5488


SCENARIUSZ SPOTKANIA

RADY PEDAGOGICZNEJ

OPRACOWAŁ: ARTUR KARWOWSKI

SIEDLCE 2005

Temat: Ocenianie w szkole, błędy w ocenianiu.

Główne zagadnienia: - Czym jest ocenianie?

Cele: Określenie roli oceniania, analiza cech oceny, ustalenie najczęściej popełnianych błędów przez nauczyciela wpływających na oceny.

Materiały: Wewnątrzszkolny System Oceniania

Przedmiotowy System Oceniania

Papier, markery.

Literatura: Pozycje bibliograficzne, które można wykorzystać do opracowania tematu zajęć.

- Niemierko B. „Między oceną szkolną a dydaktyczną” WsiP Wa-a 1997

- Kosińska E. „Ocenianie w szkole” Rubikon Kraków 2000

- Hudańska J. „Szkolny system oceniania” Poznań 2000

- Grondas M. „Psychologiczne aspekty oceniania. Poradnik nauczyciela.” Wyd. RAABE Wa-a 2000

Czas trwania spotkania: 2godziny 30 minut

Opracował: Artur Karwowski

Osoby uczestniczące w spotkaniu: - dyrektor szkoły

Przebieg zajęć:

  1. Dyrektor szkoły wita zebranych, przedstawia cel spotkania Rady Pedagogicznej oraz oddaje głos nauczycielowi prowadzącemu szkolenie.

  1. Wprowadzenie

W każdej sytuacji, w której spotykają się ludzie, występuje zjawisko oceniania. Lekcja w szkole jest szczególną sytuacją, w której mimochodem lub celowo dokonuje się oceny.

Oceniając zachowania i działania ucznia nauczyciel ujmuje wartości realizowane w szkole według przyjętego przez szkołę wzorca, do którego się odnosi. Ocenianiu towarzyszy zwykle wystawienie oceny cząstkowej, semestralnej lub końcoworocznej. Ocenianie jest celem samym w sobie. Ocenianie jest procesem i systemem, który ma wspomagać pracę nauczycieli i rodziców nad sprawnym i mądrym wchodzeniem w życie młodego pokolenia.

  1. Rozwinięcie

a) Pytanie : „W jaki sposób oceny wpływają na pracę uczniów na lekcji?”

Członkowie Rady Pedagogicznej podzieleni zostają na dwie 4 - osobowe grupy robocze. Każda z grup otrzymuje do wykonania zadanie. Na arkuszach papieru zapisywane są odpowiedzi na zadane pytania. Po 15 minutach wybrani przedstawiciele poszczególnych grup dokonują prezentacji wyników.

Ewentualne odpowiedzi:

Ocenianie ma pomóc uczniowi w :

b) Zagadnienie: „Istota i cechy oceny szkolnej.”

Ocena szkolna jest informacją o wyniku kształcenia, wraz z komentarzem dotyczącym tego wyniku ( B. Niemierko : Pomiar wyników kształcenia ogólnego i zawodowego. Gdańsk 1998)

Komentarz ten dotyczy zarówno warunków uczenia się, sposobu uzyskiwania informacji o wyniku oraz poprawnej jego interpretacji, jak i sposobu wykorzystania tej informacji w toku dalszego uczenia się.

Ocena szkolna to rezultat pracy ucznia określony stopniem szkolnym bądź opinią nauczyciela w formie słownej, opisowej lub inny uzgodniony z uczniami sposób. Ocena spełnia zasadnicze funkcje wtedy, gdy dokonywana jest zgodnie z jej podstawowymi cechami, co oznacza, że ocena musi być obiektywna, trafna, rzetelna, jawna i mobilizująca.

Zadanie.

Uczestnicy spotkania podzieleni zostają na zespoły dwuosobowe. Każdy zespół otrzymuje jedną cechę oceny do scharakteryzowania. Czas trwania zadania wynosi 10 minut.

Grupa nr 1 - opracowuje obiektywność oceny,

Grupa nr 2 - trafność,

Grupa nr 3 - rzetelność,

Grupa nr 4 - jawność i mobilizację.

Wyniki pracy poszczególnych grup:

Obiektywność - to podstawowa cecha oceny. Jest to taka ocena, która została wydana nie według mniemania egzaminatora, a na podstawie z góry ustalonych kryteriów. Osiągnięcie pełnego obiektywizmu jest trudne. Oceną obiektywną jest ocena wyrażająca rzeczywisty poziom wiadomości uczniów.

Trafność - cecha wiążąca się ściśle z obiektywnością. Ocena jest trafna wtedy, gdy wyraża odpowiedni zakres osiągnięć ucznia, gdy odzwierciedla rzeczywiście to, co zamierzaliśmy stwierdzić. Ocena o dużym stopniu trafności wyraża się zdolnością różnicowania poszczególnych uczniów w zależności od reprezentowanego przez nich poziomu wiedzy i umiejętności, pozwala wyodrębnić w danej klasie uczniów lepiej i gorzej przygotowanych.

Rzetelność - ocena jest rzetelna, gdy przy sprawdzaniu osiągnięć ucznia z tego samego zakresu materiału, otrzymujemy ten sam lub zbliżony wynik - stopień. Rzetelność oceny jest tym większa im wynik jest bardziej uzależniony od poziomu wiedzy uczniów, a mniej od pewnych niekontrolowanych czynników, takich jak usposobienie nauczyciela, jego samopoczucie w danym dniu, uprzedzenia lub sympatia do niektórych uczniów, zmęczenie uczniów czy niezrozumienie pytania.

Jawność - jest w ocenie szkolnej warunkiem koniecznym. Każdy oceniony musi znać wynik swojej pracy. Nauczyciel powinien przekazywać tę informację możliwie jak najszybciej. Ważnym elementem jest również to, aby nauczyciel uzasadnił wystawioną ocenę i wskazał uczniowi kierunek dalszej pracy. Znając oceny i zalecenia uczeń może usprawnić swoją pracę.

Mobilizacja ucznia do pracy - warunek ten jest spełniony, gdy nauczyciel potrafi ukazać zarówno pozytywne jak i negatywne strony pracy ucznia. Bezstronna, rzeczowa analiza odpowiedzi dopinguje go do dalszej pracy nad sobą. Podsyca wiarę we własne siły i zachęca do uzyskiwania coraz lepszych wyników w nauce.

  1. Zagadnienie: ”Funkcje oceny w procesie kształcenia.”

W dalszej części spotkania następuje przedstawienie i omówienie poszczególnych funkcji oceny.

Funkcje destrukcyjne:

Funkcje konstruktywne:

  1. Następnie zwrócona została uwaga na to, jak ważne jest zagadnienie oceny ucznia oraz na fakt, że niewłaściwe przeprowadzenie oceniania może zniweczyć wszystkie efekty dotychczasowego dorobku ucznia.

Zadanie:

Spośród osób biorących udział w szkoleniu wytypowano grupy 3 - osobowe. Każda grupa w ciągu 15 minut wytypowała najczęściej popełniane błędy nauczycieli popełniane w trakcie przeprowadzania oceniania uczniów. Po określonym czasie przedstawiciele grup zreferowali wyniki.

Grupa nr 1 - błędy nauczyciela popełniane w procesie dydaktycznym,

Grupa nr 2 - błędy popełniane przy ocenianiu,

Grupa nr 3 - błędy uwarunkowane cechami osoby oceniającej (nauczyciela)

Wyniki:

Błędy nauczyciela popełniane w procesie dydaktycznym rzutujące na późniejsze oceny:

Błędy popełniane przy ocenianiu:

Błędy uwarunkowane cechami osoby oceniającej:

- zaniżona lub zawyżona samoocena,

- stany napięć i konfliktów wewnętrznych,

- niechęć do wglądu we własną psychikę, brak motywacji do doskonalenia siebie,

- uległa lub agresywna postawa życiowa,

- mała złożoność struktur poznawczych (niewiele kategorii poznawczych i - percepcyjnych zmniejsza trafność postrzegania),

- konkretność umysłu i postrzeganie innych na zasadzie „czarno - białej”, schematyzm w myśleniu i działaniu, mała tolerancja na wieloznaczność,

- zależność od autorytetów i stereotypów,

- egocentryzm,

- niska dyspozycyjność,

- rutyna zawodowa.

  1. Podsumowanie.

Ocena ucznia to swoista zapłata za jego trud poniesiony podczas zdobywania nowych wiadomości, umiejętności, potwierdzenie słuszności wybranej przez niego drogi. W przypadku, gdy nie zrozumiemy tego faktu, możemy jednym, nierozważnym posunięciem zniweczyć cały dorobek ucznia i efekty pracy innych nauczycieli.

  1. Zakończenie.

Dyrektor szkoły dziękuje uczestnikom szkolenia za czynny udział w zajęciach oraz osobie prowadzącej za przygotowanie prelekcji.


