1 dlaczego jest dzień i noc, Edukacja społeczno - przyrodnicza


Scenariusz zajęć zintegrowanych

Data: 19.09.08r.

Prowadząca: Agnieszka Wyrwa

Klasa: II c

Krąg tematyczny: Świat wokół nas

Temat dnia: Dlaczego jest dzień i noc? Ćwiczenia w czytaniu tekstu „Ziemia - błękitna planeta. Pisownia nazw planet wielką literą. Wyjaśnienie zjawiska powstawania dnia i nocy. Planowanie zajęć w różnych porach dnia. Poznanie zwierząt aktywnych w dzień i w nocy. Rozwiązywanie zadań tekstowych - dodawanie i odejmowanie w zakresie 20. Porównywanie sum i różnic.

Cele zajęć:

Ogólne:

  • Budowanie więzi międzyludzkich poprzez zabawę „Mapa nieba”

  • Wyjaśnienie zjawiska występowania dnia i nocy

  • Demonstracja ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi

  • Nazywanie pór dnia

  • Poznanie zwierząt aktywnych w nocy

  • Poznanie znaczenia doby

  • Doskonalenie dodawania i odejmowania w zakresie 20

Szczegółowe:

Uczeń:

  • Zna i potrafi wyjaśnić zjawisko występowania dnia i nocy

  • Wie co to jest ruch obrotowy i obiegowy Ziemi

  • Potrafi nazwać pory dnia i czynności jakie wtedy wykonuje

  • Zna i potrafi wymienić zwierzęta aktywne w nocy

  • Wie, że doba trwa 24 godziny

  • Doskonali dodawanie i odejmowanie w zakresie 20

Metody pracy: ćwiczeniowa, podająca, problemowa, aktywizująca

Formy pracy uczniów: Zbiorowa, indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne: Podręcznik i ćwiczeniami „Już w szkole” klasa II cz.1, „Już w szkole” ćwiczenia do matematyki, mapa nieba, plansza z Układem Słonecznym, Świat zwierząt, plakat z Układem Słonecznym, karta z ćwiczeniami

Przestrzeń edukacyjna: sala lekcyjna

Literatura:

Zakładane cele

Zadania dla uczniów

Czynności uczniów

Obszar aktywności

Uwagi

Sprawdzenie obecności oraz zadania domowego

Zgłasza swoją obecność oraz pokazuje odrobione zadanie domowe

Wprowadzenie do tematu zajęć

Zaznaczenie na mapie nieba miejsc, w których dzieci czułyby się najlepiej. Mapa symbolizuje klasę - powstają miejsca dobrego samopoczucia.

Zaznaczają siebie na mapie i uzasadniają dlaczego wybrali to miejsce

Edukacja społeczno - środowiskowa

Doskonalenie uważnego słuchania

Czytanie przez nauczyciela fragmentów tekstu „Ziemia - błękitna planeta” wraz z pokazem na globusie

Uczniowie bacznie obserwują i słuchają

Edukacja środowiskowa

Doskonalenie wypowiedzi ustnej

Pogadanka na temat kosmosu i miejsca Ziemi w Układzie Słonecznym

Dlaczego błękitna planeta?

Wypowiadają się na temat.

Edukacja środowiskowa

Wyjaśnienie zjawiska występowania dnia i nocy

Nauczyciel zaznacza na globusie Polskę.

Włącza latarkę i demonstruje dzień i noc na globusie

Formułują wniosek: gdy na jednej półkuli jest dzień, to na drugiej mamy noc.

Edukacja środowiskowa

Demonstracja ruchu obrotowego Ziemi

Nauczyciel rysuje elipsę - tor ruchu Ziemi Jeden uczeń stoi w środku z zapaloną latarką (Słońce), drugi z globusem (Ziemia) okrąża go po wyznaczonym torze.

Sformułowanie wniosku: okrążenie Słońca zajmuje Ziemi jeden rok. Gdy Ziemia znajduje się bliżej Słońca, mamy cieplejsze pory roku - wiosnę i lato, gdy znajduje się dalej mamy jesień i zimę

Edukacja środowiskowa

Uzupełnianie zdań o ruchach Ziemi

Wykonanie ćwiczenia 1 ze str 37

Wykonuje ćwiczenie

Edukacja środowiskowa

Zajęcia dzieci w tym samym czasie w różnych częściach świata

Wykonanie ćwiczenia 2 ze str 38

Wykonuje ćwiczenie

Edukacja środowiskowa

Nazwanie pór dnia i przyporządkowanie im charakterystycznych cech

Swobodne wypowiedzi na temat ulubionej pory na zabawę, spacery, naukę (ranek, wieczór, świt, szary brzask, poranek, brzask, popołudnie, noc, po zachodzie)

Wykonanie ćwiczeń 3,5 str 39

Wypowiada się na temat

Edukacja środowiskowa

Zabawa śródlekcyjna

Co robię o godzinie?....

Nauczyciel pokazuje godzinę

Uczeń pokazuje co robi o danej porze

Edukacja środowiskowa

Poznanie zwierząt żyjących w nocy i pracujących za dnia

Odczytanie tekstów zawartych w podręczniku na stronie 40

Dzielenie się spostrzeżeniami na temat zwierząt żyjących w nocy

Bierze czynny udział w rozmowie, ogląda ilustracje

Edukacja środowiskowa

Rozwiązywanie zadań tekstowych strony 33 - 34 w ćwiczeniach

Rozwiązuje zadanie

Edukacja matematyczna

Zabawa „Dzień i noc”

Dzieci podzielone na dwie grupy - dzień i noc. Na hasło dzień, dzieci z grupy o tej nazwie wyruszają na łowy - chodzą po klasie, naśladują ruchy zwierząt, pozostałe dzieci wykonują ćwiczenia oddechowe, przeciągają się, układają się do snu. Po chwili na hasło noc następuje zmiana ról.

Bierze czynny udział w zabawie

Samokontrola

Str 35 - 36 ćw M

Nauczyciel wyjaśnia, że samokontrola polega na samodzielnym wykonywaniu zadań, by samemu się skontrolować, by przekonać się co już wiem, a co muszę jeszcze poćwiczyć. Umawia się z dziećmi, że będą pracowały bardzo cicho, by nikt nikomu nie przeszkadzał, obiecuje pomoc tym dzieciom, które to zasygnalizują podniesieniem ręki. Przypomina, że przed rozwiązaniem zadań tekstowych, należy dokładnie przeczytać treść zadania i pytanie. Po wykonaniu pracy następuje sprawdzenie zadań.

Wykonują zadania z samokontroli

Edukacja matematyczna

Podsumowanie dnia

Rozmowa na temat czego się dowiedzieliśmy, co nam się podobało

Wypowiada się na temat

Zadanie zadania domowego

Zadanie 4 str 39, ćwiczenia

Wytłumaczenie zadana domowego

Zaznacza ćwiczenie


