SCENARIUSZ ZAJĘĆ ADAPTACYJNYCH
dla dzieci 2,5 oraz 3-letnich
Prowadząca: Anna Szymczak
Data: 27.08.2013
CELE:
- eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem edukacji przedszkolnej;
- zapoznanie dzieci i rodziców z pomieszczeniami przedszkola: sale zajęć, łazienka, szatnia oraz plac zabaw;
- nawiązanie kontaktu z dziećmi i rodzicami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców.
2. Zabawy dowolne dzieci w kącikach zainteresowań.
3. Zabawy zapoznawczo-integracyjne:
- „Gadająca piłka”- piłka krąży po kole- gdy otrzyma ją dziecko, mówi swoje imię i podaje dalej, gdy dostanie ją dorosły mówi swoje imię i to co jego dziecko lubi najbardziej;
- „Cześć”- witamy się ze wszystkimi podając sobie rękę i mówiąc swoje imię
- Zabawa - masaż relaksacyjny „Płynie sobie rzeczka”- rodzic masuje plecy dziecka zgodnie z treścią wierszyka
- Zabawa ilustracyjna przy piosence „My jesteśmy krasnoludki”
- Zabawy ruchowe ze śpiewem: „Balonik”, „Stary niedźwiedź”, „Mam chusteczkę haftowaną”
4. Zwiedzanie sal i pomieszczeń użytkowych przedszkola.
5. „Patrz i słuchaj”- rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i biegają po sali w rytm muzyki. W przerwie w muzyce prowadzący podaje hasło, np. kolor zielony. Pary szybko odnajdują przedmiot w danym kolorze i dotykają go. Kiedy usłyszą znowu dźwięki muzyki mogą biegać.
6. Wysłuchanie opowiadania ,,Nowy samochód Daisy”. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania.
Wypełnianie konturów rysunku za pomocą wybranego materiału plastycznego.
Cele:
integracja dzieci i rodziców z przedszkolem
eliminowanie stresu związanego z rozpoczęciem roku przedszkolnego
tworzenie atmosfery radości, przyjaźni i zaufania
przybliżenie rodzicom form pracy z dziećmi
nawiązywanie kontaktu z dziećmi i rodzicami
Pomoce:
płyta CD z piosenką „Chodźmy wszyscy tu do koła”
płyta CD z muzyką
chusta animacyjna
piórka
piłka
cukierki
Metody:
pedagogika zabawy
metoda W. Sherborne
zadań stawianych dziecku do wykonania
Formy pracy:
indywidualna
zespołowa
praca z dziećmi i rodzicami
Przebieg zajęć:
1. Powitanie rodziców i dzieci, przedstawienie się nauczycieli.
2. „Chodźmy wszyscy tu do koła…” - zabawa na powitanie.
Chodźmy wszyscy tu do koła (dzieci i rodzice idą po kole trzymając się za ręce)
Zabawimy się wesoło
Witamy się wszyscy wraz (dzieci i rodzice kłaniają się)
Na zabawę nadszedł czas
Jedna ręka, druga ręka (pokazują jedną rękę, a potem drugą)
Jedna noga, druga noga (pokazują jedną nogę, a potem drugą)
Cały tułów oraz głowa (pokazują podane części ciała).
Witamy się (dzieci i rodzice kłaniają się).
3. „Jak bije twoje serce” - dziecko w parze z rodzicem. Dziecko kładzie się na plecach, rodzic przykłada ucho do jego serca i słucha bicia. Rytm serca można wyklaskać. Potem zmiana ról.
4. „Patrz i słuchaj”- rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i biegają po sali w rytm muzyki. W przerwie w muzyce prowadzący podaje hasło, np. kolor zielony. Pary szybko odnajdują przedmiot w danym kolorze i dotykają go. Kiedy usłyszą znowu dźwięki muzyki mogą biegać.
5. „Huśtawka” - rodzic chwyta dziecko pod kolanami i podnosi (dziecko siedzi jak na krzesełku). W takiej pozycji huśta je w prawo i w lewo oraz do przodu i do tyłu.
6. „Ciągnięcie”- dziecko leży na plecach, a rodzic ciągnie je za kostki, a następnie za przeguby rąk.
7. „Turlanie”- dziecko leży, a rodzic „turla” dziecko .
8. „Waga”- rodzic i dziecko stoją naprzeciw siebie i chwytają się za ręce. Wykonują na przemian przysiad