Zabawy z literkami, 6-latki


Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich.

Temat:”Zabawy z literkami”

Cele ogólne-rozpoznawanie napisu swojego imienia wśród innych imion,

kojarzenie głosek z odpowiednimi literami ,utrwalenie

znajomości małych i wielkich liter drukowanych,

odczytywanie odpowiednio dobranych wyrazów

Cele operacyjne:

. dziecko:

- rozpoznać swoje imię z pośród innych imion,

-rozumie potrafi różnice między głoską a literą,

-zna drukowane małe i wielkie litery,

-potrafi ułożyć z sylab nowe wyrazy,

-potrafi odczytać wyrazy i dopasować do obrazka,

Liczba dzieci:10

Forma pracy: całą grupą,

Metoda:czynna-zadania do wykonania,

oglądowa-napisy,ilustracje,

Miejsce:sala zajęć

Pomoce dydaktyczne-wizytówki imion, ruchomy alfabet,obrazki,sylaby

na karteczkach,kostka na ścianach której znajdują się

litery, podpisy do obrazków

Organizacja zajęć:dzieci siedzą w półkolu na dywanie przed tablicą.

Przebieg zajęć:

  1. Sprawdzenie listy obecności -nauczycielka wypisuje imiona wszystkich dzieci zadaniem dzieci jest wykreślić swoje imię i odczytać, kogo brakuje.

  1. Podaj litery do napisania słowa-dzieci siedzą w półkolu ze swoimi wizytówkami. Nauczycielka mówi, że chce zapisać na tablicy na przykład wyraz „waga”Pyta dzieci, które z nich ma w swoim imieniu litery potrzebne do zapisania tego wyrazu. Zgłaszane przez dzieci litery zapisuje w kolejności ich wymawiania pozostawiając miejsce na te jeszcze niepodane.

  1. Szukaj obrazka -na dywanie rozłożone są obrazki, nauczycielka wybiera z alfabetu literę,zadaniem dzieci jest znaleźć jak najwięcej obrazków rozpoczynających się tą literą. Kto nazbiera najwięcej obrazków wybiera następną literę? Litera raz wybrana nie bierze już udziału w zabawie.

  1. Zabawa z kostką - dzieci rzucają kostką na ściankach, której znajdują się litery zadaniem dzieci jest wymyślenie wyrazów, których nazwa rozpoczyna się literą,która”wyszła”po rzucie kostką

  1. Zabawa „Zaczarowany zamek”-dzieci poruszają się przy muzyce wyobrażając sobie różne eksponaty znajdujące się w zamku oglądają je podziwiają, gdy muzyka milknie muszą stanąć bez ruchu,kto się poruszy zostanie zaczarowany przez czarownika w posąg.

  1. Gra w sylaby-dzieci otrzymują po dwie sylaby następnie sprawdzają czy można zbudować z nich wyraz, jeżeli nie nauczycielka dobiera z pojemnika sylabę a dzieci sprawdzają czy zbudują wyraz z tą sylabą itd..

  1. Gdzie jest litera-nauczycielka zawiesza na tablicy kilka wyrazów,w których brakuje liter zadaniem dzieci jest odgadnięcie brakujących liter i uzupełnienie tych wyrazów o te litery?

  1. Na tablicy nauczycielka umieszcza obrazki a na dywanie podpisy do tych obrazków zadaniem dzieci jest prawidłowe podpisanie obrazków.

  1. Grupę dzielimy na trzy zespoły każdy zespół otrzymuje ilustrację i podpisy do ilustracji ta drużyna, która pierwsza wykona zadanie wygrywa.


