Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 17.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: W naszej klasie
Temat dnia: Obowiązki dyżurnego
Cel główny: wdrażanie do zachowania ładu i porządku w miejscu pracy i nauki.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie jakie są obowiązki dyżurnego,
- potrafi ocenić postępowanie bohatera,
potrafi skonstruować zdania tak by wyrażały pożądaną myśl,
improwizuje melodię do tekstu,
potrafi współpracować w grupie,
reaguje na sygnały,
porównuje liczby w zakresie 20.
Metody pracy:
- pogadanka,
praca z tekstem,
Formy pracy:
- indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
Środki dydaktyczne:
- model z kartonu pokazujący dziesiątkowy system zapisywania liczb.
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Środki dydaktyczne |
Uwagi |
Część wstępna 1.Czynności organizacyjno- porządkowe |
Wita się z uczniami, sprawdza obecność.
Prosi uczniów o rozszyfrowanie pytania i ułożenie odpowiedzi. |
Witają się z nauczycielką.
Rozszyfrowują pytanie i układają do niego odpowiedź. |
|
|
Część główna Realizacja tematu.
|
Zadaje pytania nt. dbania o porządek w domu i w szkole.
Czyta wiersz „Dyżurny Ptyś”
Prosi o udzielenie odpowiedzi na pytania: - jakim dyżurnym był Alojzy Ptyś? - co robił podczas przerw? - jak wyglądała klasa podczas jego dyżuru? Prosi o ułożenie i zapisanie zdań o pracy dyżurnego.
Odpytuje z rachunku pamięciowego do 20.
Podaje liczby i prosi o porównanie i użycie odpowiedniego znaku <,>,=.
Prosi o odczytanie liczb na osi liczbowej: - najmniejsza (największa) liczba dwucyfrowa, - największa jednocyfrowa.
Prosi o rozwiązanie zadań w kartach matematycznych. Prosi o utworzenie melodii do części tekstu wiersza.
Prosi o podanie cech dobrego dyżurnego.
Prosi o zaprojektowanie kącika przyrodniczego w karcie pracy.
Tłumaczy zasady zabawy „Zbiórka na sygnał” i zaprasza do zabawy. |
Swobodnie wypowiadają się nt. dbania o porządek w domu i szkole.
Słuchają wiersza czytanego przez nauczyciela.
Pojedynczo odpowiadają na pytania i uzasadniają swoją odpowiedź przytoczeniem fragmentów utworu.
Układają i zapisują zdania nt. pracy dyżurnego.
Liczą w pamięci i udzielają odpowiedzi.
Porównują liczby i wstawiają odpowiedni znak <,>,=.
Odczytują liczby na osi liczbowej.
Rozwiązują zadania samodzielnie lub z pomocą nauczyciela. Improwizuje melodię i odtwarza słowa części wiersza.
Wymieniają cechy dobrego dyżurnego.
Projektują kącik przyrodniczy.
Słuchają zasad, po czym bawią się. |
Model pokazujący dziesiątkowy system zapisywania liczb.
Papier kolorowy, kredki, mazaki, klej.
|
|
Podsumowanie i zakończenie |
Nauczycielka podsumowuje pracę dzieci, dziękuje za piękną pracę na lekcji. Żegna się z uczniami |
Żegnają się z nauczycielką. |
|
|
opracowała:
Wioleta Dudzińska
1