Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie II a
Data: 22.09.2009r.
Ośrodek tematyczny: Ogród pełen barw.
Temat dnia: Moje obserwacje.
Cel główny: Kształtowanie postaw proekologicznych.
Cele operacyjne:
Uczeń:
wie jak chronić przyrodę przed zniszczeniem,
potrafi prowadzić kalendarz przyrody,
potrafi określić cechy dobrego obserwatora,
zna pojęcia różnica, odjemna, odjemnik,
umie dokonać prostych pomiarów,
potrafi wypowiadać się pełnymi zdaniami na dany temat,
potrafi poprawnie pisać wyrazy z rz,
potrafi czytać utwór z odpowiednią intonacją,
wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma ruch na świeżym powietrzu.
Metody pracy:
- pogadanka,
praca z tekstem,
drama.
Formy pracy:
- indywidualna jednolita,
zbiorowa jednolita,
Środki dydaktyczne:
karta obserwacji, termometr, karty z rzędami liczb.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta wyraziście wiersz „Tylko raz”.
Uczniowie przedstawiają scenki spotkań ze zwierzętami. Układają dialogi.
Uczniowie wypowiadają się nt. niezbędnego wyposażenia obserwatora na podstawie ilustracji.
Uczniowie przygotowują rady dla obserwatorów przyrody.
Nauczyciel podaje cel i plan obserwacji przyrodniczych dokonanych w najbliższym otoczeniu szkoły.
Uczniowie dokonują prostych pomiarów i obserwacji przyrodniczych w naturalnym środowisku: pomiar temperatury powietrza, zachmurzenie, opady, wygląd drzewa wybranego do obserwacji.
Nauczyciel tłumaczy zasady zabawy terenowej „Odnajdywanie tropów”.
Uczniowie poszukują tropów zostawionych przez nauczyciela.
Uczniowie przedstawiają wyniki obserwacji przyrodniczych i zapisują zdania w zeszycie..
Nauczyciel przedstawia inne sposoby notowania obserwacji przyrodniczych.
Uczniowie wypowiadają się na temat rysunków znaków umownych.
Nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje sposób prowadzenia kalendarza przyrody w kolejnych trzech miesiącach.
Nauczyciel sprawdza znajomość rachunku pamięciowego w zakresie do 20.
Nauczyciel tłumaczy uczniom pojęcia różnica, odjemna, odjemnik i podaje przykłady.
Uczniowie rozwiązują zadania z obliczaniem różnicy dwóch liczb samodzielnie lub z pomocą nauczyciela.
Podsumowanie dnia i samoocena.
Pożegnanie.