4.04.11 - Co było pierwsze, Harcerstwo


KONSPEKT ZBIÓRKI

Data: 4.04.11

Temat: Co było pierwsze - jajko czy kura?

Czas trwania: 1,5-2 h

CELE:

  1. Refleksja nad czasem Wielkiej Nocy - po co obchodzimy te Święta - sens oczekiwań.

  2. Przybliżenie harcerzom idei projektu.

ZAMIERZENIA:

Harcerz po zbiórce potrafi:

  1. Zaszyfrować hasło.

  2. Formułować logiczne wnioski.

  3. Twórczo myśleć.

  4. Współpracować w grupie.

PLAN ZBIÓRKI

L.P.

CZAS

PRZEBIEG

PROWADZĄCY

UWAGI

10 min

Harcerskie powitanie.

Przyboczni

95 min

Rozwinięcie zbiórki:

Rozpoczynamy pracę nad projektem.

Agnieszka

10 min

Gawęda - kwiecień - czas Wielkiej Nocy. Po co obchodzimy Święta?

Jaką rolę pełnią w naszym życiu, codzienności?

10 min

Co to jest projekt - czemu służy; przykłady projektów.

Potrzebnostki: kolorowe kartki, brystole, klej, nożyczki, wydrukowane zasady.

75 min

Dzielimy się na grupy i rozpoczynamy pracę nad wlasnymi „projektami”. [jest to namiastka projektu - każdy z zastępu musi wnieść coś do wspólnej pracy.

10 min

Obrzędowe zakończenie- krąg iskierka, modlitwa, zaproszenie na następne zbiórki, powrót do Pruszcza.

Przyboczni

Harcerze będą musieli wykonać projekt - wystawę, plakat lub inną formę na temat Świąt w naszej codzienności.

Projekt

jest instrumentem metodycznym stosowanym w pracy z harcerkami i harcerzami starszymi.

Idea i charakterystyka projektu

Projekt jest instrumentem służącym do poszukiwania i sprawdzania obszarów indywidualnych zainteresowań, uczenia działania w zespole, podejmowania decyzji
i odpowiedzialności. Projekt jest tak skonstruowany, że łączy zadanie indywidualne
z zadaniem zespołowym. Pozwala wykorzystać różnorodne własne zainteresowania
i talenty dla wspólnego celu.

Najważniejszym wyróżnikiem projektu jest to, że jest to zadanie zespołowe dobrowolnie zainicjowane przez sam zespół. Samodzielność harcerek i harcerzy starszych w planowaniu, realizacji i podsumowaniu projektu jest bardzo wyraźna. Drugim wyróżnikiem jest to, że bardzo liczy się zarówno efekt, jak i tok realizacji, zaangażowanie poszczególnych osób w przebieg zadania.

Dla oceny projektu ważne jest, jak zadanie jest wykonywane:

Każdy projekt pozwala na poszukiwanie i sprawdzanie różnorodnych obszarów zainteresowań harcerzy starszych. W prawidłowej realizacji przez harcerzy kolejnych projektów powinny wzrastać stopniowo: terytorium działania, znaczenie rezultatu końcowego, samodzielność grupy, czas trwania, rola indywidualnego wykonawcy i jego świadomość.

Budowanie i realizacja projektu pozwala na prawidłowy przebieg rozwoju, charakteryzujący się w tym okresie szczególnym poszukiwaniem wartości, zainteresowań, przyjaciół, siebie. Dobrze zrealizowany projekt pozwala na budowanie własnej odrębnej tożsamości, stwarzając warunki do pełnej akceptacji siebie w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi, rozwija zainteresowania harcerzy starszych, kształci ich odpowiedzialność i umiejętność pracy w zespole.

Rola drużynowego w realizacji projektu

Główną rolą drużynowego przy realizacji projektów jest udzielenie pomocy harcerkom i harcerzom starszym w umiejętnym łączeniu zadań sprawności, stopni
i projektów oraz czuwanie nad tym, aby planowanie i realizacja projektów były zgodne z harcerską metodą i ideałami.

Drużynowy i rada drużyny powinni umiejętnie wplatać podejmowane projekty w plan pracy drużyny, umożliwiając prezentację osiągnięć zrealizowanego projektu na zbiórce drużyny oraz wykorzystując ich elementy do dalszej pracy całej drużyny.

Etapy realizacji projektu

Przykładowe obszary realizacji projektu

Zasady i tryb realizacji projektu

  1. Projekt jest realizowany przez zastęp starszoharcerski (lub inny zespół skupiający harcerki i harcerzy starszych powołany specjalnie do realizacji projektu)

  2. Decyzja o realizacji projektu przez zastęp jest dobrowolna i samodzielna. Zadanie zostaje podjęte z własnej inicjatywy wykonawców, wspólnie zaplanowane, realizowane i oceniane przez grupę. Punktem wyjścia jest jakieś zamierzenie, podjęcie jakiejś inicjatywy, wytyczenie jakiegoś celu w grupie.
    W toku realizacji projektu każdy uczestnik wykonuje wynikające z planu zadania indywidualne zgodne ze swoimi możliwościami i zainteresowaniami.

  3. Realizacja projektu polega na wykonaniu zaplanowanych zadań w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy.

  4. Realizacje zadań zespół odnotowuje w „Karcie projektu”. Karta powinna zawierać:

  1. Prawo do podjęcia decyzji o rozpoczęciu realizacji oraz zaliczaniu projektu, po wspólnej jego ocenie razem z realizującymi mają rady:

Zastęp (zespół) podejmuje decyzję o rozpoczęciu realizacji projektu prezentuje plan realizacji radzie drużyny. Po uzyskaniu zgody rady drużyny na realizację projektu zespól przystępuje do realizacji a decyzja ta jest ogłaszana w rozkazie drużynowego. Rada drużyny może zaproponować zespołowi zmianę niektórych zadań lub uzupełnienie programu realizacji o inne ważne zadania.

  1. Zespół realizujący projekt w dowolnej formie dokumentuje jego przebieg.

  2. Po zrealizowaniu zadań lub po upływie czasu próby zespół podsumowuje swoją pracę, dokonuje samooceny i występuje do prowadzącego próbę z wnioskiem
    o zaliczenie projektu całemu zespołowi lub pojedynczym jego członkom, jeżeli taki był wynik samooceny zespołu.. Zespół realizujący projekt przedstawia
    w tym celu dokumentację realizacji projektu oraz dokonuje prezentacji, pokazu publicznego zobrazowania efektów, wyników projektu.

  3. Na podstawie przedłożonej dokumentacji i po zaprezentowaniu przez zespół przebiegu realizacji projektu uczestnictwie podsumowaniu zadania przez zespół rada drużyny podejmuje decyzję o zaliczeniu projektu. Decyzja ta ogłaszana jest w rozkazie i wpisana do książeczki harcerskiej.


