Agata Kluska
KONSPEKT ZAJĘĆ TANECZNO- RYTMICZNYCH W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ
Temat: Wiosna
Cele ogólne:
wszechstronny rozwój dziecka, czyli nauka poprzez rytmiczną zabawę, śpiew, muzykę i taniec.
Cele szczegółowe:
Kształtowanie podstawowych zdolności muzycznych i sprawności psychoruchowych, słuchu muzycznego, stosownie do możliwości ucznia.
Rozwijanie zdolności motorycznych: szybkości, zwinności, skoczności i wytrzymałości.
Doskonalenie i rozwijanie nawyków ruchowych.
Kształtowanie poczucia rytmu i zróżnicowania intonacyjnego.
Rozwijanie wyobraźni przestrzennej i czasowej.
Wyrabianie pamięci i wyobraźni muzycznej oraz ruchowej.
Wdrażanie do przestrzegania form obowiązujących w tańcu.
Wyrabianie umiejętności współpracy w zespole i szybkiego wykonywania poleceń.
Rozwijanie umiejętności tanecznych.
Kształtowanie aktywności ruchowej z wyeksponowaniem inwencji twórczej.
Przebieg zajęć:
Powitanie dzieci- dzieci formują koło i przekazując sobie kolejno instrument do ręki (może to być grzechotka, tamburyn, itp.) mówią swoje imię wydając z instrumentu dźwięk, który odzwierciedla ich nastrój; mogą dodawać przymiotniki: `szczęśliwy', `radosny', `smutny' lub wykrzyknienia `hurraa', `buuu'.
Marsz w kółeczku- dzieci reagują na kolejne sygnały instrumentu i słowa:
`przysiad'
`obrót'
`klaszczemy'
`podskok'
`stop'
Prowadzący włącza nagranie ze zwierzęcymi odgłosami, dzieci rozpoznają zwierzęta i wykonują ruch charakterystyczny dla każdego ze zwierząt imitując zasłyszany dżwięk:
Żaba, skowronek, świerszcz, pszczoła, kogut, mucha, itp.
Zabawa taneczna ze wstążkami- żółte i niebieskie- słońce czy deszcz- podział dzieci na dwie grupy `słoneczka' i `krople deszczu' przy akompaniamencie muzyki klasycznej dzieci kopiują ruchy prowadzącej, słuchają, a następnie powtarzają razem z prowadzącym słowa:
ruch ręką w górę, wstążka w górę- słońce wschodzi, deszcz zaczyna padać
ruch ręką w dół, wstążka w dół, słońce zachodzi, deszcz ustaje
ręka i wstążka idą do środka koła- słońce świeci, deszcz leje
ręka i wstążka znajdują się poza kołem- słońce za chmurami, deszcz mży
obkręcamy się razem z wstążką- słońce praży, ulewa
skaczemy razem z wstążką- łapiemy promyki słońca i krople deszczu
szybciej
wolniej
zatrzymaj się
Początkowo dość wolna muzyka przechodzi w szybszą, ważne aby dzieci dostosowały tempo i rozróżniały polecenia. Po pierwszym odsłuchaniu i zatańczeniu uwypuklić podział na `słoneczka' i `kropelki deszczu' sygnalizując różne komendy dla każdej z grup.
/W. A. Mozart, Mała nocna muzyka, Sonata 16 C-dur/.
Nauka piosenki Boogie Woogie, wprowadzenie ruchu określonych części ciała, elementów samby (swing bioderkami, potrząsanie ramionami) oraz nauka tekstu piosenki.
Boogie boogie woogie
Do przodu prawą rękę daj
Do tyłu prawą rękę daj
Do przodu prawą rękę daj
I pomachaj nią
Bo przy boogie woogie trzeba pokręcić się
No i klaskać trzeba raz, dwa, trzy
Boogie woogie ahoj x3
I od nowa zaczynamy taniec ten
Do przodu lewą rękę daj
Do tyłu lewą rękę daj
Do przodu lewą rękę daj
I pomachaj nią
Bo przy boogie woogie trzeba pokręcić się
No i klaskać trzeba raz, dwa, trzy
Boogie woogie ahoj x3
I od nowa zaczynamy taniec ten
Do przodu prawą nogę daj
Do tyłu prawą nogę daj
Do przodu prawą nogę daj
I pomachaj nią
Bo przy boogie woogie trzeba pokręcić się
No i klaskać trzeba raz, dwa, trzy
Boogie woogie ahoj x3
I od nowa zaczynamy taniec ten
Do przodu lewą nogę daj
Do tyłu lewą nogę daj
Do przodu lewą nogę daj
I pomachaj nią
Bo przy boogie woogie trzeba pokręcić się
No i klaskać trzeba raz, dwa, trzy
Boogie woogie ahoj x3
I od nowa zaczynamy taniec ten
Boogie woogie ahoj x3
I od nowa zaczynamy taniec ten
1