Konspekt katechezy specjalnej
Temat:
Poznajemy Pismo święte: Pan Bóg zawsze przebacza grzechy, jeśli ludzie żałują i przepraszają.
Temat: Poznajemy Pismo święte: Pan Bóg zawsze przebacza grzechy, jeśli ludzie żałują i przepraszają.
Cele lekcji:
Uczeń:
A)
zna fragment Pisma świętego Łk 7, 36 - 50
zna kobietę, która przeprasza Pana Jezusa,
wie, że Pan Jezus kocha ludzi, którzy żałują i przepraszają Go za brudne serce,
wie, że pan Jezus kocha również jego, i czeka na jego prośbę o przebaczenie,
wie, że znakiem prośby o przebaczenie jest jego przystąpienie do sakramentu pokuty,
B)
rozumie, że kiedy ksiądz czyni znak krzyża nad nim, to Pan Bóg mu przebacza ( oczyszcza jego serce)
opowie na podstawie wiersza, komu przebacza Pan Jezus,
potrafi przeprosić Pana Jezusa przystępując do Sakramentu Pokuty
C)
wybierze rysunki, które przedstawiają wydarzenia z życia Pana Jezusa,
opowie znane mu wydarzenia ( cuda) z życia Pana Jezusa,
przedstawi w formie rysunku usłyszany tekst Pisma świętego,
widzi potrzebę częstej spowiedzi świętej,
D)
wybierze sobie rolę i wcieli się w nią,
opowie, co czuje podczas spotkania z Przebaczającym Jezusem.
Metody:
animacyjna - teatrzyk, list, pogadanka, żywe obrazy,
poglądowa - znak przebaczenia
plastyczna
Środki:
księga Pisma świętego, tekst wiersza „Spowiedź”,
pacynki, kredki, kartki formatu A 4,duże białe serce,gumki,
obrazki przedstawiające sytuacje z życia Pana Jezusa i inne nie związane.
Tok lekcji:
1. Przygotowanie do zajęć:
Piosenka (ustalona) zapowiadająca rozpoczęcie zajęć np. „Króluj nam Chryste”
Przywitanie się n-la z uczniami;
Przygotowanie do modlitwy:
rozłożenie białej serwetki, ustawienie krzyża, zapalenie świecy, przyjęcie właściwej postawy;
Wspólna modlitwa: Dziękuję Ci, Panie, że możemy modlić się do Ciebie.Dziękujemy, że dajesz nam czas, w którym będziemy uczyli się o Twoim przebaczeniu: „Ojcze nasz”.
2. Powtórzenie wiadomości - praca z obrazami - przypomnienie znanych już fragmentów Pisma Świętego.
Kat. rozkłada obrazy (symboliczne rysunki np. ryby i chleb, burza na jeziorze, stągwie do wina i inne nie związane z Panem Jezusem), każdy uczeń wybiera jeden i opowiada, z jakim wydarzeniem z życia Pana Jezusa jest ten obraz powiązany ( załącznik).
3. Przekaz nowych treści:
Teatrzyk: katecheta (zakłada na rekę pacynki) : Zapraszam was do do wysłuchania i obejrzenia teatrzyku. Poznajcie się: to jest Tata i jego syn Jaś.
Jaś: ojej! Co ja teraz zrobię, połamało się drzewo, na którym tato zabronił się bujać. Nie słuchałem go, chciałem pokazać kolegom...
Już wiem!! Schowam złamaną gałąź i nikt nie zauważy...( chowa patyki)
Tato: Jasiu, czy pamiętasz o moim zakazie. Nasze drzewo owocowe jest stare i jeśli będziesz się bujał, to się złamie.
Jaś: tak....,ale(skruszony) tato.... ja przepraszam,ale .. ja Ciebie nie posłuchałem... chciałem pokazać Pawłowi.......
Tato: i...?
Jaś: bujałem się i gałąź pękła, PRZEPRASZAM! TO SIĘ WIĘCEJ NIE POWTÓRZY, ja już będę Cię słuchał!
Tato: poniewąż widzę, że jestes szczery, żałujesz,i sam się przyznałeś, przebaczę CI,....ale w przyszłości,pomyśl, co robisz i co złego może z tego wyniknąć!
Jaś: przepraszam, już nie będę! (tuli się do taty)
Katecheta pyta co było warunkiem przebaczenia Ojca, sprowadza rozmowę do żalu za popełnione zło, chęci poprawy oraz do uczuć Jasia, gdy tata mu przebaczył. Wskazuje, każdy powinien umieć przyznać się do popełnionego zła i prosić o przebaczenie.
LIST. katecheta pokazuje uczniom kopertę: Znowu dostaliśmy list. W tym liście są słowa jezusa skierowane do Ciebie i do mnie. Posłuchajcie, co Jezus nam dzisiaj mówi ( w kopercie znajduje się Fragm. Ewangelii Łk 7, 36 - 50).
Katecheta czyta list: Łk 7, 36 - 50
Aktywizacja:
Dzieci próbują w swoim zeszycie narysować usłyszaną scenę wymieniając w rozmowie jak największą liczbę zapamiętanych szczegółów. (jeśli trzeba, katecheta czyta tekst ponownie).
„Żywe obrazy”
Sformułowanie pytania
np.: Ujrzeliśmy właśnie Jezusa, do którego zbliżyła się grzeszna kobieta. Łzami obmyła Mu stopy, wytarła włosami wytarła i namaściła wonnym olejkiem. Pan Jezus jej przebaczył wszystko, dlatego, że oto prosiła i szczerze żałowała. Każdy z nas może znaleźć się w tej chwili blisko Niego. Pomyśl, kim jesteś na tym obrazie?
Odpowiedź katechety
np.: Jestem jedną z łez, które spadły na stopy Pana Jezusa, upadek z wysoka był bolesny, ale radość z bliskości Jezusa jest nieporównanie większa.
Odpowiedzi uczniów, tworzenie się wspólnoty wokół stołu
Uczniowie kolejno podchodzą do stołu i wypowiadają się, np.:
Jestem włosem. Jakim? Długim, wycieram łzę.
Ja jestem dzieckiem. Czy możesz opowiedzieć nam o nim? Tak, to jest wesoła dziewczynka, która siedzi przy stole z Panem Jezusem. Przyszłaś tutaj sama? Nie, z całą moją rodziną.
Chcę być kolacją. Jaką kolacja? Tą kolacją, którą jadł Pan Jezus
Na tym obrazku jestem Faryzeuszem. Jak czuje się Faryzeusz? Ja cieszę się, że mogę gościć Jezusa u siebie i że On przebacza.
Wspólna modlitwa
"Ojcze nasz" (można chwycić się za ręce) .
Z Chrystusem w dalszą drogę, czyli co z tego spotkania wynika
Chrystus nam przebacza - dlaczego? po co? - odwołuję się do wypowiedzi, które padły w trakcie katechezy. Uczniowie wiedzą, o co chodzi. Podkreślają radość płynącą ze spotkania z Jezusem przebaczającym.
Posłuchajcie wiersza „Spowiedź”:
„W tek kapliczce, starej, krzywej
Jest Pan Jezus frasobliwy.
Podparł główkę, smutny siedzi,
Ptaszki przyszły do spowiedzi.
Najpierw przyszedł kogut - złośnik,
I kłótliwy i nieznośny,
Mówi: Dużo nagrzeszyłem,
dziesięć razy dziś się biłem.
A Pan Jezus pełen smutku,
Mówi: Popraw się, kogutku.
Po kogutku przyszła kurka
Najgłośniejsza wśród podwórka:
Byłam pyszna i wyniosła,
Chwaliłam się, że jajko zniosłam.
Nie rób tego po raz drugi,
Bo nie będziesz mieć zasługi.
A po kurce przyszła sroczka,
Zawstydzona, łzy ma w oczkach:
Rozmawiałam bardzo wiele
na nauce i w Kościele.
A pan Jezus rączką skinął:
Popraw się ptaszyno.
Przyszedł wróbel, ten ladaco.
Nie wie od czego ma zacząć.
Wierci się aż wreszcie piśnie:
Latałem na cudze wiśnie.
Oj, wróbelku, to nie ładnie
Pamiętaj, nigdy nie kradnij.
Jaskółeczka na ostatku
Cichutko wzdycha za kratką:
Nie słuchałam mojej mamy,
Chciało mi się latać samej.
Moja wina, moja wina-
Rozpłakała się ptaszyna.
A Pan Jezus Krzyż naznaczył
I wszystkim przebaczył”.
(autor nieznany)
Aktywizacja:
Czy my także jesteśmy grzeszni? Mamy czasami brudne serce?
A umiemy prosić Pana Jezusa o przebaczenie? Kiedy prosimy o przebaczenie? Co obiecujemy?
(jeśli istnieje potrzeba należy nawiązać do wiersza)
Czego wymagał Pan Jezus od kogutka, kurki, wróbelka?( aby, poprawili się; gdy więcej złego nie robili, poprawili się...).
Jak Pan Jezus pokazał, że przebacza? (zrobił znak krzyża).
Kto nad nami czyni znak krzyża? Co to oznacza?
Pogadanka kierowana ma doprowadzić do wniosku, że znakiem naszej prośby o przebaczenie jest przyjście do konfesjonału, przeproszenie Pana Jezusa, obietnica poprawy, a Pan Jezus przebacza, kiedy ksiądz czyni znak krzyża.(pokaz)
Można też wspomnieć, jak często przystępujemy do Sakramentu Pokuty.
Utrwalenie wiadomości:
omawiając z dziećmi nowo zdobyte wiadomości, katecheta mocuje na tablicy duże białe serce, na którym są zapisane ołówkiem różne grzechy. W momencie, kiedy omawia, że Pan Bóg oczyszcza nasze serca , gdy ksiądz czyni znak krzyża nad nami, ucz. podchodzą do serca i wymazują gumką grzechy.
4. Zakończenie
Podsumowanie treści zajęć - podziękowanie uczniom za udział.
Nagrodzenie za pracę podczas zajęć.
Sprzątnięcie kącika katechetycznego
Pieśń „ Przepraszam cię Boże skrzywdzony w człowieku” lub inna, którą dzieci znają i była wcześniej ustalona.
7