Poznań, dnia 13.01.2015 r.
ZATWIERDZAM
dowódca 3 kompani szkolnej OSP
kpt. Krzysztof CYDZIK
PLAN - KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć ze szkolenia strzeleckiego
z 31 grupą 3 kompanii szkolnej OSP w dniu 16.01.2015 r.
TEMAT 2/1: Budowa i użytkowanie karabinka.
CELE ZAJĘĆ:
Zapoznać:
z budową oraz zasadami działania części i mechanizmów karabinka;
z walorami taktyczno-technicznymi karabinka.
FORMA: zajęcia teoretyczne.
CZAS: 45 min.
MIEJSCE: blok 21 sala 201.
ZAGADNIENIA:
Przeznaczenie i podstawowe dane taktyczno - techniczne karabinka.
Przeznaczenie, budowa części i mechanizmów karabinka.
Zasada działania karabinka.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE
na 3 dni przed zajęciami zatwierdzić plan - konspekt;
zapoznać się z tematem, celami, literaturą i uwarunkowaniami organizacyjnymi zajęć;
odpowiednio wcześniej pobrać klucz od sali wykładowej w celu zabezpieczenia właściwej pracy rzutnika multimedialnego;
do zajęć wykorzystać egzemplarz szkolny karabinka 7,62 mm kbk AKMS;
do omówienia zasady działania karabinka wykorzystać prezentację multimedialną;
w czasie zajęć przestrzegać ustaleń zawartych w metodyce szkolenia;
dopilnować zachowania porządku i dyscypliny szkoleniowej w czasie zajęć;
dokonać podsumowania i oceny zajęć.
LITERATURA:
„7,62 mm karabinki AKM, AKMS, AK, kbkg. wz 1960, kbkg. wz 1960/72. Opis i użytkowanie. Sposoby i zasady strzelania” - MON Warszawa 1988;
„Metodyka szkolenia strzeleckiego” - Szkol. 730/89;
„Metodyka szkolenia ogniowego pododdziałów piechoty” - Szkol. 722/88;
„Zasady strzelania z broni strzeleckiej” - Szkol. 152/62;
„Program szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych RP” - Szkol. 866/2013;
„Instrukcja o działalności szkoleniowo - metodycznej” - Szkol. 816/2009.
ZABEZPIECZENIE MATERIAŁOWO - TECHNICZNE:
Ubiór słuchaczy polowy
Zeszyt na stan
Przybory do pisania na stan
Laptop 1 szt.
Rzutnik multimedialny 1 szt.
7,62 mm kbk AKMS - szkolny 1 szt.
ORGANIZACJA ZAJĘĆ:
wykład informacyjny.
WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:
Nakazuję:
w czasie trwania zajęć wykonywać tylko te czynności, które zostały zlecone przez prowadzącego zajęcia.
Zakazuję:
oddalać się z miejsca zajęć bez wiedzy i zgody prowadzącego zajęcia.
INNE (DODATKOWE):
Nie dotyczy.
WPROWADZENIE W SYTUACJĘ TAKTYCZNĄ:
Nie dotyczy.
XIV. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
CZĘŚĆ WSTĘPNA (5 min.)
Rozpoczęcie zajęć:
przyjęcie meldunku;
sprawdzenie (odnotowanie) obecności;
zadanie pytań kontrolnych;
podanie tematu, celu zajęć i zagadnień.
CZĘŚĆ GŁÓWNA (35 min.)
ZAGADNIENIE 1 (10 min.)
Przeznaczenie oraz podstawowe dane taktyczno- techniczne karabinka.
Przeznaczenie: indywidualna broń automatyczna przeznaczona do zwalczania siły żywej przeciwnika ( na odległość do 800 m), nisko lecących samolotów i desantu przeciwnika
Kaliber: 7, 62 mm
Rodzaj ognia: pojedynczy, ciągły
Prędkość początkowa pocisku: 715 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna: 600 strz/ min
Szybkostrzelność praktyczna: ogniem pojedynczym- 40 strz/ min, ogniem ciągłym- 100 strz/ min
Ciężar broni z załadowanym magazynkiem: 3,5 kg
Pojemność magazynka : 30 nabojów
Najskuteczniejszy ogień do celów naziemnych: 400 m
Części karabinu: lufa, komora zamkowa z przełącznikiem rodzaju ognia i pokrywą, łoże, rura gazowa z nakładką, suwadło z tłokiem, zamek, urządzenie powrotne, mechanizm spustowy, przyrządy celownicze, kolba , magazynek, rękojeść
Zasada działania: odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie
ZAGADNIENIE 2 (15 min.)
Przeznaczenie, budowa części i mechanizmów karabinka.
- Części karabinka : lufa, komora zamkowa z przełącznikiem rodzaju ognia i pokrywą, łoże, rura gazowa z nakładką, suwadło z tłokiem, zamek, urządzenie powrotne, mechanizm spustowy, przyrządy celownicze, kolba , magazynek, rękojeść,
Lufa - nadaje pociskowi kierunek lotu i ruch obrotowy; lufa wewnątrz jest gwintowana, a gwinty zawierają pola i bruzdy; odległość pomiędzy dwoma naprzeciwległymi polami w lufie to kaliber; lufa składa się z komory nabojowej, skosu pierścieniowego oraz wycięcia na pazur zamka, przewodu gazowego.
Komora zamkowa- mieści mechanizm spustowy oraz stanowi prowadnicę suwadła z zamkiem a także łączy części i mechanizmy karabinka
Pokrywa komory zamkowej- zakrywa komorę zamkową chroniąc ją przed urazami i zanieczyszczeniami
Suwadło z tłokiem- wprowadza zamek do działania, napina mechanizm spustowy karabinka i uruchamia go w celu oddania strzału,
Mechanizm powrotny- służy do dosyłania suwadła z zamkiem do skrajnego przedniego położenia
Rura gazowa z nakładką- jest prowadnicą tłoku suwadła; nakłądka osłania lufę i chroni przed poparzeniem żołnierza podczas strzelania
Łoże- stanowi część chwytną oraz chroni żołnierza przed oparzeniami podczas strzelania
Przyrządy celownicze- służą do celowania
Kolba- służy do opierania karabinka o ramię podczas strzelania oraz do chwytu broni podczas walki wręcz, jak również do zadawania ciosów
Rękojeść- służy do trzymania karabinka
Magazynek- przechowuje i podaje naboje
ZAGADNIENIE 3(10 min.)
Zasada działania karabinka.
Polega na wykorzystaniu energii części gazów prochowych odprowadzanych z przewodu lufy i ich parciu na tłok gazowy suwadła.
Podczas strzału część prących na pocisk gazów prochowych przedostaje się przez otwór ściany lufy do komory gazowej, działa na przednią ściankę tłoka gazowego i przesuwa go wraz z suwadłem i zamkiem do położenia tylnego. W czasie ruchu do tyłu zamek otwiera przewód lufy, wyciąga łuskę z komory nabojowej i wyrzuca ją na zewnątrz, a suwadło ściska sprężynę powrotną i napina kurek (zatrzymuje go na zaczepie kurka).
Do położenia przedniego suwadło z zamkiem wraca pod działaniem mechanizmu powrotnego.
W tym czasie zamek wprowadza kolejny nabój z magazynka do komory nabojowej i zaryglowuje przewód lufy, a suwadło wyzębia zaczep spustu samoczynnego zza zęba spustu samoczynnego kurka. Zaryglowanie zamka następuje wskutek jego obrotu w prawo; jego rygle zachodzą wtedy za opory ryglowe komory zamkowej.
Jeżeli przełącznik jest nastawiony na ogień ciągły (C), to trwa. on tak długo, jak długo jest naciśnięty spust lub do chwili wystrzelenia ostatniego naboju z magazynka.
Jeżeli przełącznik jest nastawiony na ogień pojedynczy (P), to po naciśnięciu spustu następuje tylko jeden strzał; w celu dania następnego strzału należy zwolnić spust i ponownie go nacisnąć.
CZĘŚĆ KOŃCOWA (5 min.)
Zakończenie zajęć:
zadaję pytania kontrolne;
omawiam przebieg zajęć i osiągnięcie ich celu;
postawiam zadania związane z doskonaleniem wiedzy nabytej na zajęciach;
podaje temat następnych zajęć: Temat 2/2 Amunicja i granaty ręczne.
ZAŁĄCZNIKI:
Prezentacja multimedialna.
OPRACOWAŁ
dowódca plutonu
ppor. Łukasz DOBROWOLSKI