1. WSTĘP
Scenariusz do zajęć zintegrowanych w kl. I .
Udział w zajęciach zaproszonych dzieci z klasy "0".
BLOK TEMATYCZNY: CZAS NA WĘDRÓWKI I ZWIEDZANIE.
Czas trwania: 45 min.
TEMAT DNIA: ZWIEDZAMY WARSZAWĘ.
Placówka: Szkoła Podstawowa w Niebylcu.
Prowadząca: mgr Jolanta Jastrząb.
Cele operacyjne:
- uczeń wskazuje na mapie Polski: Wisłę, Kraków, Warszawę,
- wie, że Wisła to największa rzeka Polski,
- wie, że obecną stolicą Polski jest Warszawa i że leży nad rzeką Wisłą,
- wymienia zabytki i znane pomniki Warszawy,
- wie, że herbem Warszawy jest Syrena,
- uzupełnia zdania o Warszawie nazwami zabytków,
- czyta ze zrozumieniem tekst obrazkowo - literowy i odpowiada na pytania związane z tekstem,
- śpiewa piosenkę "Na wędrówkę",
- układa zdania z rozsypanki zdaniowej (duża litera - początek zdania, kropka- koniec zdania),
- pisze wielką literą nazwy zabytków i pomników,
Metoda:- słowna: rozmowa, pogadanka,
- oglądowa: pokaz, obserwacja,
- czynne: zadań stawianych uczniom,
Środki dydaktyczne:
mapa fizyczna Polski, krzyżówka, zdania z rozsypanki dla każdego ucznia, ilustracje zabytków i znanych pomników Warszawy z podpisami, albumy, widokówki, podręcznik "Wesoła szkoła", karty pracy, rozcięty herb Warszawy - Syrenka dla kl. "0", kartki, klej,
Przebieg zajęć:1. Powitanie "inaczej":
- Witam serdecznie panią wychowawczynię klasy "0",
- Witam wszystkie dzieci, które mają jasne włosy,
- Witam wszystkie dzieci, które mają ciemne włosy,
- Witam wszystkie dzieci uśmiechnięte,
- Witam wszystkie dzieci smutne.
2. Śpiewanie piosenki "Na wędrówkę".
3. Nawiązanie do tematu dnia:
- N: Zapraszam wszystkich do odpowiedzi. W nagrodę za dobrą odpowiedź dostaniecie ode mnie kółeczko. Na końcu lekcji policzymy, ile kółeczek kto zdobył.
- N: Przez kilka dni wędrowaliśmy po Polsce. Spójrzcie na mapę. Kto przypomni w jakich miejscach byliśmy? - oczywiście "na niby".
- U: Wędrowaliśmy wzdłuż rzeki Wisły, która jest największą polską rzeką. Byliśmy już w górach, w Krakowie i nad Morzem Bałtyckim (pokaz na mapie).
- N: Kto z klasy "0" zna legendę związaną z miastem Krakowem?
- U: Legenda o smoku wawelskim
- N: Opowiedz nam krótko tę legendę. ( dziecko opowiada),
- Czy znacie piosenkę o Krakowie i Wiśle?
- Śpiewanie piosenki "Nasza Wisła".
4. Rozwiązywanie zagadki:
- N: Posłuchajcie zagadki i odpowiedzcie, do jakiego miasta "zawędrujemy" dzisiaj poznając jego historię i zabytki?
Ognista panienka miecz i tarczę ma w rękach
Chociaż nie jest rycerzem to stolicy nam strzeże?
- U: Warszawa
- N: Tak, dzisiaj będziemy zwiedzać Warszawę. Kto odnajdzie Warszawę na mapie Polski? (chętne dziecko z kl. I lub 0). Czym jest Warszawa dla nas Polaków?
- U: Warszawa jest stolicą Polski.
- N: Co to oznacza, że jest stolicą?
- U: Warszawa jest największym miastem Polski, mieszka w niej prezydent Aleksander Kwaśniewski, znajduje się tam siedziba naszego rządu - Sejm i Senat.
5. Samorzutne wypowiedzi uczniów o Warszawie na podstawie zgromadzonych ilustracji, pocztówek, albumów:
- N: Jakie zabytki Warszawy znajdują się na ilustracjach?
- Uczniowie odczytują nazwy zabytków - podpisy pod ilustracjami: Stare Miasto, Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta III Wazy, Łazienki, Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza.
- N: Zobaczcie, tutaj są ilustracje ważniejszych pomników Warszawy. Odczytajmy nazwy tych pomników, a może rozpoznajecie niektóre?
- U: Pomnik Nike - Bohaterom Warszawy, Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach, Pomnik Syrenki.
- N: Zwróćcie uwagę na pisownię nazw zabytków. Jaka literą piszemy nazwy pomników i zabytków?
- U: Wielką literą.
6. Drama: Przewodnik oprowadza wycieczkę po stolicy Polski.
- Naucz. umieszcza w różnych miejscach klasy duże ilustracje poznanych zabytków i pomników Warszawy. Jeden z uczniów jest przewodnikiem, kilkoro uczniów z kl. I i 0 to wycieczka.
- U: "Dzień dobry. Jesteśmy uczniami ze szkoły podst. z Niebylca. Przyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy i chętnie zwidzimy naszą stolicę.
- Przewodnik: Witam serdecznie. Jestem przewodnikiem i zapraszam do zwiedzania Warszawy. Oto Pałac Kultury i Nauki. Teraz pojedziemy na 32 piętro i stąd będziemy oglądać całą Warszawę. (Nauczycielka kieruje tak zabawę, aby wszyscy uczniowie, którzy chcą mogli wziąć udział w roli przewodnika lub turysty).
7. Zabawa ruchowa "Jedzie pociąg z daleka": Wszystkie dzieci ustawiają się w pociąg , jada i śpiewają piosenkę. Gdy naucz. pokazuje napis WARSZAWA pociąg zatrzymuje się, uczeń stojący na końcu przebiega szybko na początek i zabawa trwa dalej.
8. Praca samodzielna:
- Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej - klasa I,
- Układanie rozciętej Syrenki Warszawskiej i naklejenie na karton - klasa 0 - praca w grupkach.
9. Sprawdzenie pracy samodzielnej:
- Odczytanie zdań: Warszawa jest stolicą Polski.
Warszawa leży nad rzeką Wisłą.
Herbem Warszawy jest Syrenka.
- Pisanie zdań z pamięci w zeszycie pod tematem dnia: Zwiedzamy Warszawę.
- Sprawdzenie prac dzieci z "0".
10. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki:
* Największa rzeka Polski.
* Jaki król stoi na kolumnie na Placu Zamkowym?
* Zamek ................. .
* Grób Nieznanego ........................ .
* Piękny park w Warszawie?
* Pomnik - Bohaterom Warszawy?
* Stolica Polski.
|
|
|
W |
I |
S |
Ł |
A |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Z |
Y |
G |
M |
U |
N |
T |
|
|
|
|
|
|
K |
R |
Ó |
L |
E |
W |
S |
K |
I |
Ż |
O |
Ł |
N |
I |
E |
R |
Z |
A |
|
|
|
|
Ł |
A |
Z |
I |
E |
N |
K |
I |
|
|
|
|
|
|
|
|
N |
I |
K |
E |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W |
A |
R |
S |
Z |
A |
W |
A |
|
- odczytanie hasła krzyżówki - SYRENKA.
10. Wyjaśnienie znaczenia wyrazu - herb:
- Co przedstawia herb Warszawy? - naucz. zaprasza dzieci kl. 0 na środek klasy ze swoimi pracami - Syrenkami.
- U: Herb przedstawia Syrenkę.
- N: Czym jest Syrenka dla Warszawy? (herbem)
- N: Gdzie znajduje się pomnik Syreny? (w Warszawie nad Wisłą),
- N: Co Syrenka trzyma w ręku? (miecz i tarczę)
- Naucz. wyjaśnia, że Syrenka ma bronić Polaków przed wrogami. Syrenka jest symbolem walki o wolność Polski.
12. Utrwalenie pisowni wyrazu - herb i uzupełnienie nim zdania. Wpisanie wyrazu do słowniczka ortograficznego.
13. Ciche czytanie tekstu obrazkowo - wyrazowego pt. "List z Warszawy".
14. Głośne czytanie tekstu "List z Warszawy"
15. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
- Kto pisze list?
- Do kogo jest list adresowany?
- Gdzie pojechał Paweł na wycieczkę?
- Co już zwiedzał?
- Jakie wrażenia zrobiła na nim Warszawa?
18. Podsumowanie i przeliczenie kółeczek przez uczniów - wpisanie "ocenek" do dziennika i do zeszytów.
3