Scenariusz zajęć dla grupy 4- i 5-latków
Temat zajęć: Spring is here!
Cel ogólny:
Poszerzenie słownictwa
Poznanie piosenki
Pokolorowanie obrazka
Cele operacyjne:
Uczeń:
Zna i rozumie nowe słowa
Poprawnie śpiewa piosenkę
Poprawnie koloruje obrazek
Metody:
Praktycznego działania
Opowiadanie
Zabawa ruchowa
Piosenka
Formy pracy:
Praca indywidualna
Środki dydaktyczne
Obrazki przedstawiające bohaterów piosenki
Tekst piosenki
Kolorowanka
Piosenka `Spring is here'
Obrazek przedstawiający wiosnę, która właśnie przyszła
Czarodziejska różdżka
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu zajęć
Pytanie dzieci, czy wiedzą, jaka pora roku nadeszła. Opowiadanie, iż wszystko budzi się do życia. Poznanie nowego słowa `spring'-wiosna.
Zabawa: dzieci są śpiącymi niedźwiedziami, nauczyciel wybiera jedno z nich, które zostaje Panią Wiosną (Spring Girl) lub Chłopcem Wiosną (Spring Boy) i budzi pozostałe dzieci, dotykając je czarodziejską różdżką. Zabawę można powtórzyć 2 razy lub na koniec zajęć. Niedźwiedzie można zastąpić na przykład kwiatami, które wyrastają z ziemi i chcą dosięgnąć słońca. Zabawa odbywa się w rytm piosenki `Spring is here'.
Powieszenie na tablicy obrazków przedstawiających bohaterów piosenki i nauka nowych słówek:
Kwiat
Pszczoła
Ptak
Niedźwiedź
Nauka piosenki `One little flower'
Utrwalenie poznanych wcześniej słówek, nauka melodii i wspólne zaśpiewanie piosenki wraz z pokazywaniem.
Zabawa ruchowa `Spring is here'
Ponowne zaśpiewanie piosenki `One little flower'
Kolorowanie obrazka
W międzyczasie pytanie dzieci o to, co przedstawia obrazek-kwiaty i pszczołę.
Załączniki:
Kolorowanka
Tekst piosenki
Obrazki przedstawiające bohaterów piosenki