Konspekt nr 1
Temat: Nauczanie pracy nóg do kraula na piersiach.
CELE GŁÓWNE LEKCJI:
-UMIEJĘTNOŚCI : oswojenie z wodą, nauczanie poszczególnych elementów techniki pływania kraulem na piersiach.
-WIADOMOŚCI : z zakresu technik pływackich..
-MOTORYCZNOŚĆ: orientacja, szybkość.
-AKCENT WYCH. : rywalizacja, współpraca w grupie.
MIEJSCE ĆWICZEŃ : pływalnia kryta
CZAS ZAJĘĆ : 45 minut
KLASA\LICZBA\PŁEĆ : 5 \ 10 \ chłopcy
PRZYBORY : deski,obręcze.
DATA : 18.09.2006 r.
TOK LEKCJI |
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE |
DOZOW. |
UWAGI ORG.-METOD. |
I. Zorganizowanie grupy |
1. Zbiórka w szeregu. 2. Powitanie sportowe grupy. 3. Sprawdzenie obecności. Kontrola ubioru i czystości ciała. |
2 min |
- zdjęcie biżuterii - stroje pływackie, czepki |
II. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji |
1. Podanie tematu i zadań lekcji 2. Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach. |
1 min |
- jest najszybszym sposobem pływania w pływaniu sportowym. |
III. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka
|
1. Pozycja rozkroczna: skłony tułowia w przód z pogłębieniem (1,2,3) - wyprost tułowia. 2. Pozycja j.w.: naprzemianstronne krążenia ramion w przód i w tył. 3. Pozycja j.w.: krążenia bioder w prawo i lewą stronę. 4. Siad prosty podparty: krążenia głowy w prawą i lewą stronę, ruchy potakiwania i przeczenia. 5. Siad skrzyżny: krążenia stopy (P i L) w prawą i lewą stronę, zginanie grzbietowe i podeszwowe. 6. Pozycja rozkroczna: krążenia kolan do wewnątrz i na zewnątrz.
METODYKA NAUCZANIA RUCHÓW NÓG DO KRAULA NA PIERSIACH
Pokaz i objaśnienie 1. Leżenie przodem na ławeczce - ruchy nóg do kraula na piersiach. Wejście do wody i ustawienie w dwóch szeregach. 2. Zabawa ożywiająca „Natarcie" na sygnał prowadzącego uczniowie biegną na przeciwną stronę basenu. W miejscu spotkania się szeregów wydają okrzyk „HURA". Wygrywa zespół, który pierwszy ustawi się przy przeciwnej ścianie basenu.
|
8 min |
- ręce ułożone na biodrach - siad na desce
- ręce ułożone na kolanach |
IV. Kształtowa- nie umiejętności i doskonalenie sprawności |
1. Ćwiczenia oddechowe. Opad T w przód, chwyt oburącz za przelew basenu na szerokość barków: a) wdech - uniesienie głowy nad powierzchnię wody, b) wydech - głowa w wodzie między ramionami. 2.„Fontanna"- kraulowe ruchy nóg w leżeniu na piersiach, przy ścianie basenu. 3. „Gejzery" - ćwiczący chwytają obręcz i kładą się na piersiach wykonując naprzemianstronne ruchy nóg. 4. Zabawa doskonaląca leżenie na wodzie - „Karuzela", uczniowie w kołach odliczają dodwóch, koło obraca się (w lewo lub w prawo). Na sygnał prowadzącego jedynki kładą się na wodzie na grzbiecie, z nogami skierowanymi do środka koła i wykonują naprzemianstronne ruchy nóg. 5. W leżeniu na piersiach przy brzegu, odepchnięcie od ściany i powrót za pomocą ruchów nóg - wydech do wody. 6. „Badacze dna" - uczniowie przepływają pod obręczą (trzymaną przez prowadzącego) przy pomocy naprzemianstronnych ruchów nóg. 7. Ze współćwiczącym - ruchy nóg do kraula na piersiach a) w miejscu, b) w ruchu. - bez oddychania i z oddychaniem. 8. Skoki „delfina” - pływanie pod wodą (wydech do wody). 9. Kraulowe ruchy nóg z deską. 10. „Skoki do dziupli”. |
27min
|
- objaśnienie krótkie i zwięzłe, |
V. Uspokojenie organizmu |
1. Leżenie na grzbiecie - głębokie wdechy i wydechy. 2. „Czaty w wodzie” - uczniowie poruszają się w stronę nauczyciela. W momencie gdy nauczyciel odwróci się w ich stronę muszą stać bez ruchu. |
4 min |
- deska ułożona pod biodrami |
VI. Czynności organizacyjno- porządkowe |
1. Zbiórka w dwuszeregu - omówienie lekcji. 2. Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia.
|
2 min |
- niećwiczący odkładają sprzęt na wyznaczone miejsce |
VII. Nastawienie do aktywności w czasie wolnym |
1. Zachęcenie do regularnych ćwiczeń. 2. Pożegnanie grupy |
1 min |
|
Prowadzący: Marek Kloc