Konspekt lekcji wychowawczej w klasie IV
Temat: Rola przyjaźni w naszym życiu.
Cele:
Poznawczy:
- ukazanie czym jest przyjaźń,
- uświadomienie wartości przyjaźni w życiu człowieka,
- poznanie cech dobrego przyjaciela,
- przedstawienie cech prawdziwej przyjaźni i tego co ją buduje, a co ją niszczy.
Wychowawczy:
- kształtowanie postawy przyjacielskiej,
- budzenie refleksji nad przyjaźnią,
- rozwijanie umiejętności wyrażania własnych myśli i ekspresji,
- kształcenie umiejętności współpracy w grupie.
Metody pracy:
Podająca:
- dekalog przyjaźni,
Aktywizujące:
- zabawa integrująca,
- pytania i odpowiedzi,
- dyskusja i "burza mózgów",
- praca indywidualna uczniów,
- praca zbiorowa uczniów,
- test sprawdzający,
- praca plastyczna,
- piosenka.
Forma pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki:
- tablica,
- magnesy,
- flamastry,
-blok, mazaki, pastele, kredki, farby,
- test
Tok zajęć
1.Wprowadzenie:
Podanie tematu i celów lekcji. Wyjaśnienie przygotowanych prez uczniów pojęć: przyjaźń i przyjaciel.
2. Podział klasy na grupy i wylosowanie przez każdą grupę przysłowia do opracowania
( "MOŻESZ GROMADZIĆ PRZERÓŻNE SKARBY, ALE NAJCEN NIEJSZĄ RZECZĄ JEST PRAWDZIWY PRZYJACIEL" , …)
1. Zabawa integracyjna-jakie cechy powinien mieć dobry przyjaciel, a czego powinien unikać?
Uczniowie stoją w kółku. Każdy wymienia jedną cechę. Następny mówi co zapamiętał po swoim poprzedniku oraz wymienia swoje cechy.
2.Kodeks przyjaźni
Nauczyciel zawiesza na tablicy planszę z zasadami oraz złymi zachowaniami dotyczącymi przyjaźni. Wskazuje jednego z uczniów aby głośno je przeczytał. Uczestnicy zajęć wybierają kilka najważniejszych z nich, którymi należy się kierować w przyjaźni, tworząc swój kodeks.
3. Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. Przyjaciel wie.
4. Postać idealnego przyjaciela
Wychowankowie z przyniesionych przez siebie materiałów mają za zadanie stworzyć postać idealnego przyjaciela, takiego jakiego mają, bądź takiego jakiego chcieliby mieć. Po ukończeniu prac mają zastanowić się nad pytaniem: "Co cenię w swoim przyjacielu?" i wypisać kilka najważniejszych cech swojego przyjaciela wokół stworzonych wizerunków. Następnie każdy przedstawia swoją postać i w kilku słowach ją omawia.
5. Podsumowanie i ocena pracy
Uczniowie nadal siedzą w kręgu wokół stołu, każdy z nich po kolei kończy zdanie: "Aby być lepszym przyjacielem muszę popracować nad...".
4. Test na przyjaciela
Wychowawca rozdaje uczniom testy sprawdzające na ile każdy z nich nadaje się na przyjaciela. Po rozwiązaniu uczniowie liczą punkty za każdą odpowiedź, nauczyciel czyta odpowiedź do każdej punktacji końcowej.
5. Zakończenie zajęć - odczytanie krótkiego wierszyka.
„Dobrzy koledzy są jak cenne klejnoty, ale prawdziwy skarb to przyjaciel. Niełatwo jednak znaleźć go w tłumie, bo tylko ten może mieć przyjaciela, kto sam przyjacielem być umie”.
ZAŁĄCZNIKI
"MOŻESZ GROMADZIĆ PRZERÓŻNE SKARBY, ALE NAJCENNIEJSZĄ RZECZĄ JEST PRAWDZIWY PRZYJACIEL..."
(św. Jan Chryzostom Pasek)
„Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”
(Adam Mickiewicz)
„Dla nowego przyjaciela nie opuszczaj starego”
Zaakceptować przyjaciela nawet z jego wadami.
Zrozumieć jego trudne momenty.
Pożyczać mu chętnie swoje rzeczy.
Pamiętać o jego urodzinach.
Nie być zazdrosnym.
Być szczerym w stosunku do niego.
Umieć wybaczać sobie nawzajem.
Spotykać się ze sobą co najmniej trzy razy dziennie.
Zabraniać mu spotykać się z innymi przyjaciółmi.
Robić wszystko co mi każe, nawet złe rzeczy.
Pomagać mu tylko wtedy, gdy wiem, że on mi się odwdzięczy.
Nie być złośliwym względem niego.
Nie naśmiewać się z niego w towarzystwie innych.
Kodeks przyjaźni
Dobrzy koledzy są jak cenne klejnoty, ale prawdziwy skarb to przyjaciel. Niełatwo jednak znaleźć go w tłumie, bo tylko ten może mieć przyjaciela, kto sam przyjacielem być umie.