scenariusz zabaw

Scenariusz zabaw dla dzieci w wieku 5-6 lat

Data przeprowadzenia: 21.03.2013 r. , czas realizacji : 60 min.

Temat: Powitajmy wspólnie Panią Wiosnę !



Cele ogólne:

- integracja grupy,

- kształtowanie sprawności cech motorycznych dziecka,

- wyrażanie własnego zdania,

- kształtowanie plastycznych zdolności.



Cele szczegółowe:

Dziecko:

- chętnie słucha recytacji wiersza "Wiosna idzie",

- odróżnia wiosnę od innych pór roku,

- chętnie wyraża własne zdanie,

- potrafi bawić się w grupie i czerpie z tego przyjemność,

- bierze aktywny udział w zabawach,

- potrafi pokolorować obrazek wraz z doborem odpowiednich barw - wiosennych,

-potrafi odróżniać kolory (czerwony i zielony) przy zabawie w "Ptaszki".



Metody:

- słowna : rozmowa

- ruchowa : zabawy ruchowe



Środki dydaktyczne:

zielona i czerwona chorągiewka, zestaw kolorowanek o tematyce wiosennej, pisaki, kredki, pastele, tablica korkowa, kreda.



Przebieg zajęć:

I część : wstęp

1. Nauczycielka wita się z dziećmi, poczym zachęca je do zajęcia dowolnej pozycji na dywanie. Gdy dzieci już zajęły swoje miejsca prowadząca czyta im wiersz o wiośnie:



Mały pierwiosnek główkę podnosi,

- Czy to już wiosna, powiedzcie? - prosi.

Żabki kochane, powiedzcie mi

Czy to już wiosna chodzi po ziemi?

- To wiosna! - żabki rechocą w stawie

- To wiosna, wiosna! -szeleszczą trawki.

Bocian po łące błyszczącej rosą,

nad staw szumiący wędruje boso.

Otworzył złote oczko pierwiosnek:

- Powiedz mi boćku, czy to już wiosna?

- Tak, tak - klekoce bocian donośnie.

- Rozchyl już płatki pokłoń się wiośnie.



2. "Czy dzieci lubią wiosnę?" - nauczycielka pyta swoich podopiecznych czy lubią wiosnę. Dzieci odpowiadają na pytanie poczym prowadząca powtarza pytanie i zachęca do powitania wiosny radosnym okrzykiem:

Hip hip hura /2x

Hura, hura, hura

3. „Latające ptaszki” – wszystkie dzieci zamieniają się w ptaszki. Na znak podniesienia zielonej chorągiewki ptaszki zaczynają latać w różnych kierunkach. Gdy dzieci zobaczą w górze czerwoną chorągiewkę zatrzymują się i stoją niruchomo aż w górze znów pojawi się zielona chorągiewka.

II część : ogólna

1."Stary niedźwiedź mocno śpi" - spośród dzieci wybrany jest niedźwiedź, który śpi wewnątrz koła utworzonego przez trzymające się za ręce dzieci. Dzieci chodząc w kole dookoła śpiącego niedźwiedzia i śpiewają:



Stary niedźwiedź mocno śpi.

Stary niedźwiedź mocno śpi.

My się go boimy, cichutko chodzimy.

Jak się zerwie, to nas zje.

Jak się zerwie, to nas zje.”

Dzieci zatrzymują się i machają ręką w kierunku niedźwiedzia, mówią:

Pierwsza godzina – niedźwiedź śpi!

Druga godzina – niedźwiedź chrapie!”

Przy słowach: „Trzecia godzina – niedźwiedź łapie” dzieci rozbiegają się, a niedźwiedź budzi się, rzuca się w pogoń. Złapane dziecko staje się niedźwiedziem. Zabawę powtarza się kilka razy.



2. "Kolorowanki" - nauczycielka kładzie przed sobą kilka wzorów kolorowanek z motywem wiosennym i zaprasza dzieci do wyboru z pośród nich jednej i prosi o ładne ich pokolorowanie - w kolorach wiosny. Po zakończeniu kolorowanek, każde z dzieci podaje swój rysunek nauczycielce, która przypina go na tablice korkową.



3. „Bocian i żaby” - w sali wyznaczamy staw (narysowane koło). W środku małe kółeczko (wysepka dla bociana). „Bocian” stoi na wysepce – „żaby” w przysiadzie na obwodzie koła.

Żaby pytają – „Panie bocianie, chcesz żabkę na śniadanie?”. Potem wskakują do stawu i wyskakują z niego, a bocian stara się je złapać w obrębie stawu. Złapane żabki zabiera na wyspę. Gdy złapie umówioną liczbę żab, wybiera się innego bociana.



III część : podsumowanie

Pod koniec zajęć prowadząca proponuje dzieciom zabawe końcową:

1. "Iskierka" - dzieci ustawiają się w kręgu trzymając się za dłonie przy splecionych rękach. Nauczyciel/ka mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk” i lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie. Osoba ta przekazuje iskierkę dalej.



















Bibliografia:

www.miastodzieci.pl

E. Kędzior-Niczyporuk "Wprowadzenie do pedagogiki zabawy". Wyd. KLANZA.

Wiosna. Gry i zabawy zuchowe cz.2, wyd. Wing, Łódź 2000

