KONSPEKT Z PIŁKI SIATKOWEJ
TEMAT: Doskonalenie wystawy przodem do zbicia.
Cele główne lekcji:
- umiejętności : uczeń potrafi wystawić piłkę w przód,
uczeń potrafi prawidłowo u stawić się do odbicia,
uczeń potrafi przyjąć prawidłową postawę siatkarską,
uczeń potrafi prawidłowo ułożyć ręce do odbicia,
uczeń potrafi prawidłowo odbić do partnera sposobem oburącz dolnym
i górnym.
- sprawności : uczeń kształtuje koordynację ruchową,
uczeń kształtuje zwinność,
uczeń kształtuje skoczność,
uczeń doskonali precyzję zagrania.
- wiadomości : uczeń zna znaczenie dokładnego wystawienia piłki w czasie gry,
uczeń zna przepisy gry w siatkówkę,
uczeń wie, jak prawidłowo zagrywać piłkę do partnera,
uczeń potrafi współpracować w zespole.
- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,
uczeń potrafi wykonać powierzone mu zadania,
uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.
KLASA: II C
DATA: 25-04-2005
MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna
POMOCE DYDAKTYCZNE: piłki do siatkówki
PROWADZĄCY: Sołtykiewicz Kamil
PRZEBIEG LEKCJI
LP. |
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
CZAS |
METODY I FORMY |
UWAGI |
1. |
Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe. |
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.
|
2' |
frontalna
pogadanka |
|
2. |
Zabawa ożywiająca. |
Berek po liniach. Ćwiczący ustawieni na liniach boiska do piłki siatkowej. Nauczyciel wyznacza jednego ćwiczącego, który jest berkiem. Na umówiony sygnał berek goni pozostałych, którzy poruszają się krokiem dostawnym po liniach. Po dotknięciu któregokolwiek ćwiczącego następuje zmiana ról.
|
4' |
frontalna
zabawowo-klasyczna
|
|
3. |
Ćwiczenia kształtujące. |
- w truchcie ćw. rozgrzewające i wzmacniające mięsnie NN i RR - krążenie RR w przód i w tył, - podskoki na LN i PN, - przeplatanka - krok odstawno dostawny. - w marszu odrzuty RR w bok, - krążenia przedramionami w przód i w tył, - wymachy i wypady NN w przód i w bok. - w rozsypce krążenia głowy, - T, - bioder, - stawami kolanowymi i skokowymi do zewnątrz i wewnątrz, - skłony T w przód, - skrętoskłony, - przysiady, - wyrzuty NN w tył z przysiadu podpartego, - wyrzuty NN w bok naprzemianstronnie -klęk podparty wyrzuty LN na przemian z PN.
|
7' |
frontalna
naśladowczo-ścisła |
|
4. |
Część główna
- realizacja tematu lekcji
|
Zapoznanie się z miejscem wystawienia piłki.
Podział boiska na strefy według rysunku.
IV
III
II
V
VI
I
Uczniowie podzieleni na dwie drużyny i ustawieni po obu stronach siatki. W każdej drużynie ćwiczący wystawiający stoi w strefie III bokiem do siatki w odległości 70 cm od niej. Należy zwrócić uwagę, aby przodu była noga dalsza od siatki. Reszta współćwiczących z piłkami, ustawiona rzędem w strefie IV na linii 3 m wykonuje kolejno dorzut piłki wysokim łukiem do wystawiającego. Ten chwyta piłkę w wyskoku sposobem oburącz górnym, a następnie wypy- cha ją dłońmi sprzed twarzy wysokim łukiem tak, aby spadła w pobliżu linii bocznej boiska (ok. 50 - 60 cm od siatki). Po kilku wystawieniach piłki -zmiana wystawiającego. - ustawienie i początek ćwiczenia jak poprzednio, tylko wystawiający wykonuje odbicie piłki sposobem oburącz górnym - ustawienie bez zmian. Uczeń wystawiający ustawiony w strefie III. Reszta ćwiczących ustawiona w strefie II na linii 3 metrów. Ćwiczący nagrywają sposobem oburącz górnym podrzuconą sobie piłkę
i zbliżają się do siatki, aby złapać w wyskoku, w wyprostowane w górze Należy zwrócić uwagę na miejsce opadania piłki - przy linii bocznej (50 -60 cm od siatki)
- ustawienie ćwiczących w trójkach na połowie boiska do siatkówki. Nagrywający ustawiony w strefie V, wystawiający w strefie III, ą trzeci zawodnik w strefie IV tyłem do siatki, a przodem do nagrywającego. Za
|
6'
7'
7'
7' |
zadaniowo - ścisła
|
Zwracam uwagę na dokładność wykonywanie ćwiczeń |
5. |
Ćwiczenia korektywne.
|
- Pisanie liter palcem na plecach kolegi i odgadywanie ich - Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stóp. Siad ugięty, piłka uniesiona między złączonymi podeszwami stóp. Plecy wyprostowane. Energicznym uniesieniem stóp wyrzut piłki do góry na wysokość ok. l m i chwyt piłki w obie i dłonie.
|
2'
2' |
naśladowczo-ścisła
zadaniowo-ścisła
|
|
6. |
Zakończenie |
Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.
|
2' |
pogadanka |
|