konspekt edukacja społ-przyr - konspekt, studia, edukacja społeczno-przyrodnicza


KONSPEKT LEKCJI Z EDUKACJI ŚRODOWISKOWEJ.

Przewidywany czas zajęć: 45 minut

Miejsce zajęć: Pracownia komputerowa

Grupa wiekowa: II klasa szkoły podstawowej

Temat zajęć: Nasz kraj i nasi sąsiedzi.

Cel główny:

Poznanie położenia państw sąsiadujących z Polską. Powtórzenie umiejętności pracy z mapą z jednoczesnym wykorzystaniem komputera.

Cele szczegółowe - Uczeń:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć

  1. Powitanie uczni, zajęcie miejsc przy komputerach. Komputery zostały wcześniej uruchomione i zalogowane.

  1. Nauczyciel skupia dzieci wokół siebie i pokazując na własnym komputerze - podaje miejsce przechowywania ćwiczeń przeznaczonych na zajęcia. „ Na pulpicie, czyli w oknie komputera jest żółta teczka z napisem: Dla dzieci. Trzeba 2 razy kliknąć w tę teczkę - inaczej folder. Jeżeli nie udaje się zrobić tego dość szybko, wystarczy kliknąć tylko 1 raz i nacisnąć klawisz ENTER. Otworzy się nowe okienko, w którym właśnie są ćwiczenia dla Was. Widzimy tu 4 różne obrazki, czyli ikonki z podpisami. Są to pliki. Czytamy podpisy i wybieramy ĆWICZENIE 1. Wracamy teraz na miejsca i otwórzcie wskazany plik.”

  1. Uczniowie wracają do swoich komputerów i wykonują zademonstrowane czynności.

  1. Uczniowie otwierają wskazany plik: ĆWICZENIE 1 (Krzyżówka) (zał. 1). Nauczyciel wyjaśnia zasady poruszania się po okienkach (komórkach) krzyżówki.

  1. Praca samodzielna uczniów. Nauczyciel obserwuje postępy pracy, służy pomocą, podpowiada i pokazuje.

  1. Odczytanie hasła krzyżówki: NASZ KRAJ i rozmowa na ten temat zmierzająca do uzasadnienia użycia mapy dla obejrzenia konturów kraju.

  1. Praca z mapą. Przypomnienie oznakowań legendy mapy.

  1. Wskazywanie na mapie:

  1. największe miasta Polski,

  2. stolica obecna i poprzednie,

  3. rzeki,

  4. jeziora,

  5. góry.

  1. Praca z komputerem.

  1. Uczniowie zamykają pootwierane okna używając symbolu X w prawym górnym rogu każdego okna. Nie zapisują zmian w pliku.

  2. Nauczyciel przypomina ścieżkę dostępu do kolejnego ćwiczenia. (Pulpit/Dla dzieci)

  3. Dzieci otwierają ĆWICZENIE 2 (zał. 2). Nauczyciel wyjaśnia polecenie ćwiczenia. Przypomina sposób pisania wielkiej litery, sposób przejścia do luki tekstowej oraz możliwość poprawy błędnie zapisanej literki. Użycie klawiszy: shift lewy+litera, klawisze ruchu lub klikanie lewym przyciskiem myszy, klawisze Delete i Backspace.

  4. Praca indywidualna uczniów. Nauczyciel obserwuje postępy pracy, służy pomocą, podpowiada i pokazuje.

  1. Praca z mapą. Wskazywanie na mapie granic Polski.

  1. Powtórzenie sposobu określania kierunków świata na mapie.

  1. Praca z komputerem.

  1. Uczniowie ponownie zamykają pootwierane okna używając symbolu X w prawym górnym rogu każdego okna. Nie zapisują zmian w pliku.

  2. Uczniowie otwierają wskazany plik: ĆWICZENIE 3 (Krzyżówka) (zał. 3). Nauczyciel upewnia się, czy wszyscy uczniowie rozumieją polecenie i prosi o przypomnienie, jakimi klawiszami będą się posługiwać przy rozwiązywaniu krzyżówki.

  3. Samodzielna praca uczniów pod kontrolą nauczyciela.

  1. Odczytanie hasła krzyżówki: NASI SĄSIEDZI.

  2. Wskazywanie na mapie sąsiadów Polski z jednoczesnym określaniem kierunków świata.

  1. Praca z komputerem.

  1. Dzieci zamykają pootwierane okna poznanym sposobem.

  2. Otwierają wskazany plik: ĆWICZENIE 4 (zał. 4).

  3. Nauczyciel upewnia się, czy wszyscy rozumieją polecenie, wyjaśnia wątpliwości.

  4. Indywidualna praca uczniów pod kierunkiem nauczyciela.

  5. Głośne odczytanie uzupełnionych zdań.

  6. Pozamykanie otwartych okien.

  7. Zamknięcie systemu komputerowego zgodnie z krokami: Start - Wyłącz komputer - OK.

  1. Podsumowanie zajęć według pytań:

  1. Jakie miasto jest naszą stolicą?

  2. Jakie miasta były stolicami naszego kraju?

  3. Jakie znasz największe rzeki Polski?

  4. Jak nazywają się polskie góry?

  5. Z kim graniczymy od strony zachodniej?

  6. Podaj południowych sąsiadów?

  7. Jak brzmią nazwy sąsiednich państw od wschodniej strony?

  8. Komu podobała się dzisiejsza lekcja?

17. Pożegnanie się z uczniami i zakończenie zajęć.


