Pokaz» ZABAWKI W KOLORZE... - klasyfikowanie przedmiotow wedlug barwy(1), Logopedia


KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH DZIECI CZTEROLETNICH

Temat: „Znajdź zabawki w kolorze czerwonym” - zabawa dydaktyczna.

Cele:

Metody:

- samodzielnych doświadczeń

- kierowania własną aktywnością dzieci

- zadań stawianych do wykonania

- objaśnienie

Formy:

Środki dydaktyczne:

Obręcz, zabawa dydaktyczna „Budujemy płot” według I. Dudzińskiej i T. Fiutowskiej (elementy), opaski w kolorach: zielonym, czerwonym, niebieskim i żółtym, zabawki w kolorze czerwonym znajdujące się w sali, magnetofon, płyta CD z nagraniem („W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz), kartki z konturami (pomidor, jabłko, banan, słońce, chmura, biedronka), kredki świecowe.

Przebieg zajęć:

1. „Wskocz do obręczy” - zabawa ruchowa. Nauczycielka wypowiada określone zdania, a dzieci, których dotyczy dana stwierdzenie wchodzą do obręczy.

Niech wejdzie do obręczy:

2. „Budujemy płot” - zabawa dydaktyczna. Nauczycielka dzieli dzieci na cztery grupy. Każda z grup otrzymuje opaski w barwach podstawowych (1 - czerwone, 2 - zielone, 3 - żółte, 4 - niebieskie). Nauczycielka mówi, że dzieci są deskami, z których będzie budowała płot. Najpierw mówi, że potrzebne są deski zielone i ustawiają się obok niej dzieci z opaskami zielonymi. Kolejno wywołuje wszystkie kolory, aż wszystkie dzieci utworzą płot. Potem płot „rozpada się” i dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na hasło „budujemy płot” zabawę należy powtórzyć.

3. „Pokaż zabawki w kolorze czerwonym” - klasyfikowanie przedmiotów według jednej cechy - barwy. Nauczycielka prosi dzieci aby rozeszły się po sali i znalazły zabawki, które mają czerwony kolor. Podchodzi do dzieci i przygląda się ich poczynaniom.

4. „Dzieci do domu!” - zabawa orientacyjno - porządkowa. Dzieci ponownie zostają podzielone na grupy i otrzymują opaski w takim kolorze, jak poprzednio. Gdy gra muzyka dzieci spacerują po sali, na przerwę w muzyce dzieci z każdej z grup łączą się w koło. Można wprowadzić element rywalizacji - która grupa utworzy koło jako pierwsza.

5. „Pokoloruj rzeczy, które mają kolor czerwony” - kolorowanie przy użyciu kredek świecowych. Dzieci otrzymują kartki z konturami różnych przedmiotów. Mają za zadanie pokolorować tylko te przedmioty, które w rzeczywistości mają czerwony kolor.


