![]() | Pobierz cały dokument pogoda.jesienia.wychowanie.przedszkolne.doc Rozmiar 30 KB |
"Pogoda jesienią... Zabawy rozwijające samodzielność u dzieci" - scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 5 - letnich
Cel ogólny: Odkrywanie własnych możliwości w różnych sferach aktywności (Podstawa programowa obszar II pkt 9).
Cele szczegółowe: (dziecko)
1. Udziela odpowiedzi pełno zdaniowej na zadane pytanie
2. Precyzyjnie przekalkowuje podany wzór
3. Przekształca dany obraz w nowy, inny.
4. Samodzielnie organizuje swój warsztat pracy.
5. Różnicuje liczbę słyszanych dźwięków-sprawnie przelicza w zakresie
6. Zna zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla późnej jesieni.
Metody:
-słowne, czynne, percepcyjne
-techniki twórczego myślenia: przekształcenia, co by było gdyby
-techniki relaksacyjne: ćwiczenia ciszy, wizualizacja, elementy dramy
Forma pracy:
-z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne:
Wiersz H. Bechlerowej „Parasole”, karty pracy indywidualnej, nagrania muzyki relaksacyjnej, sylwety parasoli dla dzieci + sylwety kropel deszczu do liczenia, szarfy, materiały plastyczne potrzebne do samodzielnego organizowania warsztatu pracy.
Przebieg:
I część wstępna
1. Ćwiczenia ciszy
-przejście po obwodzie „kałuży” krokiem mierniczym
-przekazywanie sobie kolejno przez dzieci po okręgu kubka z wodą
2. Wprowadzenie umownej formy rozliczania przygotowanych zadań edukacyjnych (4 chmury: biała, niebieska, szara, czarna) pod niebieską dzieci przypinają krople deszczu, pod szarą śnieżynki, pod białą śnieg z deszczem a pod czarną kulki gradowe.
3. Słuchanie wiersza H. Bechlerowej „Parasole” recytowanego przez nauczycielkę.
Na ulicy pod drzewami
parasole dwa.
Pod tym dużym idzie mama
pod tym małym ja.
Idę z mamą. Idę słucham,
mama słucha też,
jak z drzewami o czymś szepce
rozgadany deszcz.
Szepcze cicho, to znów głośniej,
w rynnie dzwoni, gra
i wesoło stuka, puka
w parasole dwa.
4. Rozmowa na temat wiersza; (cele szczegółowe nr 1 i 6)
-Pod czym idą mama i córka?
-Co robi deszcz w wierszu?
-Przed czym chroni nas parasol?
-Jakie zjawiska atmosferyczne są charakterystyczne dla późnej jesieni?
-Co tworzy się na ziemi gdy pada deszcz lub topnieje śnieg?
5. Zabawa „Kałuże niezbyt duże” („Terapia ruchem i muzyką” J, J Stadniccy).
![]() | Pobierz cały dokument pogoda.jesienia.wychowanie.przedszkolne.doc rozmiar 30 KB |