SCENARIUSZ(2), glottodydaktyka2


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

w grupie 5 latków

TEMAT: Bawimy się głoskami i literami

CELE: główny- Przygotowanie dzieci do nauki czytania i pisania (realizacja programu autorskiego)

szczegółowe- dziecko:

0x01 graphic
Orientuje się w przestrzeni, zmienia kierunek marszu zgodnie z wysłuchiwaną muzyką

0x01 graphic
Dzieli wyraz na sylaby z utrudnieniami

0x01 graphic
Syntetyzuje wyraz złozony z 3-5 głosek

0x01 graphic
Zna litery i potrafi je nazywać (samogłoska lub spółgłoska)

0x01 graphic
Sprawnie dobierać się w pary zgodnie z instrukcją nauczyciela

0x01 graphic
Odczytuje logotomy złozone z 2 liter

0x01 graphic
Potrafi ułożyć wyraz „trawa”

0x01 graphic
Reaguje na zmiany tempa w muzyce

METODA: czynna,

FORMA: grupowa, indywidualna

POMOCE:

0x01 graphic
Karty z literami (zróżnicowane kolorem uwzgledniające samogłoski i spółgłoski)

0x01 graphic
Klocki Logo

0x01 graphic
Zielone pisaki i kredki, arkusz papieru na cały stolik, podkład muzyczny

LICZBA DZIECI NA ZAJĘCIU:

0x08 graphic

Przebieg zajęcia:

  1. Zabawa na powitanie :

Dzieci w parach maszerują dokoła sali śpiewając piosenkę.

  1. Zabawa „Sylabinko przedstaw się”

Dziecko dzieli imię na sylaby (z utrudnieniami)

  1. Zabawa „Jaki to wyraz?”

Dziecko wysłuchuje wyraz wypowiedziany przez nauczycielke głoskami.

  1. Zabawa „Krąg liter”

Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka rozdaje każdemu kartonik z literą. Kartoniki są na pdkładce zielonej (samogłoski) i białej (spółgłoski). Dziecko odczytuje j określając rodzaj głoski.

  1. Zabawa „Parami do tańca”

Dziecko szuka pary tak, by w parze znalazła się samogłoska i spółgłoska. Taniec do piosenki „Nutki”.

  1. Zabawa „We dwójkę znaczymy wiele”

Odczytywanie logotomów z liter w parze wg podanego schematu: spółgłoska- samogłoska.

  1. Praca z wyrazem „Trawa” (KLOCKI LOGO)

Dziecko samodzielnie układa wyraz zgodnie z podanym przez nauczyciela kluczem.

  1. „Trawa, jak w bajce”- rysowanie oburącz do muzyki

Na całym stoliku rozłożona cerata i duży arkusz papieru, na środku arkusza wiosenne kolorowe kwiaty. Wszystko przytwierdzone taśmą do stolika, tak by podczas rysowania arkusz nie przesuwał się. Kazde dziecko ma stanowisko z 2 zielonymi kredkami lub pisakami. Nauczyciel demonstruje w jaki sposób dzieci będą rysować trawkę (oburącz ruchem naprzemiennym zgodnie z tempem muzyki, które będzie ulegało zmianom. Na przerwie w muzyce dzieci przesuwają się o jedno stanowisko w prawo.

Zajęcie otwarte dla rodziców

Przeprowadzone przez Alicję Buczek w grupie „Kangurki”

w dniu 11.04.2007

2

1


