Konspekt zajęć z zakresu edukacji matematycznej klasa III b
Temat bloku: Niebezpieczny żywioł.
Temat dnia: Od źródła do ujścia.
Prowadząca: Agnieszka Thomas
Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu.
Treści nauczania z podstawy programowej:
Edukacja matematyczna:
4) dodaje i odejmuje liczy w zakresie 100 (bez algorytmów działań pisemnych);
7) rozwiązuje zadania tekstowe wymagające wykonania jednego działania;
8) wykonuje łatwe obliczenia pieniężne i radzi sobie w sytuacjach codziennych wymagających takich umiejętności
Edukacja społeczna:
2) współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w szkole, w domu i na ulicy.
Cel ogólny:
Utrwalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 100.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
Dodaję i odejmuję w zakresie 100;
Poprawnie wykonuję obliczenia;
Zapisuję prawidłową odpowiedź;
Wykonuje obliczenia pieniężne w sytuacjach codziennych;
Współpracuję z innymi w zabawie, nauce;
Przestrzegam zasad obowiązujących w grupie;
Oceniam swoją aktywność na lekcji;
Środki dydaktyczne:
Zabawa ” BINGO”, utrwalająca dodawanie i odejmowanie w zakresie 100 (plansze liczbowe, okienka do zakrywania pól na planszy)
Karty pracy z poleceniami i pomoce przydatne do wykonywania zadania.
Kartki do wykonywania zadań z treścią, ułożonych przez inne grupy.
Gra dydaktyczna „ Ślimaczek” (pionki, kostki)
Kolorowe kartoniki do samooceny.
Kolorowe karty z sylabami.
Metody:
podająca: wyjaśnianie, opis,
problemowa,
gier dydaktycznych,
praktycznego działania,
Formy:
grupowa jednolita,
grupowa zróżnicowana
Przebieg zajęć:
Etap wstępny.
Przywitanie zaproszonego gościa.
Przedstawienie uczniom tematu zajęć. Prowadzący zapowiada, że dziś podczas wspólnych zadań i zabaw będą rozwiązywać zadania matematyczne i ćwiczyć sprawność w liczeniu.
Etap realizacji.
Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę „BINGO”, utrwalającą dodawanie i odejmowanie w zakresie 100. Do przeprowadzenia gry potrzebne są plansze- po jednej dla każdej pary- i małe kartoniki. Nauczyciel tłumaczy zasady gry.
W następnej części uczniowie zostają podzieleni na zespoły. Nauczyciel ustala z dziećmi zasady obowiązujące podczas pracy w grupie. Otrzymują oni potrzebne materiały. Zadaniem każdego zespołu jest ułożyć treść zadania i wykonać obliczenia, wykorzystując przygotowane materiały. Następnie grupy prezentują efekt swojej pracy, wskazują co było najłatwiejsze, co sprawiło najwięcej trudności, a ułożone zadania rozwiązują pozostałe zespoły. Liderzy podsumowują pracę dzieci a każdy uczeń dokonuje samooceny swojej aktywności w czasie zajęć.
Przerwa śródlekcyjna – krótka gimnastyka
W trzeciej części nauczyciel proponuje dzieciom grę planszową, w której uczniowie wykorzystają zdobytą na lekcji wiedzę w zabawie.
Etap końcowy.
Układanie na tablicy rozsypanki wyrazowej. „Zabawy matematyczne to świetna rozrywka”
Podsumowanie pracy przez wychowawcę i pożegnanie gościa.