyma prawą ręką swój kij, a lewą ręką łopatkę kija ucznia stojącego przed nim. Na początku każdego rzędu jadą uczniowie najsłabiej jeżdżący. 4’ Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska. 4’ Uczniowie ustawieni są na obwodzie koła w odległościach nie mniejszych niż 5 metrów. Grupę należy podzielić zgodnie z umiejętnościami zawodników. 4’ Uczniowie jeżdżą w poprzek lodowiska. 4’ Uczniowie dbają bezpieczeństwo swoje i kolegów. 3' Uczniowie rozstawieni na całym lodowisku. 1’ 2’ |
|
Opracowała: Anna Parkitna, IV rok
Pedagogiki z wychowaniem fizycznym