KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: chemia
Klasa : III
Typ szkoły: Liceum profilowane
Dział programowy: Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów.
Temat lekcji: Reakcje rozpoznawcze białek.
Planowany czas lekcji: 45 minut
Cele ogólne:
kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
kształtowanie umiejętności wypowiadania się oraz formułowania wniosków
rozwijanie zdolności manualnych
kształtowanie nawyku ostrożnego obchodzenia się z substancjami i odczynnikami chemicznymi
Cele operacyjne:
wyjaśnienie pojęcia reakcji rozpoznawczych
przedstawienie i omówienie reakcji rozpoznawczych oraz właściwości białek
kształtowanie umiejętności pisania równań reakcji
Metoda: eksperyment - samodzielne dochodzenie do wiedzy
Środki dydaktyczne: zestaw niezbędnych naczyń laboratoryjnych i odczynników chemicznych.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne- sprawdzenie obecności
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Przypomnienie :
co to są białka
budowa białek
FAZA REALIZACYJNA:
Sformułowanie tematu lekcji.
Krótki wstęp na temat wykrywania białek
Wykonanie doświadczenia: Reakcje rozpoznawcze białek
reakcja ksantoproteinowa (zapisanie w zeszycie schematu reakcji oraz obserwacji i wniosków)
reakcja biuretowa (zapisanie w zeszycie schematu reakcji oraz obserwacji i wniosków)
Wykonanie doświadczenia: Właściwości chemiczne białek
denaturacja białka (zapisanie w zeszycie schematu reakcji oraz obserwacji i wniosków)
wysalanie białka (zapisanie w zeszycie schematu reakcji oraz obserwacji i wniosków)
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
pytania kierowane do uczniów
ocena aktywności uczniów
sformułowanie pracy domowej
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: Analiza żywności
Typ szkoły: Technikum
Specjalność: Technik technologii żywności
Moduł: Analiza ilościowa substancji chemicznych
Dział: Manganometria
Temat lekcji: Manganometryczne oznaczanie nadtlenku wodoru w 3% roztworze wody utlenionej.
Planowany czas lekcji: 4x45 minut
Cele ogólne:
rozwijanie zdolności manualnych oraz właściwego posługiwania się sprzętem i odczynnikami,
kształtowanie umiejętności posługiwania się instrukcją,
wdrażanie do systematycznej i dokładnej pracy
zwracanie uwagi na oszczędne gospodarowanie odczynnikami chemicznymi i sprzętem laboratoryjnym,
Cele operacyjne:
zapoznanie z nowymi wiadomościami,
utrwalenie wiadomości z zakresu manganometrii
określenie zasad oznaczenia
kształtowanie umiejętności organizacji pracy i zachowania porządku na stanowisku
doskonalenie umiejętności zapisywania przebiegu oznaczenia w formie równania reakcji,
przestrzeganie zasad bhp w trakcie wykonywania ćwiczeń
Metoda: zajęcia laboratoryjne
Forma organizacyjna: praca w zespołach 2-osobowych
Środki dydaktyczne: instrukcja do ćwiczenia, niezbędny sprzęt, odczynniki chemiczne (na podstawie podręcznika)
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne- sprawdzenie obecności oraz przygotowania uczniów do zajęć - fartuchy.
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Przypomnienie wiadomości z zakresu manganometrii (krótki test wyboru)
Zapoznanie uczniów z tematem i celem lekcji
Zapisanie tematu lekcji
Wyjaśnienie zasady oznaczenia
Zapisanie krótkiej notatki (równania reakcji)
FAZA REALIZACYJNA:
Przydzielenie sprzętu przez dyżurnych
Wykonanie ćwiczenia
Zapisanie wniosków i wyników oznaczenia w zeszycie laboratoryjnym
Porządkowanie stanowisk pracy
Sprzątanie pracowni przez dyżurnych, zabezpieczenie instalacji wodociągowej i gazowej.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
Krótka dyskusja podsumowująca przebieg i wyniki ćwiczenia
2) Ocena pracy uczniów.
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: chemia
Typ szkoły: Liceum profilowane
Dział programowy: Węglowodory.
Temat lekcji: Szereg homologiczny i nazewnictwo alkenów.
Planowany czas lekcji: 45 minut
Cele ogólne:
kształtowanie umiejętności wypowiadania się oraz formułowania wniosków
kształtowanie umiejętności samodzielnego poszukiwania i przetwarzania informacji,
Cele operacyjne:
poszerzenie wiedzy zdobytej przez uczniów na wcześniejszych lekcjach,
zapoznanie uczniów z pojęciami alkeny, izomeria położeniowa
kształtowanie umiejętności pisania wzorów izomerów alkenów
kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
kształtowanie umiejętności organizacji pracy w grupie
Metoda: pogadanka z elementami pokazu, samodzielne dochodzenie do wiedzy.
Środki dydaktyczne: modele kulkowe do konstruowania wzorów, plansze ze wzorami alkenów, foliogramy wykonane w ramach prac dyplomowych.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne- sprawdzenie obecności
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Przypomnienie :
szereg homologiczny
izomeria, izomery
alkany
FAZA REALIZACYJNA:
Przedstawienie wzorów i wyjaśnienie budowy alkenów (plansze, foliogramy)
Zdefiniowanie wzoru ogólnego dla szeregu homologicznego alkenów,
Sformułowanie pytania skierowanego do uczniów: Czy można skonstruować model alkenu o takim samym wzorze sumarycznym ale o innym wzorze strukturalnym?
Uczniowie, po chwili zastanowienia przedstawiają na modelach kulkowych propozycje wzorów,
Wyjaśnienie pojęcia izomerii położeniowej wiązania podwójnego, oraz zasad nazewnictwa alkenów,
Sformułowanie tematu lekcji.
Podanie notatki do zeszytów.
Ćwiczenie w pisaniu wzorów izomerów
Ocena pracy uczniów.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
pytania kierowane do uczniów.
sformułowanie pracy domowej.
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: chemia
Typ szkoły: Liceum profilowane
Dział programowy: Wielofunkcyjne pochodne węglowodorów.
Temat lekcji: Budowa i właściwości monosacharydów.
Planowany czas lekcji: 90 minut
Cele ogólne:
kształtowanie umiejętności samodzielnego poszukiwania wiedzy,
kształtowanie umiejętności wypowiadania się oraz formułowania wniosków
Cele operacyjne:
poszerzenie wiedzy zdobytej przez uczniów na wcześniejszych lekcjach,
zapoznanie uczniów z budową i nazewnictwem cukrów prostych
zapoznanie uczniów ze wzorami monosacharydów
kształtowanie umiejętności pisania wzorów monosacharydów
kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
kształtowanie umiejętności organizacji pracy w grupie
Metoda: projektów, samodzielne dochodzenie do wiedzy, pokaz
Środki dydaktyczne: modele kulkowe do konstruowania wzorów, plansze ze wzorami monosacharydów wykonane przez uczniów w ramach projektów, zestaw odczynników i naczyń laboratoryjnych do badania redukujących właściwości cukrów prostych
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne- sprawdzenie obecności
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Przypomnienie :
ogólna budowa cukrów
podział cukrów
przykłady cukrów
FAZA REALIZACYJNA:
Sformułowanie tematu lekcji.
Przedstawiciele poszczególnych grup prezentują efekty pracy:
Tematy projektów:
Budowa, otrzymywanie i zastosowanie glukozy.
Właściwości fizyczne i chemiczne glukozy (pokaz)
Budowa, otrzymywanie i zastosowanie fruktozy.
Właściwości fizyczne i chemiczne fruktozy (pokaz)
Sformułowanie krótkiej notatki.
Ćwiczenia w pisaniu wzorów monosacharydów
Ocena pracy uczniów.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
pytania kierowane do uczniów.
KONSPEKT LEKCJI
Przedmiot: chemia
Dział programowy: Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów.
Temat lekcji: Właściwości estrów.
Planowany czas lekcji: 45 minut
Cele ogólne:
poszerzenie wiedzy zdobytej przez uczniów na wcześniejszych lekcjach,
kształtowanie umiejętności samodzielnego poszukiwania wiedzy,
Cele operacyjne:
poszerzenie wiedzy zdobytej przez uczniów na wcześniejszych lekcjach,
zapoznanie uczniów z właściwościami fizycznymi i chemicznymi estrów
kształtowanie umiejętności wypowiadania się oraz formułowania wniosków
kształtowanie umiejętności pisania równań reakcji
kształtowanie umiejętności logicznego myślenia
kształtowanie umiejętności organizacji pracy w grupie
Metoda: problemowa- samodzielne dochodzenie do wiedzy.
Środki dydaktyczne: zestaw odczynników do badania właściwości chemicznych estrów, probówki kolby Erlenmayera.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne- sprawdzenie obecności
FAZA WPROWADZAJĄCA:
Przypomnienie :
jakimi właściwościami mogą charakteryzować się substancje chemiczne
podział właściwości na chemiczne i fizyczne
FAZA REALIZACYJNA:
Sformułowanie tematu lekcji
Określenie problemu i sformułowanie pytania: Jakie właściwości posiadają estry?
Samodzielne ( w grupach 4 osobowych) wykonanie przez uczniów odpowiednich eksperymentów ilustrujących właściwości estrów .
Prezentacja przez liderów poszczególnych grup wyników eksperymentów, propozycje zapisu równań reakcji.
Poprawianie ewentualnych błędów i wyjaśnianie wątpliwości przez nauczyciela.
Zapis wyników w zeszycie.
Uzupełnienie wiadomości przez nauczyciela
Samoocena pracy uczniów.
FAZA PODSUMOWUJĄCA:
pytania kierowane do uczniów.
sformułowanie pracy domowej.