Konspekt - Książka zastępsza Wisławy Szymborskiej, Pedagogiczne


KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

KLASA III GIMNAZJUM

(2 lekcje)

Temat: Wokół poprawności językowej - „Książka zastępcza” Wisławy Szymborskiej.

Cele lekcji

Uczeń:

- zna biografię Wisławy Szymborskiej,

- streszcza tekst Szymborskiej,

- określa przedstawiony problem, stosunek autorki do telewizji,

- wyraża własne opinie na temat problemów poruszanych w tekście,

- określa cechy kompozycyjne i stylistyczne tekstu,

- rozpoi naje słowa modne i zastępuje je stosowniejszymi w danym kontekście wyrazami bliskoznacznymi,

- podaje własne przykłady wyrazów modnych

- wyraża opinię o użyteczności wyrazów modnych w komunikacji językowej,

- zna definicję pojęć: moda językowa, wyraz modny, norma językowa, błąd językowy

- samodzielnie wykonuje ćwiczenia wzbogacające zasób słownictwa,

Metody pracy

- podająca, problemowa, pogadanka, ćwiczenia redakcyjne, sporządzanie notatki.

Formy pracy

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne

- „Mowa Polska 3”, M. Danielewiczowa, s.28-33

- Wielki słownik poprawnej polszczyzny

Tok lekcji

Wprowadzenie w tematykę zajęć

1. Zapoznanie uczniów z biografią Wisławy Szymborskiej,

2. Zapisanie tematu lekcji: Wokół poprawności językowej - „Książka zastępcza” Wisławy Szymborskiej

3. Odczytanie tekstu „Książka zastępcza” zamieszczonego w podręczniku.

Budowanie wypowiedzi w oparciu o tekst

4. Uczniowie dokonują analizy i interpretacji tekstu M.Wańkowicza, odpowiadają na następujące pytania:

a. jakiemu problemowi poświęcony został tekst Wisławy Szymborskiej?

b. w jaki sposób autorka określa swój stosunek do telewizji? Czy wasze stanowisko w tej sprawie jest podobne? Podajcie argumenty.

c. jaka jest kompozycja przedstawionego tekstu? Czym wyróżniają się od strony językowej jego poszczególne części?

d. dla omawianego tekstu charakterystyczne są szeregi wyliczeń obejmujące wyrażenia, które mają takie same właściwości gramatyczne i znaczeniowe. Wskażcie parę takich wyliczeń, jaką pełnią one funkcję?

e. tekst Wisławy Szymborskiej utrzymany jest miejscami w tonie ironicznym, a miejscami ostrym i oskarżycielskim. Za pomocą jakich środków językowych osiąga autorka te efekty?

f. w tekście Wisławy Szymborskiej pojawiają się dwa zdania pytające i jedno wykrzyknikowe. Jaką pełnią one funkcję na tle pozostałych zdań oznajmujących?

g. czy waszym zdaniem wyrazy modne utrudniają czy ułatwiają ludziom porozumiewanie?

5. Uczniowie wyjaśniają jak rozumieją znaczenie następujących pojęć: moda językowa, wyraz modny, norma językowa, błąd językowy.

6. Uczniowie wykorzystując wiedzę zdobytą przy analizie i interpretacji opowiadania wykonują ćwiczenia Wzbogacajmy nasz słownik z podręcznika s.30-31

7. Podsumowanie lekcji: zebranie wniosków płynących z analizy i interpretacji tekstu Wisławy Szymborskiej, które jako notatka zostają zapisane w zeszycie.

8. Zadanie pracy domowej: ćwiczenia 7,8,9 str.32-33

1


