Poznań, dnia 10.05.2013 r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompanii szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć ze szkolenia ogniowego
z 1 plutonem 3 kompanii szkolnej w dniu 15.05.2013 r.
I. TEMAT : Amunicja i granaty ręczne.
CELE ZAJĘĆ:
- scharakteryzować amunicję wykorzystywaną na polu walki,
- omówić budowę naboju,
- przedstawić budowę granatu ręcznego i zapalanika
FORMA: zajęcia teoretyczne
CZAS: 45 minut
MIEJSCE: sala wykładowa
ZAGADNIENIA:
Klasyfikacja i charakterystyka amunicji.
Budowa naboju.
Budowa granatów ręcznych i zapalników.
Znakowanie amunicji i granatów ręcznych.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan-konspekt u dowódcy kompanii,
dbać aby żołnierze prowadzili notatki,
dbać o dyscyplinę i porządek w trakcie zajęć,
prowadzenie zajęć wzbogacić o prezentację multimedialną
LITERATURA:
-7,62 mm karabinki AKM, AKMS, AK, kbkg. wz 1960, kbkg.wz 1960/72. Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelania,
-Metodyka szkolenia ogniowego pododdziałów piechoty.Szkol. 722/88
-Program szkolenia podstawowego SZ RP -Szkol. 814/ 2009
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
-przekrój granatu RG-42, zapalnik UZRGM szkolny, amunicja szkolna, laptop, videoprojektor
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład informacyjny dla całości grupy z elementami pokazu
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Kategorycznie zabraniam:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy zgody prowadzącego zajęcia
INNE:
Nie dotyczy
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 minut)
przyjęcie meldunku,
sprawdzenie obecności,
podanie tematu, celu zajęć i zagadnień.
CZĘŚĆ GŁÓWNA: (35 minut)
ZAGADNIENIE 1- Klasyfikacja i charakterystyka amunicji (10 min)
- amunicja to ogół środków służących do obezwładniania lub likwidacji przeciwnika, niszczenia różnych obiektów, a także do osiągania innych celów (np. zadymianie, zagazowywanie, oświetlanie), wystrzeliwana z różnego rodzaju broni lub wyrzutni,
-naboje, pociski i granaty, przeznaczone do strzelania z indywidualnej albo zespołowej broni strzeleckiej lub miotania siłą mięśni pojedynczego żołnierza, nazywa się amunicją strzelecką,
- amunicja dzieli się zasadniczo na bojową, ślepą i szkolną (do nauki ładowania magazynka), a bojowa - m.in. na : smugową, zapalającą, przeciwpancerną,
- ze względu na typ broni, do której jest przeznaczona amunicja, oraz ze względu na wielkość energii wylotowej pocisku rozróżnia się następujące naboje: pistoletowe, rewolwerowe, karabinowe pośrednie, karabinowe, sportowe,
- istnieje również podział amunicji ze względu na to w jakich państwach są używane
ZAGADNIENIE 2- Budowa naboju (5 min)
- nabój składa się z pocisku, łuski ze spłonką, materiału prochowego oraz kryzy
- wskazać żołnierzom różnice pomiędzy nabojem a pociskiem,
- wskazać, że amunicja ślepa to taka która nie posiada pocisku,
ZAGADNIENIE 3- Budowa granatów ręcznych i zapalników (10 min)
-granaty służą do:
zwalczania siły żywej (odłamkami)
burzenia umocnień polowych
niszczenia pojazdów opancerzonych
zapalania celów łatwopalnych itp.
- ich szczególną zaletą jest to, że pozwalają zwalczać przeciwnika będącego w ukryciu (transzejach); granaty ręczne są miotane siłą ręki na odległość do 30-40 m,
- granaty dzielą się na zaczepne i obronne,
- granat składa się z korpusu (skorupy), ładunku kruszącego, dźwigni spustowej oraz zapalnika o nazwie UZRG (uniwersalny zapalnik recznego granatu)
Granat RG-42
- granat ręczny zaczepny odłamkowy; materiałem kruszącym jest trotyl,
- promień rażenia to 20 metrów,
-masa granatu - ok. 400 gramów ,
-opóźnienie wybuchu 3,2- 4 s
granat F-1
- granat obronny, materiał kruszący to czarny proch a promień rażenia to ok. 100 metrów,
-masa granatu - ok. 700 gramów ,
-opóźnienie wybuchu 3,2- 4 s
- zapalnik zbudowany jest natomiast z urządzenia uderzeniowego / zabezpieczającego / zapalającego
ZAGADNIENIE 4- Znakowanie granatów i amunicji (10 min)
- amunicja znakowana jest kolorami w zależności od jej przeznaczenia:
czerwony kolor- zapalająca- służy do zapalania materiałów pędnych oraz rażenia siły żywej przeciwnika
zielony- smugowa- służy do korygowania ognia oraz wskazywania celów według smug jak również rażenia siły żywej przeciwnika
czarny- przeciwpancerny - służy do rażenia pojazdów opancerzonych
stalowy (bez koloru)- bojowa- do rażenia siły żywej przeciwnika
- granaty również znakuje się kolorami w zależności od tego czy są to granaty bojowe, szkolne czy treningowe
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 minut ):
Zakończenie zajęć:
Krótkie podsumowanie zajęć
Odpowiadam na ewentualne pytania szkolonych,
Podaję zadania na naukę własną
OPRACOWAŁ
Dowódca 1 plutonu
por. Maria OGRODOWCZYK