konspekt Żegnamy Cie zimo, Wiosna(1)



Ciekawy sposób pożegnania zimy, w formie zabawy i konkursów.


SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI

Cel ogólny:
ü Poznanie niektórych tradycji i obrzędów związanych z nadejściem wiosny,
ü Pogłębianie doświadczeń plastyczno-konstrukcyjnych,
ü Wyrabianie postawy proekologicznej,
ü Umiejętność współpracy z najbliższymi.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
ü Poznaje niektóre tradycje i obrzędy związanych z nadejściem wiosny: legendy,
ü Wdraża się i potrafi współdziałać w zespole,
ü Udziela odpowiedzi po wysłuchaniu legendy,
ü Układa krótkie rymowanki o Marzannie i wiośnie,
ü Śpiewa i bawi się przy piosence,
ü Potrafi rozwiązywać zagadki o tematyce wiosennej.

Formy pracy:
ü Ze wszystkimi grupami, oraz z niektórymi,
ü Indywidualna,
ü W zespołach.

Metody pracy:
ü Słowna
ü Oglądowa,
ü Ruchowo-muzyczna,
ü Plastyczno-konstrukcyjna
Środki dydaktyczne: legenda pt. „Legenda o zwyczaju topienia Marzanny”, tuby z oznaczonymi cyframi, kaseta magnetofonowa z nagraniem dialogu „wiosny” skierowanego do dzieci, magnetofon, krzyżówka literowa dla starszych grup, kartki z konturami kwiatów wiosennych, ptaków, wiersze, piosenki, zagadki, krzyżówki, ilustracje, kukła i lalka przebrana za wiosnę.

Przebieg:
1. Część wstępna:
Zaproszeni goście oraz dzieci z całego przedszkola wraz z nauczycielkami siadają w sali gimnastycznej. Nauczycielka prowadząca opowiada dzieciom o dniu 21 marca jako pierwszym dniu wiosny, mówi także o tym, iż dostała dzisiaj list od kogoś tajemniczego, który jest nagrany na taśmę magnetofonową i mam go dzisiaj przeczytać dzieciom. Posłuchajcie. Nauczycielka włącza magnetofon i słychać:
„Drogie dzieci!
Tak bardzo pragnę zobaczyć się z wami. Niestety, zdarzyła się przykra sprawa - zostałam uwięziona przez Strażników Zimy, którzy nie pozwalają mi wypuścić ptaków, obudzić kwiatków, pszczół i motylków.
Miejsce, w którym przebywam jest nieprzyjemne, zimne i smutne.
Bardzo was proszę odnajdźcie mnie i pomóżcie uwolnić się z rąk Strażników Zimy.
Wspólnie z przyjaciółmi- Kosem Śpiewakiem, Jaskółką Czarnulką i Wróbelkiem Elemelkiem udało mi się zostawić pewne ślady.
Myślę, że jak otworzycie szeroko oczy, na pewno je zobaczycie.
Droga do mnie nie jest łatwa, jestem jednak pewna, że zrobicie wszystko, aby mnie odnaleźć i uwolnić. Życzę powodzenia, oczekując z niecierpliwością na Was.
Zawsze Wasza Wiosna”
2. Następnie dzieci deklarują pomoc wiośnie. Nauczycielka pokazuje także dzieciom szafkę z kopertami po numerowanymi do ...... Wyjaśnia, iż to Strażnicy Zimy przysłali tuby z kopertami oraz listem, o takiej treści:
„Drogie dzieci!
Jesteśmy bardzo poruszeni wieścią jaką przyniosła nam Sroka Plotkarka.
Podobno chcecie uwolnić Panią Wiosnę, którą porwaliśmy i trzymamy w miejscu, którego z całą pewnością nie odnajdziecie.
Ale skoro już postanowiliście Ja uwolnić, uważnie szukajcie listów z zadaniami o danej cyfrze. Jeśli ich nie odnajdziecie i nie wykonacie prawidłowo zadań, możecie nie chować ciepłych swetrów, czapek, rękawiczek.
Zadania, które będziecie musiały wykonać są trudne. Tylko dzieci odważne, mądre i umiejące patrzeć, mogą uwolnić Panią Wiosnę.
Tak więc Zima będzie trwać dalej i niejednemu z Was odmrozi jeszcze uszy i nosy. Wiosna na pewno nie przyjdzie!
Tajemnicę powierzyliśmy Pani Agnieszce, która Wam wszystko powie jak i co macie zrobić - jeśli chcecie aby zawitała wiosna.
Cześć fajtłapy i niezdary!
Strażnicy Zimy”

3. Nauczycielka prowadząca instruuje dzieci, jak to wszystko ma przebiegać. Ze starszych grup panie nauczycielki wybierają po 3-5 dzieci, które poszukają wiosny i wykonają zadania, które czekają je po drodze. Pozostałe dzieci będą ze skrzynek wyjmować koperty z danymi kolejnymi cyframi i także będą wykonywać zadania.
Gdy dzieciom uda się poprawnie wykonać zadania i tym, którzy pójdą i tym, którzy zostaną w nagrodę z uwolniona wiosną pójdziemy spalić Marzannę na pobliskie łąki.
4. Wszystkie dzieci wyrażają zgodę i śpiewają piosenkę „Pożegnanie zimy”
5. Nauczycielki wybierają ze starszych grup dzieci, które pod opieką jednej z pań będą szukać uwięzionej Wiosny a po drodze wykonywać zadania:
- list za drzwiami sali wiszący przed schodami: narysowane schody i napisane 28 (zejdźcie po schodach, 28 stopni)
- list przy zejściu schodów (wybierz spośród ptaków na ilustracji , te które przylatują do nas na wiosnę), jeśli dobrze odpowiedzieliście ubierzcie się w szatni
- list przy wyjściu z przedszkola: Rozwiążcie zagadki:
a) Są w doniczce, są cięte, w pąkach lub rozwinięte.
Kolorowe główki mają, każdemu się podobają. Kwiaty
b) Co to za ptak, ogromny tak. Po łące brodzi i mówi tak: Kle, kle, kle, na śniadanie żabkę chcę. Bocian
c) Na gałęzi brzydki kokon, lecz gdy czas przychodzi pieknoskrzydły owad z kokonu wychodzi. Motyl
d) Wiosna robi hokus-pokus i w ogrodzie rośnie fioletowy... Krokus.
e) Przyleciał szary ptaszek nad polem zaśpiewa jak dzwonek. Znaja go wszystkie dzieci, a to jest ..... Skowronek
f) Kiełek przy kiełku, przy kiełku kiełek, niby zielony teatr kukiełek. Deszcz będzie kiełkom siły dodawał, aż na trawniku zaszumi.... Trawa
Jeśli wszystkie zgadliście wyjdźcie z przedszkola i szukajcie listu.
- list wiszący na drzewie, na nim narysowany skręt w prawo, stopa ptaka i 10 kroków ( skręć w prawo bardzo po cichutku, żeby nie spłoszyć ptaków 10 kroków)
- list na rogu przedszkola, od strony kotłowni: Tutaj poszukajcie coś zielonego. Jest duże i jest własnością Wiosny (koszyk z zielona bibułą a w nim zrobione opaski na ręce dzieciom i kwiaty z bibuły). Jeśli znajdziecie możecie poszukać śmietnika
- list na śmietniku : narysowane usta czerwone przekreślone kredką i szeroko otwarte oczy (musimy zachować milczenie i dobrze się rozglądać)
Dzieci widzą Marzannę i lalkę przebraną za wiosnę. Zadowolone wracają do przedszkola do pozostałych dzieci niosą kosz, Wiosnę i Marzannę.
6. Dzieci, które zostały w sali rozwiązują kolejne zadania, które są w ponumerowanych kopertach:
- list 1. Do tego zadania potrzebne są po 2 dzieci z 3, 4 i 5 latków. Wybierzcie tylko te kwiatki, które zakwitną u nas wiosną i powiedzcie jak one się nazywają.
- List 2. Prosimy po 2 dzieci z grup 6 latków oraz „0”. Macie za zadanie rozwiązać krzyżówkę. Hasłami do tej krzyżówki są zagadki. Końcowe hasło odczytacie sami: WIOSNA zagadki te same, które są u dzieci, które wyszły.


- list 3. Proszę o zaśpiewanie piosenki „Witamy cię wiosenko”
- list 4. Zagadki dla dzieci 3-letnich w formie pytań:
Co możemy lepić zimą?
Na czy jeździmy po śniegu?
Co pada z nieba zimą a co wiosną?
Czy w zimie rosną jabłka na drzewach?
Zagadki dla 4- latków w formie pytań:
Kiedy bałwany się topią?
Czy łyżwy mają kółeczka?
Czy z górki jedziemy w górę czy w dół?
Jak nazywają się buty, w których chodzimy zimą?

Zagadki dla 5-latków w formie pytań:
Dlaczego śnieg zamienia się w wodę?
W jakim miesiącu zaczyna się kalendarzowa wiosna?

- list 5. Proszę dzieci z grup 6, 6 - latków oraz „0” aby ułożyły rymowanki lub wierszyki o wiośnie.
- List 6. Na powitanie Marzanny i wiosny śpiewanie piosenki „Gaik”
7. Wszystkie dzieci zadowolone ze znalezienia Wiosny i jej uwolnienia słuchają „Legendy o zwyczaju topienia Marzanny.”
Dawno, dawno temu, nie było jeszcze tylu dymiących fabryk jak dziś, nie było tylu samochodów jeżdżących po ulicach zanieczyszających spalinami powietrze, a woda w rzekach, stawach i jeziorach była czysta.
Z końcem zimy, gdy śniegi zaczynały już topnieć i zakwitały już pierwsze kwiaty zapowiadające wiosnę (zawilce, sasanki, pierwiosnki, przebiśniegi, krokusy) nasi pra..., pra..., pra... pradziadkowie topili Marzannę - zimowa pannę. Chciano dzięki temu sprowadzić deszcze, które są bardzo potrzebne wiosną, by rosły rośliny.
Marzannę wykonywano ze słomy. Mogła to być kukła bardzo duża, tak duża jak człowiek lub mniejsza, ubrana w jakikolwiek podarty strój, nawet papierowy. Malowano jej oczy, usta.
Gdy Marzanna była gotowa nasi pra..., pra..., pradziadkowie szli z nią w stronę rzeki, by tam uroczyście ją utopić. Rzucając ja do wody wypowiadano zaklęcie takie jak: „Zimo odejdź!”, „Choroby odejdźcie!”, Uważano bowiem, że gdy Marzannę - zimową pannę utopi się, szybciej odejdzie zima a nadejdzie wiosna. Wtedy zrobi się cieplej i cała przyroda obudzi się z zimowego snu.”
8. Umowa z dziećmi, iż po obiedzie pójdziemy na pobliskie łąki i stawy i wraz z Wiosenką pożegnamy Marzannę a z nią zimę. Ale poprosimy zimę by przyszła do nas za parę miesięcy, by znów ulepić bałwana i porzucać się śnieżkami.
9. Po obiedzie gdy z dziećmi dotrzemy na stawy. Jedna z nauczycielek otworzy ostatni list, który przyszedł w ostatniej chwili:
„Kochane dzieciaczki!!
Nie zdążyłam się z Wami pożegnać w przedszkolu to więc robię to teraz - nadszedł czas i muszę odejść. Powrócę do Was za kilka miesięcy. Pragnę, abyście zawsze były uśmiechnięte i tak radosne, jak podczas zabaw na śniegu. Aby jednak tak było, musicie „Marzannę- Zimową Pannę” wrzucić do najbliższej rzeki lub ja spalić. Ja dzięki temu szybciej dotrę do krainy wiecznych śniegów i lodów, a w grudniu powrócę do Was.
Zima”

Żegnamy Cię Zimo, a witamy wiosnę”

2005-10-04


