|
|
|
|
Początek formularza szukane słowa
ilość stron
-
ocena
-
płeć
dowolna
mężczyzna
kobieta
szkoła
podstawowa
gimnazjum
liceum
studia
szukaj w: Pozostałe - Dydaktyka
Dół formularza |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Autor: |
Strony maszynopisu (a4): |
2,6 |
Strony rękopisu (a5): |
6,5 |
Ocena nauczyciela |
|
Komentarz nauczyciela: |
temat wyczerpany, |
Oceń pracę |
|
pdst. |
gimn. |
liceum |
studia |
|
wybierz szkołę aby |
Początek formularza
Dół formularza |
Początek formularza
Dół formularza |
Początek formularza
Dół formularza |
Początek formularza
Dół formularza |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Westaa Nazwa: Caała ja :D:D
netija Nazwa: Ładne niebo widziałam...
monika19ck92 Wiek: 15
kalisia96
Ostatnio dodali prace
skwiera
Wiek: 15
xxxCrAzYGiRl148xxx
Wiek: 14
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Polecamy na dziś |
|
|
|
|
Konspekt lekcji historii (Wiosna Ludów w Europie)
klasa - III liceum ogólnokształcącego
temat - Wiosna Ludów w Europie
cel ogólny zajęć - uczniowie poznają przebieg zdarzeń w okresie Wiosny Ludów w państwach Europy czyli Francji, Niemczech, monarchii Habsburgów oraz we Włoszech
cele szczegółowe:
uczeń potrafi pracować w grupie
uczeń potrafi przekazywać innym osobą zdobytą przez siebie wiedzę
uczeń potrafi dokonywać selekcji informacji
uczeń potrafi opisać przebieg Wiosny Ludów w Niemczech, we Francji, we Włoszech i w monarchii Habsburgów
uwagi dotyczące realizacji zajęć
Lekcja jest przewidziana na 2 godziny lekcyjne, na poprzednich zajęciach została omówiona geneza Wiosny Ludów wraz z jej głównymi nurtami. W trakcie zajęć zostanie wykorzystana metoda JIGSAW, czyli układanka, która wymaga od uczniów współpracy. Metodę tę wykorzystuje się, gdy uczniowie mają przyswoić określoną partię materiału, którą można podzielić na fragmenty stanowiące niejako puzzle oraz tworzące wspólnie jedną układankę. Wszyscy uczniowie mają opanować nie tylko wytyczone im fragmenty, ale całość wiedzy z zajęć.
Metoda Jigsaw kształtuje postawę aktywnego zaangażowania uczniów w pracę grupy i poczucie odpowiedzialności zarówno za swoją pracę jak i za pracę pozostałych członków zespołu. W odróżnieniu od innych metod grupowych, ta umożliwia wypowiedzenie się oraz pracę wszystkim członkom grupy i klasy, a nie tylko liderom czy sprawozdawcom. Pracując w ten sposób, wszyscy uczniowie nabywają nowych umiejętności i podnoszą ich poziom - tak lepsi jak i słabsi, którym grupa z kolei daje pewne poczucie bezpieczeństwa, dlatego też łatwiej jest im się wypowiadać w zespole niż przed całą klasą - częściej zadają oni pytania oraz starają się wyjaśnić nieścisłości. Uczniowie lepsi natomiast mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności poprzez tłumaczenie kolegom trudniejszych kwestii. Zatem wszyscy mają tutaj szansę rozwoju, zgodnie z zasadą, iż najlepszym sposobem uczenia się jest uczenie innych.
wykorzystywane środki dydaktyczne:
podręcznik do historii Radziwiłł A., Roszkowski A., "Historia 1789 -1870"
test sprawdzający
przebieg lekcji:
nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem zajęć oraz sposobem ich przeprowadzenia
nauczyciel uprzedza uczniów, iż na końcu zajęć będzie miał miejsce krótki test sprawdzający wiadomości z bieżącej lekcji, który zostanie oceniony (tylko najlepsze oceny będą wpisywane do dziennika)
nauczyciel dzieli klasę na pięcio- lub sześcioosobowe grupy, z których każda otrzymuje inny fragment tekstu przeznaczony do opracowania
uczniowie samodzielnie zapoznają się z wytyczonym fragmentem tekstu, po czym omawiają go w swoich grupach starając się uzgodnić najbardziej istotne wiadomości
poszczególne grupy przygotowują notatki, na podstawie których będą przedstawiać zdobytą wiedzę kolegom z pozostałych grup
uczniowie porządkują i systematyzują wiadomości, wyjaśniają kwestie sporne czy wątpliwości na forum grupy oraz opracowują najlepszy sposób przekazania wiedzy pozostałym grupom, na co mają około 30 minut czasu
klasa ponownie zostaje podzielona na grupy w taki sposób, by w każdym nowoutworzonym zespole znajdowali się przedstawiciele wszystkim wcześniejszych grup
w nowych grupach, każdy uczeń przedstawia pozostałym zdobyte w poprzedniej grupie wiadomości w taki sposób, by każdy mógł opanować cały materiał (około 30 minut)
koniec pracy w grupach oznacza sprawdzian nowo zdobytych wiadomości w postaci zapowiedzianego na początku zajęć testu
nauczyciel podsumowuje pracę uczniów
test:
Proszę zaznaczyć właściwą odpowiedź:
Gdzie Wiosna Ludów rozpoczęła się akcją bankietów?
a. Austrii
b. Francji
c. Włoszech
Czym zajmowała się Komisja Luksemburska?
kulturą
oświatą
sprawami robotników
Proszę uzupełnić następujące zdania:
Konstytucja oktrojowana to konstytucja ........................................................................
Próbę realizacji idei panslawizmu stanowił zjazd słowiański w ....................................
Parlament frankfurcki zebrał się w celu realizacji idei ...................................................
Od 1948 roku cesarzem Austrii był .................................................................................
Proszę połączyć odpowiednio w pary:
1. Piemont A. Ferdynand Burbon
2. Włochy B. Lajos Kossuth
3. Francja C. Mazzini
4. Austria D. Karol Albert
E. Napoleon Bonaparte