KONSPEKT LEKCJI
Temat lekcji : Doskonalenie podania i przyjęcia piłki
wewnętrzną częścią stopy.
Data : 18.12.2002 r.
Klasa : III A , IV TZ
Miejsce ćwiczeń : hala sportowa
Czas trwania : 45 min.
Ilość ćwiczących :
Płeć : chłopcy.
Przybory i przyrządy : szarfy, piłki, tyczki, narzutki, bramki.
Cele lekcji :
- kształcący - kształtowanie koordynacji ruchowej, tzw. „czucia piłki”.
- poznawczy - poznanie własnych umiejętności ruchowych.
- wychowawczy - współdziałanie w grupie.
Metody : - realizacji zadań ruchowych - naśladowczo - ścisła.
- przekazywania wiedzy - pokaz i objaśnienie.
- wychowawcze - działanie przykładem osobistym,
wyrażanie aprobaty i dezaprobaty.
Opracowanie i prowadzenie
Tok lekcji |
Nazwa i opis zadania (ćwiczenia) |
Czas [min] |
Uwagi org. - met. |
||||||
Część I wstępna - moment org. - porządkowy - zabawa ożywiająca. - ćwiczenia kształtujące RR
T
NN
|
z jednoczesnym krążeniem RR w różnych płaszczyznach. 4. Toczenie piłki PR przy PN, LR przy LN. 5. Toczenie piłki P i L podeszwą w przód i w tył. 6. Skip A i C w miejscu przy piłce. 7. W rozkroku krążenia T z piłką w dłoniach, skłony T w przód, w bok, przetaczanie piłki między NN. 8. Przeskoki nad piłką. 9. Wyskok i próba uderzenia piłki głową (bez piłki). 10. Dowolne prowadzenie piłki w różnych kierunkach na sygnał siad na piłce i ponowne prowadzenie. 11. Dowolna żonglerka. |
2 `
3'
10' |
Ustawienie w dwuszeregu.
Pole zabawy ograniczone 20x20 m. Podział uczniów na dwie grupy Cały czas kontakt z piłką R lub N.
Nauczyciel zwraca uwagę na bezpieczeńst. przy przeskokach i wyskokach. |
||||||
Część II główna Ćwiczenia i zabawy doskonalące podania i przyjęcia piłki wew. częścią stopy
Gra w formie uproszczonej doskonaląca współdział. w zespole. Krycie „każdy swego”, wyjście na wolne pole, przegląd sytuacji.
|
|
25' |
Uczniowie dobierają się w 4. osobowe zespoły. Stają po dwóch naprzeciw siebie. Pamiętając, że piłkę zagrywamy wew. częścią stopy.
Gra na dowolną ilość dotknięć, następnie na „dwa i jeden kontakt”. Uproszczone pole gry. Drużyny oznaczone kolorowymi narzutkami, system gier : „każda z każdym”. |
||||||
Część III końcowa - ćwiczenia rozluźniające Zabawa uspokajająca, doskonaląca widzenie przestrzeni i tzw. „czucie piłki”. - moment org. - porządkowy.
|
|
3'
2' |
Uczniowie stoją naprzeciw siebie
Ustawienie w dwuszeregu.
|