Scenariusz zajęcia otwartego dnia 29.04.2009 r. w grupie „Misie”
Temat kompleksowy: „Wiosna na łące”
Temat zajęcia: „O żabkach w czerwonych czapkach” - historyjka obrazkowa
Cele:
- pozna treść opowiadania H. Bechlerowej „O żabkach w czerwonych czapkach”
- skupi uwagę w czasie czytania tekstu przez nauczycielkę
- ułoży historyjkę wg kolejności wydarzeń
- współdziała z rodzicem podczas zabaw i wykonywania zadań
- odczyta proste wyrazy (mama, tata, dom, kot) i połączy z odpowiednim obrazkiem
- udzieli logicznych odpowiedzi na zadane pytania
Metody:
- słowna
- czynna
- oglądowa
Formy pracy:
- z całą grupą
- indywidualna
- zespołowa
Pomoce: historyjka obrazkowa na tablicę, obrazki (dom, mama, tata, kot), żabki z wyrazami (na tablicę), historyjka z książki dla każdego dziecka, historyjka miniaturki dla każdego dziecka, karty pracy, bębenek, kołatka, magnetofon, płyta CD z melodią „Panie Janie”, napisy (re, re, re; kum, kum, kum; rade, rade, rade; rech, rech, rech),
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci i rodziców
- zagadka
- dzisiaj dowiemy się co przydarzyło się żabkom na pewnej łące, posłuchajcie uważnie
2. Słuchanie opowiadania H. Bechlerowej „ O żabkach w czerwonych czapkach”
- nauczycielka czyta opowiadanie i pokazuje ilustracje
- przypina je w rozsypce na drugiej tablicy
3. Rozmowa o opowiadaniu
- Jak nazywały się żabki?
- Co zrobiły żabki?
- Kto przybył na zabawę?
- Czy zwierzęta dobrze się bawiły?
- Kto przybył na końcu? Dlaczego?
- Czy żabki uciekły bocianowi?
- Jak przebrały się żabki?
- Co zobaczył z gniazda bocian?
- Dlaczego żabki były widoczne w zielonej trawie?
- Co poradziła im stara żaba?
- Czy bocian odnalazł zielone żabki w zielonej trawie?
4. Ustalenie kolejności obrazków i przypięcie na pierwszej tablicy
- przypięcie na pierwszej tablicy
- zmiana kolejności obrazków - wyznaczone dzieci odgadują zamianę obrazków
5. Zabawa ruchowa „Małe i duże żabki”
- dzieci - małe żabki (kołatka ) kołatka - skaczą dzieci, bębenek - skaczą rodzice
- rodzice - duże żabki (bębenek)
* rodzic stoi na dywanie (mama żaba) a dziecko żabka pływa w stawie, na przerwę w muzyce wraca do mamusi i przytula się - przy piosence „Zielone żabki”
6. Zabawa na dywanie z kopertami (rodzic i dziecko)
- rodzice siadają w siadzie skrzyżnym na dywanie , dziecko przynosi ze stolika tackę z kopertami
a) układanie historyjki obrazkowej przez dziecko i rodzica na zmianę
b) zabawa w odgadywanie zmiany kolejności obrazka (rodzic zamienia a dziecko odgaduje, potem
odwrotnie)
c) odgadywanie dwóch rebusów przez dziecko, rodzic pomaga i ocenia
7. Przed tablicą - dopasowanie do obrazków żabek z napisami
- dziecko podchodzi do tablicy wybiera żabkę, odczyta wyraz na żabce i umieści przy odpowiednim obrazu
(dom, kot, mama, tata, motyl, lody)
8. Praca przy stolikach
- ułożyć i przykleić obrazki wg kolejności ( pokaz sposobu przyklejania obrazków)
- połączyć kredkami napis z obrazkiem ( mama , tata, dom , kot)
9. Rozmowa podsumowująca
- Co robiliśmy dzisiaj na zajęciu?
- „Czarodziejski worek” - zaproszone dziecko wyciąga z worka żabkę z zagadką - odgaduje ją
10. Wspólny śpiew pt. „Żabi koncert” do melodii „Panie Janie”,
- dzieci i rodzice podzieleni na 4 grupy:
I grupa śpiewa - re, re, re
II grupa śpiewa - kum, kum, kum
III grupa śpiewa - rade, rade, rade,
IV grupa śpiewa - rech, rech, rech
2
Kiedy się najlepiej bawię? Gdy rechotam sobie w stawie. Kiedy skacze, kiedy pływam …Czy już wiesz , jak się nazywam? ( żaba)