Konspekt zajęć dydaktyczno - wychowawczych
Grupa wiekowa: 4-latki.
Temat kompleksowy: Wiosna i święta wielkanocne tuż, tuż…
Temat tygodnia: Wiosną wszystko budzi się do życia.
Temat dnia: Żegnamy zimę…
Cele ogólne:
utrwalanie nazw czterech pór roku
wdrażanie dzieci do obserwacji przyrody
utrwalanie piosenki „Uciekaj zimo”
Cele operacyjne (dziecko):
wie, jaka jest aktualna pora roku
obserwuje zachodzące zmiany w przyrodzie
uważnie słucha czytanego wiersza
odpowiada całym zdaniem na pytania nauczycielki
chętnie bierze udział w zabawach ruchowych
chętnie śpiewa wspólnie piosenkę
zna cechy charakterystyczne pory roku - wiosny
Metody pracy: słowne, oglądowe, ruchowe
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, z całą grupą
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające cztery pory roku, wiersz H. Ożogowskiej „Czy już?”, płyta CD z piosenką „Uciekaj zimo”, tekst M. Kownackiej „Słonko po deszczu”, kartki z obrazkami różnych pór roku
Przebieg zajęć:
1. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Trzymają się za ręce. Na przywitanie puszczają „iskierkę” - uścisk dłoni.
2. Oglądanie ilustracji przedstawiających cztery pory roku, nazywanie poszczególnych pór roku i omówienie ich charakterystycznych cech.
3. Wprowadzenie do tematu. Rozmowa kierowana na temat zbliżającej się wiosny i kończącej się zimy.
4. Zabawa ruchowa na podstawie utworu M. Kownackiej pt. „Słonko po deszczu”:
Przebieg zabawy:
Na słowa: „Pada deszczyk! Pada deszczyk! I po liściach tak szeleści…
Dzieci siedzą na dywanie, paluszkami stukają o podłogę - naśladują spadające kropelki deszczu, przy jednoczesnym powtarzaniu grup spółgłoskowych; szszszszsz, szszszsz.
Na słowa: Zatuliły kwiatki płatki, główki chylą do rabatki! Kap! Kap! Kap!
Dzieci chowają główki między kolana - nisko, jednocześnie powtarzają kap, kap, kap.
Na słowa: Deszcz ustaje - płyną chmury - kwiaty wznoszą się do góry! Ho! Ho! Ho!
Dzieci bardzo powoli wstają - wznoszą ręce do góry.
Na słowa: Wiatr tu pędzi na wyścigi. Wiatr kołysze nam łodygi! Wiuuu! Wiuuu! Wiuuu!
Dzieci stoją i kołyszą się, przy jednoczesnym powtarzaniu wiuuuu wiuuuu.
Na słowa: Biegną dzieci tu z ochotą: Uważajcie takie błoto! Hyc! Hyc! Hyc!
Dzieci na paluszkach biegają po Sali w różnych kierunkach.
Na słowa: Byle słonko nam nie zgasło - róbmy prędko z błota - masło! Ciap! Ciap! Ciap!
Dzieci swobodnie podskakują.
Na słowa: Teraz - baczność - kroki duże - przeskoczymy przez kałużę! Hop! Hop! Hop!
Dzieci idą robiąc duże kroki.
Na słowa: Już pogoda - słonko świeci, maszerują w pole dzieci - Raz - Dwa - Trzy!
Dzieci maszerują z wysokim unoszeniem kolan.
5. Śpiew piosenki „Uciekaj zimo”.
6. Wysłuchanie wiersza Hanny Ożogowskiej pt. „Czy już?”:
Skarżyła się młoda trawka:
-Śnieg mnie gniecie
i nic nie wiem, może wiosna
już na świecie?
Skarżyła się leśna struga:
-Lód mnie gniecie
i nic nie wiem, może wiosna
już na świecie?
Wstało rankiem złote słonko,
zaświeciło.
Lód na strudze, śnieg na łące rozpuściło.
7. Omówienie treści wiersz, pytania:
- Co skarżyło się w wierszu i dlaczego?
- Co się stało, gdy wzeszło słonko na niebie?
- Jaka pora roku nadeszła?
8. Rozdanie dzieciom obrazków przedstawiających cechy charakterystyczne czterech pór roku. Zadaniem dzieci jest wyszukanie obrazków kojarzących się z wiosną. Utrwalanie nazw pór roku.
9. Zakończenie zajęć.