Konspekt zajęć przedszkolnych

Temat kompleksowy: Marcowy przekładaniec.

Temat zajęć: W oczekiwaniu na wiosnę.

Prowadząca:

Grupa wiekowa: 3,4,5- latki.

Data: 16.03.2011 r.

Cele ogólne:

- rozpoznawanie pierwszych wiosennych kwiatów,

- rozwiązywanie zagadek słownych,

- rozpoznawanie i nazywanie kolorów,

- słuchanie poleceń nauczyciela.

Cele operacyjne (dziecko):

- poznaje nazwy pierwszych wiosennych kwiatów,

- doskonali mowę, wypowiada się na temat literatury,

- umie prowadzić rozmowę, używa nowych nazw, rozwiązuje zagadki słowne,

- zna barwy podstawowe i pochodne,

- wykonuje poprawnie zadania stawiane przez nauczyciela.

Metody:

- czynna - zabawa muzyczno - ruchowa, praca indywidualna przy stolikach,

- słowna - rozmowa, wiersz, zagadki, polecenia i objaśniania pracy,

- oglądowa - pokaz ilustracji i pracy indywidualnej.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: wiersz M. Konopnickiej „Nasze kwiaty”, zagadki, obrazki wiosennych kwiatów, album przyrodniczy, kwiatek z materiału, nagranie utworu „Wiosna” Antonio Vivaldiego z „Czterech pór roku”, kartki z rysunkiem tęczy, ilustracje tęczy, farby plakatowe.

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie się z dziećmi, zachęcenie do uważnego słuchania.

  2. Wysłuchanie i rozmowa na temat wiersza „Nasze kwiaty” Marii Konopnickiej:

„Jeszcze śnieżek prószy,

Jeszcze chłodny ranek,

A już w naszym lesie

Zakwita sasanek.

A za nim przylaszczka

Wychyla się z pączka

I mleczem się żółtym

Złoci cała łączka.

I dłużej już dzionka,

I bliżej słoneczka...

A w polu się gwieździ

Biała stokroteczka.

A dalej fiołki,

Wskroś trawy, pod rosą,

W świeżych swych czareczkach

Woń przesłodką niosą.

A tuż ponad strugą,

Co wije się kręta,

Niezapominajka

Otwiera oczęta.

A w gaju, wśród liści,

W wilgotnej ustroni,

Konwalia bieluchna

W dzwoneczki swe dzwoni.”

  1. Rozpoznawanie sylwetek pierwszych wiosennych kwiatów po odgadnięciu zagadek i obejrzeniu ilustracji lub zdjęć w albumie przyrodniczym.

One kwitną pierwsze Wiosna je przyniesie,

w mroźne noce, ranki. zakwitną przy lesie.

Zakwitają w marcu, (przylaszczki)

a zwą się...

(sasanki)

Ten kwiateczek jak dzwoneczek.

Mróz i zima go nie wstrzyma.

Kiedy śniegi z wolna tają,

białe kwiaty zakwitają.

(przebiśnieg)

  1. Zabawa muzyczno-ruchowa Idzie wiosna. N. wybiera jedno dziecko, które będzie Wiosną - trzyma w dłoni kwiat (z materiału). Dzieci-kwiaty leżą skulone - kwiaty śpią. Gdy nauczyciel włączy muzykę, „Wiosna” zaczyna spacerować między kwiatami i budzi je dotknięciem kwiatu. Dotknięte dziecko-kwiat powoli zaczyna się budzić, najpierw wysuwa ku górze główkę, listki-rączki, podnosi się i zaczyna tanecznym krokiem podążać za „Wiosną”. „Wiosna” budzi następne dziecko i tak spaceruje, aż obudzi wszystkie. Dzieci-kwiaty wiążą koło, a „Wiosna” tańczy w środku.

5. Zagadka. Odszukanie odpowiedzi wśród ilustracji.

Co na niebie się pojawi, Siedmiobarwna wstęga

czy już wiecie, dzieci? pod niebem wisząca.

Po tym, jak deszcz spadnie Utkana z deszczyku

i słonko zaświeci? i promieni słońca.

(tęcza)

6. Omówienie wyglądu tęczy, z jakich kolorów się składa, odróżnianie poszczególnych barw przez dzieci.

  1. Malowanie farbami plakatowymi rysunku tęczy.

  2. Sprzątanie stoliczków, ocena prac dzieci.