KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: Wyżywienie na świecie.
Zakres treści: Wyżywienie na świecie; obszary głodu i niedożywienia; przyczyny i sposoby ograniczania głodu na świecie.
Cel główny: Poznanie obszarów nadwyżek i niedoboru żywności oraz zapoznanie się z problematyką głodu na świecie.
Cele Operacyjne:
I Wiadomości:
A - Uczeń potrafi:
podać przybliżoną wartość osób głodujących i niedożywionych na świecie;
zdefiniować pojęcia: głód, niedożywienie, głód utajony, otyłość;
wymienić przyczyny głodu i niedożywienia na świecie;
wyliczyć organizacje działające na rzecz walki z głodem na świecie;
podać dzienną dawkę wyżywienia ludności w ciągu doby;
B - Uczeń potrafi:
przyporządkować odpowiednią liczbę kalorii/dobę do poziomu wyżywienia;
rozróżnić pojęcie głodu od niedożywienia;
przedstawić sposoby zwiększania produkcji żywności;
wyjaśnić dlaczego mimo wzrostu produkcji żywności nadal występuje zjawisko głodu;
przedstawić sposoby ograniczania głodu na świecie;
II Umiejętności
C- Uczeń potrafi:
scharakteryzować najważniejsze przyczyny występowania głodu;
wskazać na mapie obszary głodu i niedożywienia na świecie;
określić na których obszarach występują nadwyżki, a w których niedobór żywności;
określić jakie czynniki wpływają na dietę ludzi;
D- Uczeń potrafi:
zanalizować udział produktów mięsnych w diecie mieszkańców wybranych krajów;
ocenić w jakich miejscach na świecie problem głodu jest największy;
zanalizować związek miedzy warunkami środowiska naturalnego, poziomem rozwoju gospodarczego a poziomem wyżywienia ludności świata.
Typ lekcji: przeznaczona na realizację nowego materiału
Forma nauczania: zajęcia edukacyjne w klasie
Forma organizacyjna: indywidualna
Strategie: O
Metody nauczania: słowne (pogadanka, burza mózgów), praca z mapą, praca z podręcznikiem, praca z atlasem, aktywizujące (praca w z kartą pracy), metaplan.
Środki dydaktyczne: tablica, podręcznik, atlasy, karta pracy, ścienna mapa polityczna świata.
PRZEBIEG LEKCJI
FAZY LEKCJI |
CZYNNOŚĆI PROWADZĄCEGO |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
Uwagi |
Przygotowawcza |
- Przygotowuje się do lekcji;
- Sprawdzenie listy obecności;
|
- Przygotowują się do lekcji;
|
Tablica, podręcznik, zeszyt przedmiotowy; |
Czas trwania: 4 min |
Realizacyjna |
- Podaje temat lekcji: Wyżywienie na świecie;
- Wprowadza uczniów w tematykę zajęć;
- Zadaje pytanie: Aby człowiek mógł prawidłowo funkcjonować musi zaspokoić swoje podstawowe potrzeby. Zatem co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania człowieka?
- Zaleca wykonanie zadania 1 z karty pracy;
- Sprawdza zadanie 1 z karty pracy i koryguje błędy;
- Wyjaśnia jakie składniki pokarmowe są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka;
- Prosi o przeanalizowanie tabeli pt. poziom wyżywienia zamieszonej w podręczniku na stronie 136 ;
- Zadaje pytania: Jakie jest normalne dzienne zapotrzebowanie energetyczne człowieka? Jak ilość białka wystarczy do prawidłowego funkcjonowania organizmu?;
- Wyjaśnia od jakich czynników zależy optymalna wartość energetyczna oraz ilość spożywanego białka przez człowieka.;
- Prosi o przeanalizowanie mapy pt. ludność głodująca i niedożywiona z atlasu;
-Zadaje pytanie: W których krajach problem głodu i niedożywienia jest największy? Prosi o wskazanie owych państw na mapie politycznej świata;
-Wyjaśnia, że w krajach wysoko rozwiniętych występuje nadwyżka żywności, zaś w krajach słabo rozwiniętych niedobór żywności;
- Prosi o wykonanie zadania 2 z karty pracy;
- Sprawdza zadanie 2 z karty pracy i koryguje błędy;
- Wspólnie z uczniami omawia przyczyny występowania głodu na świecie;
- Zadaje pytanie: Jakie czynniki wpływają na dietę ludzi?;
- Uzupełnia w wiedzę uczniów i omawia poszczególne czynniki wpływające na dietę ludzi;
- Zadaje pytanie: W jaki sposób można ograniczyć problem głodu na świecie? Prosi o zapisanie odpowiedzi na tablicy;
- Uzupełnia wiedzę uczniów i podaje przykłady działań mających na celu ograniczenie głodu na świece oraz organizacje międzynarodowe zajmujące się tą problematyką;
- Prosi o zapoznanie się zadaniem 3 z karty pracy;
- Wspólnie z uczniami tworzy meta plan;
|
- Zapisują temat lekcji do zeszytów;
- Słuchają:
- Burza mózgów; uczniowie zgłaszają swoje pomysły. Oczekiwana odpowiedz: Do prawidłowego funkcjonowania człowieka koniczne jest zaspokojenie potrzeb fizjologicznych w tym potrzeb żywieniowych.;
- Wykonują zadanie 1 z karty pracy;
- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;
- Słuchają;
- Analizują tabelę;
- Oczekiwana odpowiedz udzielona na podstawie analizy tabeli: Człowiek powinien przeciętnie jadać posiłki o wartości energetycznej 2400-2700kacl oraz 80g białka dziennie. ;
- Słuchają;
-Analizują mapę;
- Udzielają odpowiedzi na podstawie analizy mapy: Problemem głodu i niedożywienia w największym stopniu dotknięte są następujące kraje takie jak Demokratyczna Republika Konga, Somalia, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Zambia, Angola, Tanzania, Mozambik, Etiopia, Erytrea, Mongolia, Afganistan, Pakistan, Boliwia. Wskazują owe państwa na mapie;
-Słuchają;
- Wykonują zadanie 2 z karty pracy;
- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;
- Wspólnie z prowadzącym omawiają przyczyny występowania głodu na świecie;
- Burza mózgów; uczniowie zgłaszają swoje pomysły i zapisują na tablicy. Oczekiwana odpowiedz: Na dietę ludzi wpływają warunki przyrodnicze, zamożność społeczeństwa, uwarunkowania kulturowo-religijne oraz tradycje kulinarne.
- Słuchają;
- Burza mózgów; uczniowie zgłaszają swoje pomysły. Oczekiwana odpowiedz: Problem głodu na świecie można ograniczyć poprzez zwiększenie powierzchni upraw, zwiększenie plonów oraz poprzez dostarczenie produktów żywieniowych potrzebującym;
- Słuchają;
- Zapoznają się z zadaniem 3 z karty pracy;
- Wspólnie z prowadzącym tworzą metaplan;
|
- Tablica, podręcznik, zeszyt przedmiotowy;
Podręcznik;
Karta pracy, podręczniki;
Podręcznik;
Podręcznik;
Podręcznik;
Atlas, ścienna mapa polityczna;
Atlas, mapa polityczna świata;
Podręcznik;
Karta Pracy;
Podręcznik, karta pracy;
Podręcznik (w przypadku braku pomysłów);
Podręcznik (w przypadku braku pomysłów);
Karta pracy; |
Czas trwania: 1 min
1 min
1 min
2 min
1 min
1 min
1 min
1 min
1 min
1 min
3 min
1 min
3 min
1 min
2 min
2 min
1 min
3 min
2 min
1 min
8 min |
Podsumowująca |
- Podaje notatkę podsumowującą lekcję:
- Podaje pracę domową dla chętnych: Napisz jaką formę pomocy należałoby zastosować dla kraju, w którym zniszczona została większości upraw w wyniku powodzi, a jaką formę pomocy należałoby zastosować w przypadku kraju gdzie stały niedobór żywności spowodowany jest, faktem iż rolnikom brakuje odpowiedniego sprzętu do zwiększenia wydajności produkcji rolniczej;
- Dziękuje za uwagę.
|
- Zapisują notatkę do zeszytów;
- Zapisują polecenie pracy domowej. |
Zeszyt przedmiotowy;
Zeszyt przedmiotowy.
|
3 min
1 min |
KARTA PRACY
ZADANIE 1
Wpisz w wolne miejsca odpowiednie nazwy podane poniżej.
Otyłość, niedożywienie, głód utajony, głód
………………………….- stan organizmu będący skutkiem niedoboru żywności prowadzący
do jego osłabienia.
………………………… - negatywne odczucie stanu organizmów, które jest związany
z długotrwałym niedoborem pożywienia, co w rezultacie może
prowadzić nawet do śmierci.
……………………….…- to głód spowodowany niedoborem określonych składników
(np. białka) oraz witamin i soli mineralnych.
........................................ - patologiczne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie
przekraczające jego fizjologiczne potrzeby.
ZADANIE 2
Uzupełnij poniższy wykres.
Przyczyny głodu i niedożywienia
Przyrodnicze Antropogeniczne
1………………………………....... 1.……………………………………......
2…………………………………... 2………………………………………....
3………………………………....... 3…..………………………………….....
4....……………………………....... 4………………………………………....
5………………………………….... 5………………………………………....
6………………………………....... 6…………………………………….......
7………………………………....... 7…………………………………….......
8..…………………………...…....... 8……………………………………......
ZADANIE 3
Uzupełnij metaplan.
Metaplan
Jak jest?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………....
Jak powinno być?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Problem
…………………………………………………………………………………………………………………………
Dlaczego nie jest tak jak powinno być?
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Propozycje rozwiązania problemu
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………