KONSPEKTY KATECHEZ Z ZASTOSOWANIEM METOD
AKTYWIZUJĄCYCH
TEMAT: Z Jezusem i Maryją żyjemy w pełni czasów.
1. CELE OGÓLNE:
· przypomnienie tajemnic różańcowych
· ukazanie wydarzeń z życia Jezusa i Maryi w oparciu o tajemnice różańcowe
· zachęcenie do naśladowania Jezusa i Maryi
2. CELE OPERACYJNE:
· uczeń potrafi wymienić tajemnice różańca
· uczeń rozumie, że tajemnice różańcowe to wydarzenia z życia Jezusa i Maryi
· uczeń potrafi wymienić 5 postaw, których uczymy się rozważając życie Jezusa i Maryi
3. METODY:
· rozmowa kontrolowana
· samodzielna praca uczniów
· pogadanka
· śpiew
4. SCENARIUSZ:
a) modlitwa
b) krótkie wprowadzenie do tematu katechezy
c) przypomnienie sposobu odmawiania różańca
d) zapisanie tematu lekcji
e) przypomnienie tajemnic różańca
f) rozdanie uczniom ilustracji z tajemnicami różańca
g) modlitwa do Ducha Św.- prośba o pomoc w odgadnięciu nazwy tajemnicy
h) ułożenie na podłodze kartek ze słowami postaw, których uczymy
się od Jezusa i Maryi
i) wyszukanie przez uczniów kartek pasujących do poszczególnych tajemnic i rozdanie słów pieśni do Matki Bożej” Jak paciorki różańca….”
j) czytanie słów piosenki z podziałem na rzędy
k) śpiew piosenki
l) zapis do zeszytów
5. PRZEBIEG:
a) katechezę rozpoczęliśmy modlitwą ”Ojcze nasz” -modliliśmy się w intencjach wcześniej wypowiedzianych przez uczniów
b) następnie zawiesiłam na tablicy 1 element z historii zbawienia -„Jezusa na krzyżu” zapytałam:
· co oznacza ten element?
· na czym polega pełnia czasu?
· kiedy przypatrujemy się życiu pana Jezusa? (na różańcu)
c) pokazałam uczniom różaniec i wspólnie omówiliśmy sposób odmawiania różańca
d) zapisałam temat na tablicy a uczniowie w zeszytach
e) stosując metodę pogadanki przypomnieliśmy wszystkie tajemnice różańca: radosne, światła, bolesne, chwalebne
f) następnie rozdałam dzieciom ilustracje z tajemnicami różańca
g) pomodliliśmy się do Ducha Świętego prosząc o pomoc w odgadnięciu nazwy tajemnicy oraz czego uczy nas Jezus i Maryja w danym wydarzeniu
h) następnie ułożyłam na podłodze kartki z określeniami postaw, jakich uczymy się od Jezusa i Maryi rozważając tajemnice różańca.
TAJEMNICE RADOSNE - posłuszeństwo, pomoc, radość, wierność przepisom religijnym, szukanie Jezusa.
TAJEMNICE ŚWIATŁA - uniżenie. pomoc, głoszenie Ewangelii, wiara w Boga, gorliwe uczestnictwo w Eucharystii.
TAJEMNICE BOLESNE - pokora, męstwo w cierpieniu, wytrwałość, dawanie swojego życia.
TAJEMNICE CHWALEBNE - nadzieja na życie wieczne, pójść za Jezusem, życie w oczekiwaniu, nadzieja na zmartwychwstanie, skromność.
i) uczniowie wyszukują kartki, które pasują do poszczególnych tajemnic; następnie kartki przypinają do tablicy.
j) zachęcam uczniów by zastanowili się czy potrafią przejawiać powyższe postawy w życiu codziennym.
k) następnie rozdaję uczniom słowa pieśni do Matki Bożej ”Jak paciorki różańca”…
l) uczniowie odczytują słowa piosenki z podziałem na rzędy
ł) uczniowie zapisują do zeszytów: wklej słowa piosenki i każdą zwrotkę
zakoloruj kredką odpowiedniej barwy
m) wpisuję oceny za aktywność uczniów
n) katechezę kończymy śpiewem poznanej piosenki